Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Zpackaný projekt vlastní kryptoměny Facebooku končí. Firma rozprodává majetek za miliardy

Mark Zuckerberg, zakladatel Facebooku, teď Meta
ČTK
Veronika Kudrnová
vku

Meta, dříve Facebook definitivně končí s plány na vlastní kryptoměnu. Rozprodává majetek a intelektuální know-how za tím účelem zřízené firmy Diem Association v hodnotě téměř čtyř miliard korun, píše Reuters.

Společnost Silvergate Capital převezme za 182 milionů dolarů (3,9 miliardy korun) blockchainovou platební síť a další intelektuální majetek společnosti Diem Association. To je podnik pro digitální měnu podporovaný společností Meta Platforms, dříve Facebook.

Diem Association dodala, že prodejem aktiv ukončí svou činnost. Zároveň tím končí ambice společnosti Meta přimět miliardy svých uživatelů, aby prováděly transakce v její vlastní měně. 

Prodej majetku je vyvrcholením několikaletého boje firmy Diem o přežití. Loni na podzim zažila velký odliv zaměstnanců a přišla o většinu vedení, včetně generálního ředitele Davida Marcuse. Prodej také vyvolává otázku, jak Meta bude řešit obchodování v metaverse, futuristickém digitálním prostředí, které generální ředitel společnosti Meta Mark Zuckerberg označil za „nástupce mobilního internetu”. Vize tohoto světa se liší, mnoho prvních projektů ale zahrnuje transakce s digitálním zbožím a službami pomocí kryptoměn.

Facebook se přejmenuje na Meta

Analýza: Facebook se mění v Meta. Co to přinese českému trhu?

Facebook mění jméno na Meta a chce ještě více urychlit transformaci společnosti v plně digitální, či dokonce virtuální svět. Pokud to udělá špatně, v Česku může přijít o dosavadní výlučné postavení.

Přečíst článek

Projekt Diem byl představen v roce 2019, tehdy ještě pod názvem Libra. Téměř okamžitě ale narazil na ostrý odpor regulačních orgánů, které se obávaly, že by provozovatel sociální sítě Facebook mohl získat příliš velkou kontrolu nad peněžním systémem a narušit soukromí uživatelů.

Facebook ve snaze získat souhlas regulátorů přejmenoval digitální měnu i digitální peněženku pro zpracování transakcí, radikálně omezil své plány a přemístil provoz Diem ze Švýcarska do Spojených států. Jako cíl si pak dal, že vytvoří takzvaný stablecoin, tedy měnu navázanou na americký dolar.

Meta nyní testuje svou digitální peněženu v Guatemale a v USA. Nadále ale čelí odporu skupiny amerických zákonodárců, kteří tvrdí, že firmě nelze důvěřovat při správě kryptoměn.

Mark Zuckerberg, šéf Meta Platforms, dříve Facebooku
video

Jak zbohatnout? Přesunem skutečných peněz do virtuálního světa a zpět

Na jedné straně peněženky drtí inflace. Na té druhé fenomén kryptoměn s bitcoinem v čele způsobil, že hodně lidí pohádkově zbohatlo. A ještě zbohatne, protože velké investiční peníze světa začnou mířit do budování virtuálních světů, jak vyplývá z analýzy newstream.cz.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Doporučujeme