Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Westinghouse uzavřel smír s Korejci. Stáhl námitky proti dostavbě Dukovan

Westinghouse uzavřel smír s Korejci. Stáhl námitky proti dostavbě Dukovan
Profimedia
 ČTK

Americká Westinghouse stáhla připomínky k dukovanskému jadernému tendru. Antimonopolní úřad tak zastaví řízení. Nadále ale posuzuje námitky francouzské EDF.

Americká společnost Westinghouse stáhla připomínky k jadernému tendru, kterými se zabýval Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Antimonopolní úřad nyní zastaví správní řízení. Nadále se zabývá podnětem francouzské společnosti EDF, který zatím blokuje podpis smlouvy na výstavbu nových jaderných bloků v elektrárně Dukovany. Informaci na konferenci k vývoji energetiky uvedl generální ředitel Elektrárny Dukovany II Petr Závodský.

„Westinghouse stáhl svou námitku proti tendru, čekáme tak na rozhodnutí ÚOHS ohledně připomínek EDF, aby mohla být uzavřena smlouva,“ uvedl Závodský.

Šéf Svazu podnikatelů ve stavebnictví Jiří Nouza

Češi budou na výstavbě Dukovan dodávat jen ruce a lopaty, říká Jiří Nouza

Šéf svazu podnikatelů ve stavebnictví Jiří Nouza si stěžuje, že české firmy se nedostávají nejen k zakázkám na dostavbu Dukovan, která se odhaduje na 400 miliard korun, ale ani k informacím. Zatím je podle něj vše jen ve formě memorand, smlouvy žádné. Smlouva mezi hlavním dodavatelem stavby, korejskou státní KHNP a ČEZ na dostavbu Dukovan má být podepsána do konce března. Šéf českých stavebníků se obává, že Korejci poberou všechny peníze a na české firmy zbyde jenom „ohlodaná kost.“ 

Přečíst článek

EDF i Westinghouse podaly námitky proti výběru konkurenční firmy v soutěži v závěru loňského srpna. V odvoláních zpochybňovaly oprávnění korejské firmy používat nabízenou technologii a transparentnost řízení. Francouzská firma konkrétně uváděla, že byla porušena nařízení o zahraničních subvencích, obě firmy také označily za nezákonný postup zadavatele, který podle nich mimo jiné nedodržel základní zásady zadávání veřejných zakázek zejména v souvislosti s výběrem preferovaného dodavatele.

ÚOHS jejich námitky zamítl, obě společnosti podaly rozklad k předsedovi úřadu Petru Mlsnovi. Westinghouse nyní své připomínky i rozklad stáhl. „Při zpětvzetí návrhu zpravidla následuje zastavení správního řízení, které však musí nejprve odsouhlasit rozkladová komise. Nadále pokračuje druhoinstanční řízení o rozkladu dalšího navrhovatele, společnosti Électricité de France, neboť tento navrhovatel v nedávné době svůj rozklad doplnil. Doplněné podklady musí být před vydáním rozhodnutí předsedy úřadu vyhodnoceny a posouzeny,“ uvedl Švanda.

Tendr na výstavbu dvou jaderných bloků v Dukovanech vyhrála korejská KHNP, smlouvy k podpisu mají být připravené na konci letošního března.

První z nových reaktorů by měl být hotový v roce 2036. Náklady při aktuálně preferované výstavbě dvou reaktorů jsou při současných cenách 400 miliard korun. Do budoucna stát počítá také s opcí na další dva reaktory v Temelíně.

Peníze za Dostavbu Dukovan shrábnou Korejci a Američané, práci udělají Ukrajinci. Češi dostanou ohlodanou kost

Dalibor Martínek: Dostavba Dukovan? Peníze shrábnou Korejci a Američané, práci udělají Ukrajinci. Češi dostanou ohlodanou kost

Do konce března má být definitivně potvrzen kontrakt s korejskou KHNP na dostavbu dvou bloků jaderné elektrárny Dukovany. Není to sexy téma, nějaká elektrárna, ale je to důležité téma. Ne že by dostavba, která má skončit za deset let, zlevnila Čechům elektřinu, o to tu nejde. Elektřina bude dál zdražovat. Jde o nový zdroj příjmů pro ČEZ a tím i pro státní rozpočet.

Přečíst článek

Nový ministr Vlček: Stížnost EDF dostavbu Dukovan v termínu neohrozí

Nový ministr Vlček: Stížnost EDF dostavbu Dukovan v termínu neohrozí

Stížnost francouzské firmy EDF k Evropské komisi (EK) nebude mít zásadní vliv na dokončení českého jaderného tendru, myslí si nový ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN). Ve funkci chce pohlídat maximální zapojení českého průmyslu do projektu. Vlček to řekl novinářům po svém jmenování do úřadu ministra, které proběhlo v úterý dopoledne.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Jaderná elektrárna Dukovany

Dalibor Martínek: Čeká se na smlouvu o Dukovanech. Vítězové jsou dva, Češi to nejsou

Přečíst článek
Petr Brzezina, šéf českého Westinghouse

Není čas na experimenty, náš reaktor jako jediný funguje, říká Petr Brzezina, šéf českého Westinghouse

Přečíst článek
Peníze za Dostavbu Dukovan shrábnou Korejci a Američané, práci udělají Ukrajinci. Češi dostanou ohlodanou kost

Dalibor Martínek: Dostavba Dukovan? Peníze shrábnou Korejci a Američané, práci udělají Ukrajinci. Češi dostanou ohlodanou kost

Přečíst článek
Doporučujeme