Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) vydal předběžná opatření zakazující uzavření smlouvy s korejskou firmou KHNP na stavbu nového jaderného zdroje v Dukovanech. Úřad tak učinil na základě návrhů společností EDF a Westinghouse, jež se o zakázku rovněž ucházely, uvedla Česká televize. Vydání předběžného opatření potvrdil mluvčí úřadu Martin Švanda. Vydání předběžného opatření nepředjímá způsob, jakým ÚOHS o tendru rozhodne.
Americký Westinghouse byl, anebo možná nebyl? vyřazen z tendru na dostavbu Dukovan. Nevíme, informace ze státní správy jsou nejasné. Ministerstvo průmyslu včera oznámilo, že Westinghouse už není účastníkem tendru na výstavu nového jaderného zdroje v Česku. Prý nesplnil podmínky. Tečka. Lakonické sdělení státní správy. Jaké podmínky? Podrobnosti nebyly zveřejněny.
Fialova vláda včera fakticky zúžila výběr stavitele dalších, až čtyř jaderných bloků v Česku na dva uchazeče, a to francouzský plně již postátněný podnik EDF a korejskou státní společnost KHNP. Zřejmým favoritem je však francouzský podnik. I proto, že francouzská vláda, jež o zakázku silně stojí, má zásadní vliv v Bruselu, kde Evropská komise musí projekt výstavby tuzemských jaderných bloků schválit, takzvaně notifikovat, z hlediska oprávněnosti jeho státní podpory.
Snížení počtu soutěžících o dostavbu jaderných bloků v Dukovanech a případně i v Temelíně sice sníží konkurenci, odborníci ale nečekají, že by důsledkem byla vyšší nabízená cena.
Na konci října je uzávěrka výběrového řízení na dodavatele jaderného bloku v Dukovanech. Jde o největší tendr České republiky za posledních třicet let, jeho hodnota bude ve stovkách miliard korun. Jaké bude konečné číslo je v rovině spekulací. Očekává se účast tří firem, americké Westinghouse, francouzské EdF a korejské společnosti KHNP. Petr Brzezina, šéf českého zastoupení Westinghouse, poskytl pro newstream.cz exkluzivní rozhovor ještě před uzávěrkou soutěže. Firma se dlouho k výběrovému řízení nevyjadřovala. Nechala se však vyprovokovat „předbitevní“ palebnou přípravou konkurence. „Jsme jediný z účastníků, jehož jaderný reaktor funguje v praxi,“ říká Brzezina. Otázka ceny za vybudování jaderných bloků podle něj není podstatná. „Hlavní je, že bude mít Česko novou elektrárnu.“
Největší výrobce elektřiny na Slovensku, společnost Slovenské elektrárne, podepsal s americkou firmou Westinghouse smlouvu o dodávce jaderného paliva pro atomové elektrárny na Slovensku. Cílem je diverzifikace dodávek tohoto paliva. Slovensko, kde mají jaderné elektrárny největší podíl na výrobě elektřiny, tak už nebude závislé na dovozu jaderného paliva z Ruska.
Konstrukce AP300 vychází z původního reaktoru AP1000 a je jediným malým modulárním reaktorem vycházejícím z již provozovaného zařízení. Nový reaktor je navržen pro více než 80letý životní cyklus.
Jaderné palivo do Dukovan bude od roku 2024 dodávat americká společnost Westinghouse. Dosud se v dukovanské elektrárně používalo palivo od ruské firmy TVEL, která spadá do ruského státního holdingu Rosatom. Ruský dodavatel zásobuje Dukovany téměř 40 let, od začátku provozu elektrárny. Po vypuknutí války na Ukrajině se však provozovatel elektrárny, polostátní ČEZ, rozhodl dodavatele z bezpečnostních důvodů nahradit. Uvedl to mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Finanční podmínky kontraktu ale neuvedl.
Šéfem společnosti Westinghouse v Česku, která se uchází o stavbu nového jaderného bloku v Dukovanech a příští rok bude dodávat jaderné palivo do Temelína, se stal Petr Brzezina. Jeho úkolem bude rozvoj jaderných technologií společnosti v Česku, uvedla firma.
Polsko se rozhodlo rozšířit svou energetickou soustavu o jadernou elektrárnu. První tři z plánovaných šesti bloků postaví americká společnost Westinghouse, což je podle odborníků jasný vzkaz Rusku o mocenských vztazích ve střední Evropě.
Společnost ČEZ a firma Westinghouse Electric podepsaly devítiletou dohodu o modernizaci řídících a kontrolních systémů v jaderné elektrárně Temelín. Hodnota zakázky je v řádu miliard korun. Částečnou obnovu a modernizaci systémů zajistí Westinghouse jako jejich původní dodavatel.
Nadměrná byrokratická zátěž stojí Německo až 146 miliard eur (zhruba 3️⃣,7️⃣ bilionu korun) ročně na ušlém výkonu ekonomiky. Vyplývá to ze studie, jejíž výsledky dnes zveřejnil hospodářský institut Ifo. Německá ekonomika je nyní v útlumu, kromě byrokracie podkopávají hospodářskou aktivitu i vysoké ceny energií, slabá poptávka v Číně a problémy automobilového průmyslu v souvislosti s přechodem k elektromobilům.
Zdravotnické skupině Agel v loňském roce 📈 vzrostly konsolidované tržby meziročně o 16,7 procenta na rekordních 27,441 miliardy korun z 23,496 miliardy korun v roce 2022. Její zisk klesl o 43 milionů na 1,357 miliardy korun z předloňských 1,4 miliardy korun.
Evropská komise uložila americké technologické společnosti Meta Platforms pokutu 797,72 milionu eur (20,2 miliardy korun), a to kvůli ☝ zneužití postavení na trhu on-line reklamy. Toho se firma dopustila tím, že svou službu Facebook Marketplace propojila se sociální sítí Facebook.
Projekt trati pod pražským Nuselským mostem zpracují společnosti Sudop Praha a Metroprojekt Praha. Tendr Správy železnic vyhrály s nabídkou ve výši 103,12 milionu korun. Součástí projektu je zvýšení kapacity úseku na 3️⃣ koleje, výsledkem má být i rychlejší a tišší provoz vlaků. Stavba by měla začít v roce 2026, předpoklad zprovoznění úseku je pak v roce 2028.
Státní zástupkyně Martina Adámková v závěrečné řeči navrhla pro psychiatra 👴 Jana Cimického viněného ze znásilnění a vydírání pět let vězení a desetiletý zákaz činnosti. Lékař podle ní neprojevil žádnou sebereflexi, a to jak v přípravném řízení, tak ani před soudem. Šestasedmdesátiletý Cimický vinu v minulosti popřel, dnes k jednání nepřišel.
Česká republika je jednou ze 13 zemí, kterým Evropská komise vytýká, že stále ještě do Bruselu ❌ neposlaly finální verzi svého národního energeticko-klimatického plánu. Komise proto s Prahou zahájila řízení pro porušení unijního práva (takzvaný infringement), stojí v prohlášení unijní exekutivy. Jeho první fází je zaslání dopisu s příslušným upozorněním.
Izraelská vláda a armáda používá evakuace v Pásmu Gazy k systematickému nucenému vysídlení palestinských civilistů, což představuje ☝ zločin proti lidskosti. Tvrdí to mezinárodní nevládní organizace Human Rights Watch. Jde o další ze série podobných obvinění, jež vůči Izraeli během jeho války s palestinským teroristickým hnutím Hamás v Gaze vznesla řada nevládních organizací i některé státy, například Jihoafrická republika, která Izrael viní z genocidy vůči Palestincům v Gaze.
Společnost Booking Holdings musí ode dneška zajišťovat, aby její internetová služba 💻 Booking.com zprostředkovávající ubytování dodržovala nařízení Evropské unie o digitálních trzích (DMA). Ta již v květnu v rámci DMA označila firmu Booking za gatekeepera, tedy podnik, který významně ovlivňuje provoz internetu.
Operátor T-Mobile za tři čtvrtletí letošního roku 📈 zvýšil provozní zisk EBITDA meziročně o 10,4 procenta na 9,3 miliardy korun. Tržby firmě naopak klesly o 1,8 procenta na 22,98 miliardy korun.
Hasiči a policisté dostanou přidáno 2️⃣5️⃣0️⃣0️⃣ korun, sdělil po jednání s odbory bezpečnostních sborů ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Kromě již slíbených 1500 korun v tarifní složce získají dalších 1000 korun jako stabilizační příspěvek. Hasičům a policistům, kteří pracují ve směnném provozu, by se měly platy zvednout ještě o trochu více.