Většina ukrajinských studentů se dostala na české střední školy. Nejúspěšnější byli na Moravě

Na střední školu se po dvou kolech přijímacího řízení dostalo asi 77 procent z téměř 6800 uchazečů s ukrajinským občanstvím. V prvním kole byla nejvyšší úspěšnost těchto uchazečů na Vysočině a v Moravskoslezském kraji, ve druhém kole v Moravskoslezském a Zlínském kraji.
Nepřijatí uchazeči se mohou přihlásit do třetího kola, kde mohou podávat neomezený počet přihlášek, tentokrát už jen papírovou formou. Průběžně aktualizovaný seznam nabízených oborů najdou v systému DiPSy.
V prvním kole si letos přihlášku na střední školu podalo celkem asi 157 tisíc lidí, uspělo téměř 82 procent uchazečů, školy nepřijaly přibližně 29 tisíc žáků. Z devátých tříd se na střední školu dostalo 94 procent zájemců, nejmenší podíl přijatých uchazečů byl v Praze. Tři čtvrtiny přijatých deváťáků se dostaly na školu, kam chtěli nejvíce. Ve druhém kole se na všechny druhy oborů hlásilo 12 365 uchazečů, kteří podali víc než 29 tisíc přihlášek. Celkově ve druhém kole uspělo podle ministerstva 78 procent uchazečů, školy nepřijaly asi 2700 žáků.
Pokud americký exprezident Donald Trump ví, jak rychle ukončit ruskou válku proti Ukrajině, měl by to nyní říct. V rozhovoru s agenturou Bloomberg to řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
Zelenskyj: Pokud Trump ví, jak ukončit válku, měl by nám to dnes říct
Politika
V prvním kole přijímacího řízení se z celkového počtu asi 6400 uchazečů s ukrajinským občanstvím na žádnou střední školu nedostalo zhruba 2200 osob, uvedlo ministerstvo. Nejvíce žáků s ukrajinským občanstvím se hlásilo na střední školy v Praze, v prvním kole asi 2300 žáků. Naopak nejméně se jich hlásilo na školy ve Zlínském a Olomouckém, přibližně 180 až 190, uvedlo ministerstvo. Ve druhém kole se z celkem asi 1570 uchazečů s ukrajinským občanstvím na žádnou střední školu nedostalo 543 lidí.
Maturitní obory především
Ukrajinští uchazeči se hlásili v prvním kole především do maturitních oborů bez nástavbového studia, do kterých si podalo přihlášku asi 3900 uchazečů, a do nematuritních oborů s výučním listem, do kterých se hlásilo asi 2700 uchazečů. Na čtyřletá gymnázia si podalo přihlášku 755 uchazečů, na lycea 571 žáků. Ve druhém kole byl počet přihlášených do ostatních maturitních oborů bez nástavbového studia a do nematuritních oborů s výučním listem relativně vyrovnaný, uvedlo ministerstvo.
V prvním kole byli nejúspěšnější uchazeči, kteří se hlásili do nástavbového studia, jednalo se ale o velmi nízký počet uchazečů, uvedlo ministerstvo. Z uchazečů, kteří se přihlásili do nematuritních oborů s výučním listem, se dostalo 64 procent. Úspěšnost uchazečů, kteří se hlásili do ostatních maturitních oborů bez nástaveb, byla 47 procent, těch se zájmem o studium na čtyřletém gymnáziu 37 procent.
Ve druhém kole byla úspěšnost hlásících se do nematuritních oborů s výučním listem 59 procent. U uchazečů, kteří se v druhém kole hlásili do ostatních maturitních oborů bez nástaveb byla úspěšnost 46 procent, v případě zájemců o čtyřletý gymnázia 32 procent, uvedl resort.
Rusové se potýkají s vlnou veder. V Moskvě po dva dny za sebou padly více než staleté denní rekordy a řeka Moskva protékající metropolí dosáhla teploty jako v Černém moři, uvedli meteorologové. Teploty v mnoha dalších městech se vyšplhaly i nad 35 stupňů Celsia. Teplotní rekordy podle médií padají napříč zemí od pobřeží Tichého oceánu přes Sibiř až po evropskou část země.
OBRAZEM: Rusko zasáhla vlna veder. V Moskvě padly více než stoleté teplotní rekordy
Zprávy z firem
Česko poslalo od předloňského začátku ruské invaze do konce letošního května Ukrajině z armádních skladů vojenský materiál v hodnotě 6,75 miliardy korun, sdělilo ministerstvo obrany. Kabinet poskytnutí techniky a munice schvaluje postupně v utajeném režimu. Na návrh ministryně Jany Černochové (ODS) seznam darované pomoci odtajnil.
Vojenská pomoc za miliardy, která dochází. Co všechno už poslali Češi na Ukrajinu?
Money
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.