Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

OBRAZEM: Rusko zasáhla vlna veder. V Moskvě padly více než stoleté teplotní rekordy

Rusko zasáhla vlna veder
ČTK
 ČTK

Rusové se potýkají s vlnou veder. V Moskvě po dva dny za sebou padly více než staleté denní rekordy a řeka Moskva protékající metropolí dosáhla teploty jako v Černém moři, uvedli meteorologové. Teploty v mnoha dalších městech se vyšplhaly i nad 35 stupňů Celsia. Teplotní rekordy podle médií padají napříč zemí od pobřeží Tichého oceánu přes Sibiř až po evropskou část země.

Reklama

V Moskvě, kde v zimě může teplota klesnout i ke 40 stupňům pod nulou, naměřili ve středu 32,7 stupně Celsia, což o půl stupně překonalo rekord pro tento den, naměřený v roce 1917, poznamenala agentura Reuters s odvoláním na meteorologické středisko Fobos. O den dříve v metropoli padl rekord naměřený v roce 1890, uvedl podle agentury Interfax vedoucí hydrometeorologického střediska Roman Vilfand. Poznamenal také, že vzhledem k teplým nocím se voda v řece Moskvě oteplila na 24-25 stupňů, čímž se přiblížila teplotě vody naměřené například v letovisku Soči u Černého moře.

FOTOGALERIE: Lidé v Moskvě se potýkají s vedry

Horké počasí prudce zvýšilo poptávku po klimatizacích a ventilátorech. Moskvané také zkonzumovali rekordní množství zmrzliny a ochlazovali se i studenými nápoji. Cestujícím v metru a v mnoha vlacích se rozdávala voda.

Reklama

Starosta Moskvy Sergej Sobjanin vyzval obyvatele metropolitní oblasti, která má více než 20 milionů obyvatel, aby se preventivně chránili a nevycházeli ven v době, kdy je přes den největší horko. I dnes se má teplota vzduchu vyšplhat přes 30 stupňů. Varoval také, že na pátek předpověď slibuje bouřky a kroupy a prudký pokles teploty. Třicetistupňový žár se má ale vrátit už od pondělka.

Kryptoměna bitcoin

Jak se vyhnout sankcím Západu? Plaťte kryptoměnami, radí ruská centrální banka

Ruská centrální banka doporučila podnikům, aby prováděly zahraniční platby prostřednictvím kryptoměn či jiných digitálních aktiv, a vyhnuly se tak sankcím, které Západ uvalil na Rusko kvůli jeho vpádu na Ukrajinu, uvedla agentura Reuters.

Přečíst článek

Desítky teplotních rekordů

Jinde ale není přinejmenším do konce týdne na obzoru žádná známka ochlazení od vlny veder, která propukla před pěti dny. Jen v úterý bylo po celém Rusku a anektovaném Krymu překonáno asi 40 denních teplotních rekordů, napsal server The Moscow Times. Nejvyšší teplota - 38,7 stupně Celsia - byla naměřena ve vesnici Mamakan v Irkutské oblasti na jihovýchodě Sibiře a třeba v Krasnodarském kraji na jihu evropského Ruska naměřili 35,9 stupně Celsia.

Meteorologové pokládají začátek letošního července za nejteplejší v celé éře globálního oteplování. Žár je ještě větší než na začátku července 2010, kdy Rusko zažilo jednu z vln veder s největším počtem obětí ve své historii. Horké a suché počasí také podporuje šíření požárů na Sibiři a na Dálném východě.

Speciál Realitní Club

Realitní Club je multiplatformní projekt serveru newstream.cz věnovaný nemovitostem, zaměřený pro B2B i B2C segment. Má tři základní části –  webovou, printovou a eventovou se silným zaměřením na sociální sítě. Jako první odstartovala speciální stránka Realitního Clubu. Speciál je rozdělen do čtyř kategorií, které se „deep dive“ způsobem věnují klíčovým oblastem nemovitostního trhu. 

  • Brownfieldy: vize a budoucnost nezastavěných území především ve velkých městech;
  • Komerční reality: kanceláře, coworking;
  • Nová výstavba: development, nájemní bydlení, družstevní bydlení, hypotéky;
  • Reality a politika: jak se municipality i nejvyšší patra centrální politiky podílejí na výstavbě.

Součástí budou rozhovory s developery, politiky, architekty i designéry.

Témata související s realitami:

Reklama

Související

Vojenská přehlídka v Moskvě k připomínce porážky nacistického Německa

OBRAZEM: Rusové oslavili vítězství nad nacisty. Předvedli jeden tank a mezikontinentální střelu

Přečíst článek
Moskevský soud obvinil čtyři podezřelé z útoku v koncertní síni z terorismu

Odnož Islámského státu, která stojí za terorem na okraji Moskvy, chtěla útočit i ve Francii

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme