Tesla vsadila na Samsung. Objednala si u něj čipy za stamiliardy

Jihokorejská společnost Samsung Electronics uzavřela s americkou automobilkou Tesla dohodu o dodávce polovodičů pro umělou inteligenci (AI) za 16,5 miliardy dolarů (zhruba 345 miliard korun). S odkazem na sdělení Samsungu a na oznámení šéfa Tesly Elona Muska to napsala agentura Reuters. Dohoda je vítězstvím pro málo výkonnou zakázkovou výrobu polovodičů Samsungu, kde firma ztrácí podíl na trhu.
Samsung v pondělí nejprve oznámil, že uzavřel dohodu, která bude platit do konce roku 2033. Neuvedl však, s kým dohodu uzavřel. Musk později na síti X potvrdil, že klientem je Tesla. Samsung bude pro Teslu vyrábět čipy nové generace AI6 v připravovaném závodě v americkém státě Texas.
Dohoda by mohla oživit projekt nové továrny v Tayloru v Texasu, který čelí zpožděním. Na vině jsou potíže Samsungu s udržením a získáváním významných zákazníků, píše Reuters. Výroba v Texasu má být spuštěna v roce 2026.
Evropa se děsí zaostávání v polovodičovém průmyslu a Brusel vyhlásil cíl, podle něhož má Evropská unie dosáhnout 20procentního podílu ve výrobě čipů do roku 2030. Jak už to s evropskými cíli bývá, doprovází je silná skepse. Ve skutečnosti jsou ale továrny na čipy jen jednou ze součástí polovodičového oboru. Evropa má v rámci dodavatelského řetězce čipů silná místa a týká se to i Česka. Na udržení a posílení těchto svých předností by Evropané měli sázet především, píše v analýze Jan Žižka, editor magazínu Moderní ekonomická diplomacie, který vydává ministerstvo zahraničí.
Závody ve výrobě čipů. Mezi Evropany drží i Češi své žolíky
Money
Samsung ztrácí trh, ale vyhrává Teslu
Oznámená dohoda přichází v době, kdy Samsung zaostává ve výrobě čipů pro AI za konkurenty, jako je TSMC a SK Hynix. To má velký negativní dopad na jeho zisky a cenu akcií.
Samsung je přední světový výrobce paměťových čipů. Firma také v rámci své specializované výrobní divize vyrábí logické čipy na zakázku podle návrhů svých zákazníků.
Podle analytiků se Samsung potýká s odchodem důležitých zákazníků ke společnosti TSMC, která vyrábí pokročilé čipy. Mezi zákazníky TSMC patří Apple, Nvidia a Qualcomm. Nejnovější dohoda by podle nich mohla pomoci snížit ztráty v zakázkové výrobě čipů Samsungu, které podle odhadů v první polovině roku překročily pět bilionů wonů (75,8 miliardy korun).
Společnost Neuralink chce do roku 2031 ročně implantovat své čipy 20 tisícům lidí a mít roční tržby nejméně miliardu dolarů (20,9 miliardy korun). O plánech neurotechnologické firmy podnikatele Elona Muska píše agentura Bloomberg s odvoláním na dokumenty pro investory.
Velké plány Muskova Neuralinku. Firma chce do roku 2031 ročně utržit miliardu dolarů
Zprávy z firem
Dohoda mezi Samsungem a Teslou může mít význam i pro Jižní Koreu. Ta se snaží navázat partnerství se Spojenými státy v oblasti čipů a lodního průmyslu, aby dosáhla obchodní dohody a předešla hrozícím americkým clům ve výši 25 procent.
Podíl Samsungu na globálním trhu zakázkové výroby čipů v prvním čtvrtletí klesl na 7,7 procenta z 8,1 procenta v předchozím čtvrtletí. Tchajwanská firma TSMC naopak není schopna uspokojit veškerou poptávku a v prvním čtvrtletí měla na globálním trhu podíl 67,6 procenta, vyplývá z údajů společnosti TrendForce.
Tchajwanský výrobce polovodičů Taiwan Semiconductor Manufacturing (TSMC) v příštích letech investuje 100 miliard dolarů (2,4 bilionu korun) ve Spojených státech a hodlá tam postavit pět nových závodů na výrobu čipů. Podle agentury Reuters to po setkání s americkým prezidentem Donaldem Trumpem v Bílém domě oznámil generální ředitel firmy C. C. Wei.
Čipový gigant TSMC hodlá v USA utratit sto miliard dolarů
Zprávy z firem
Tesla měla nejhorší výsledky za deset let. Její šéf věří, že je to náhlá temnota těsně předtím, než se rozsvítí. Ale počkáme si na to.
Všechno bude, ale za rok, nasliboval Musk
Názory
Americké automobilce Tesla ve druhém čtvrtletí klesly tržby o 12 procent ve srovnání se stejným obdobím loňského roku, což je nejprudší pokles čtvrtletních tržeb za více než deset let. Napsala to agentura Reuters, podle níž je důvodem silná konkurence ve formě levnějších elektromobilů i odpor vůči politickým názorům šéfa firmy Elona Muska.
Tesla ohlásila nejhorší výsledky za více než dekádu
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.