Velké plány Muskova Neuralinku. Firma chce do roku 2031 ročně utržit miliardu dolarů

Společnost Neuralink chce do roku 2031 ročně implantovat své čipy 20 tisícům lidí a mít roční tržby nejméně miliardu dolarů (20,9 miliardy korun). O plánech neurotechnologické firmy podnikatele Elona Muska píše agentura Bloomberg s odvoláním na dokumenty pro investory.
Neuralink plánuje do šesti let provozovat pět velkých klinik a nabízet tři verze svého mozkového implantátu. Verze Telepathy bude určena pro komunikaci mezi mozkem a stroji, Blindsight pro obnovení zraku a Deep pro léčbu třesu a Parkinsonovy choroby, uvádí Bloomberg.
Společnost očekává, že regulační úřady schválí její zařízení Telepathy do roku 2029. Plánuje pak provádět 2000 operací ročně a generovat tržby ve výši 100 milionů dolarů. Do roku 2030 pak Neuralink počítá se spuštěním systému Blindsight, rozšířením operací na 10 tisíc ročně a tržbami přes půl miliardy dolarů.
Neuralink vznikl v roce 2016. Od investorů získal přibližně 1,3 miliardy dolarů a jeho hodnota se odhaduje na zhruba devět miliard dolarů, uvádí zpráva Bloombergu s odvoláním na analýzu společnosti PitchBook.
Testování na lidech firma zahájila v roce 2024 poté, co vyřešila bezpečnostní obavy, které vznášel Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA), jenž její žádost původně v roce 2022 zamítl. Neuralink uvádí, že v současné době používá pět pacientů s těžkou paralýzou jeho zařízení k ovládání digitálních a fyzických nástrojů pomocí myšlenek.
Tesla zažívá těžké časy. Bojuje s čínskou konkurencí i s dopady politických aktivit svého šéfa Elona Muska. Ten chce historicky rekordní propady prodejů zvrátit levnějšími modely elektroaut. Zase.
Splní Musk, co slíbil? Levnější modely Tesly už údajně vyrábí
Zprávy z firem
Elon Musk byl pod veřejným tlakem, proto opustil takzvané ministerstvo efektivity, které utvářel, s tím, že se bude věnovat Tesle. Firma totiž na jeho politické angažmá čím dál silněji doplácela. Zdaleka to ale neznamená, že jeho vliv na Donalda Trumpa, potažmo Spojené státy, zeslábl.
Elon se stáhl z vlády, nikoli ze hry
Leaders
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.