Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Správce Liberty Ostrava navrhl soudu, aby zrušil moratorium. Firma má být v platební neschopnosti

Správce Liberty Ostrava navrhl soudu, aby zrušil moratorium
ČTK
 ČTK

Restrukturalizační správce podniku Liberty Ostrava navrhl soudu, aby zrušil všeobecné moratorium, které huť chrání před věřiteli. Firma je podle něho v platební neschopnosti. Napsal to server Seznam Zprávy s odvoláním na zprávu restrukturalizačního správce, kterou má k dispozici. Soud o tom bude podle serveru s vyloučením veřejnosti jednat 28. února.

Reklama

„Restrukturalizační správce má za to, že se podnikatel (Liberty Ostrava) nachází v úpadku ve formě platební neschopnosti, což vylučuje poctivost záměru sledovaného preventivní restrukturalizací a současně vylučuje její další pokračování,” uvádí podle serveru zpráva advokátní kanceláře Žižlavský, která je restrukturalizačním správcem Liberty.

„Společnost AS Zizlavsky jako restrukturalizační správce Liberty Ostrava může reportovat svá zjištění jenom soudu. Máme zákonnou povinnost mlčenlivosti a nemůžeme sdělovat své poznatky veřejně,” sdělila advokátní kancelář.

Liberty Ostrava, která vyrábí ocel hlavně pro stavebnictví, strojírenství a petrochemický průmysl, má delší dobu problémy platit dodavatelům. Výroba ve většině jejích provozů stojí od loňského 22. prosince. Před věřiteli ale firmu chrání moratorium, které soud vyhlásil loni v prosinci. Chrání ji především před insolvenčními návrhy a exekucemi.

Huť Liberty Ostrava

Trpělivost došla. Před hutí Liberty Ostrava proběhne stávka odborů, verbuje se i veřejnost

Před hlavní bránou hutní společnosti Liberty Ostrava se 22. února v poledne uskuteční odborový protestní mítink za tamní zachování výroby oceli, oznámil předseda OS KOVO Roman Ďurčo a další zástupci odborů. Odboráři také kritizovali vládu, že situaci v huti Liberty Ostrava, která od 22. prosince stojí a zaměstnanci jsou doma, nevěnuje dostatečnou pozornost.

Přečíst článek

Věřitelem je i EGAP

Že je huť Liberty Ostrava v úpadku, uvádí i společnost Tameh Czech, která je jejím dodavatelem energií. Tameh skončil v úpadku a zdůvodnil to tím, že mu Liberty neplatí a dluží mu zhruba dvě miliardy korun. „Kdyby Liberty Ostrava byla solventní, tak nemá důvod neplatit svým dodavatelům,” uvedl tento týden mluvčí Tamehu Czech Patrik Schober. Liberty podle něj zneužívá ochranné moratorium k oddálení řešení situace.

Moratorium platí od 21. prosince, vyhlášené je na tři měsíce. Firma ale musí zahájit restrukturalizaci. „Nyní vyšly najevo pochybnosti o tom, zda jsou splněny podmínky pro další trvání všeobecného moratoria a vůbec pro pokračování preventivní restrukturalizace podnikatele,” uvedl podle Seznam Zpráv ve svém usnesení nařizujícím jednání na 28. února soudce Krajského soudu v Ostravě Viktor Břeska.

Liberty Ostrava měla podle serveru na konci minulého roku závazky po splatnosti 4,4 miliardy korun. Z toho závazky za 1,8 miliardy korun byly déle než tři měsíce po splatnosti. Věřitelem Liberty je i státní pojišťovna EGAP, která firmě ručila za úvěr a za pohledávku loni zaplatila přibližně 1,5 miliardy korun.

Slezská huť zaměstnává přibližně 6000 lidí. Většina z nich už skoro dva měsíce nechodí do práce, protože Tameh podniku vypnul energie. Firma každý týden návrat pracovníků do zaměstnání o týden odsouvá, toto pondělí to bylo už posedmé.

Majitel skupiny Liberty Sanjeev Gupta

David Ondráčka: Pošle stát Guptovi do Liberty další miliardy přes emisní povolenky?

Liberty Ostrava je historicky největší huť v Česku, největší zaměstnavatel na Ostravsku a do jisté míry součást identity města, včetně toho strašného vzduchu, když jedete kolem Bartovic. Fabrika prošla od devadesátek několika zpackanými privatizacemi a celý košatý příběh je opravdu hodně nešťastný. Není divu, že na Ostravsku zanechal mezi lidmi silnou pachuť.

Přečíst článek

Na vině je Tameh, tvrdí Liberty

„Náš restrukturalizační plán, který představuje cestu k obnovení našeho provozu a splacení závazků všem věřitelům, je blokován zamítavým postojem společnosti Tameh jednat o budoucnosti. Proto jsme insolvenčního správce společnosti Tameh písemně požádali o schůzku, na níž bychom se snažili vytvořit strategické partnerství, které by mělo za cíl společnost Tameh zachovat a obnovit její provoz,” uvedl v pondělí za Liberty Ivo Štěrba. Firma podle něj je solventní a dodržuje závazky vyplývající z moratoria.

Liberty a Tameh jsou úzce provázané ekonomicky i technologicky. Tameh je někdejší závod Energetika, který byl postaven jako součást tehdejší Nové huti, nynější Liberty. Tameh huti dodává elektřinu, různé plyny a páry. Liberty zase dodává Tamehu palivo v podobě vysokopecních a koksárenských plynů, bez nichž se provoz energetické společnosti neobejde. Seznam Zprávy ve čtvrtek uvedly, že majitel Liberty Sanjeev Gupta byl v minulých dnech v Česku a pokoušel se domluvit obnovení dodávek z Tamehu. Firma však trvá na tom, že Liberty nejdřív musí začít splácet dvoumiliardový dluh.

Když huť vlastnila skupina ArcelorMittal, byla Energetika vyčleněna do samostatné firmy. Když se majitelem huti stala Liberty Steel Group z koncernu GFG Alliance, Tameh zůstal majetkem společného podniku skupiny ArcelorMittal a polského holdingu Tauron. Liberty a Tameh se přou o ceny a placení prakticky hned od prodeje huti skupině Liberty.

Sanjeev Gupta, majitel, skupina Liberty

Podnikatel Gupta Liberty Ostrava vytuneloval a nyní nekomunikuje, stěžuje si Jurečka

Majitel Liberty Ostrava neprojevil zájem o jednání o stavu firmy s českou vládou či evropskými úřady, řekl v pořadu České televize Otázky Václava Moravce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Podle něj vlastník, kterým je Liberty Steel Group z koncernu GFG Alliance britského podnikatele Sanjeeva Gupty, v podstatě ostravskou huť vytuneloval. Současná krize je podle ministra výsledkem sporu dvou firem, do něhož nemůže vláda zasahovat. Liberty je bez dodávek energií, její výroba stojí.

Přečíst článek

Speciál Realitní Club

Realitní Club je multiplatformní projekt serveru newstream.cz věnovaný nemovitostem, zaměřený pro B2B i B2C segment. Má tři základní části –  webovou, printovou a eventovou se silným zaměřením na sociální sítě. Jako první odstartovala speciální stránka Realitního Clubu. Speciál je rozdělen do čtyř kategorií, které se „deep dive“ způsobem věnují klíčovým oblastem nemovitostního trhu. 

  • Brownfieldy: vize a budoucnost nezastavěných území především ve velkých městech;
  • Komerční reality: kanceláře, coworking;
  • Nová výstavba: development, nájemní bydlení, družstevní bydlení, hypotéky;
  • Reality a politika: jak se municipality i nejvyšší patra centrální politiky podílejí na výstavbě.

Součástí budou rozhovory s developery, politiky, architekty i designéry.

Témata související s realitami:

Reklama

Související

Majitel skupiny Liberty Sanjeev Gupta

Lukáš Kovanda: Po dnešku existuje šance, že se výroba v hutích Liberty zase rozjede

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Reklama
Doporučujeme