Softbank investuje 25 miliard dolarů do OpenAI

Japonská společnosti SoftBank jedná o investici až 25 miliard dolarů (zhruba 603 miliard korun) do americké firmy OpenAI, majitele chatovacího programu ChatGPT. S odvoláním na informovaný zdroj to uvedla agentura Reuters. Japonský konglomerát tak pokračuje v expanzi do tohoto odvětví.
Jednání jsou zatím v počáteční fázi. SoftBank by mohla investovat 15 až 25 miliard dolarů přímo do OpenAI. Část z těchto peněz by mohla být použita na zaplacení závazku OpenAI vůči Stargate, což je společný podnik firem Oracle, OpenAI a SoftBank. Jeho záměrem je investovat až 500 miliard dolarů, a pomoci tak Spojeným státům udržet si náskok před Čínou a dalšími zeměmi v globálním závodě o umělou inteligenci (AI).
SoftBank už slíbila investovat do projektu Stargate 15 miliard dolarů. Technologický web The Information už dříve uvedl, že SoftBank plánuje do Stargate a OpenAI investovat celkem 40 miliard dolarů.
Projekt Stargate představil minulý týden v Bílém domě americký prezident Donald Trump, generální ředitel firmy SoftBank Masajoši Son, generální ředitel OpenAI Sam Altman a předseda správní rady firmy Oracle Larry Ellison. Od té doby rozbouřil trhy čínský start-up DeepSeek, který představil bezplatného asistenta AI. Vyvinut byl podle firmy za použití levnějších čipů a menšího množství dat než jeho konkurenti.
Trvalo jediný den, aby se sny o zázračném čínském chatbotu DeepSeek dostaly do reality. A stačilo, že si jej lidé vyzkoušeli. Čínský chatbot totiž zatím rozhodně není kýženým zázrakem, a až se jím stane, možná bude mít stejné problémy, kterým dnes čelí ChatGPT a jeho další konkurenti. A střízliví i investoři. Akcie Nvidia i kryptoměny znovu rostou.
Stanislav Šulc: Čínský chatbot DeepSeek vyděsil investory. Zatím zbytečně
Názory
Internetová společnost Meta zaplatí americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi odškodné ve výši 25 milionů dolarů (602 milionů korun) v rámci urovnání soudního sporu. Píší o tom tiskové agentury a další média. Trump Metu žaloval poté, co mu společnost 7. ledna 2021 zablokovala účty na Facebooku a Instagramu za to, že povzbuzoval své příznivce, kteří den předtím zaútočili na Kapitol ve Washingtonu.
Tučné odškodné pro Trumpa. Meta mu zaplatí 25 milionů dolarů
Money
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.