Šmejc skončí jako ředitel PPF. Skupina loni rekordně vydělala

Novými generálními řediteli skupiny PPF se stanou od července finanční ředitelka Kateřina Jirásková a ředitel pro investice Didier Stoessel. Jiří Šmejc skončí jako generální ředitel skupiny PPF v červnu, kdy mu vyprší jeho tříletý mandát domluvený v roce 2022.
„Dohodli jsme se na tříletém kontraktu a ten vypršel. Byla na tom vzájemná shoda,“ uvedl Šmejc. Doplnil, že se bude věnovat své firmě Emma Capital a nastoupí do dozorčí rady PPF.
Skupina PPF pod jeho vedením loni vykázala rekordní čistý zisk 3,2 miliardy eur, tedy 80 miliard korun, když předloni měla zisk 1,45 miliardy eur. To bylo v přepočtu asi 36 miliard korun. K výsledku podle Šmejce přispělo partnerství s globální technologickou skupinou Emirates Telecommunications Group Company i růst ziskovosti jednotlivých divizí a firem PPF.
Aktiva PPF klesla meziročně o 4,1 procenta na 41,7 miliardy eur, tedy 1,04 bilionu korun. To podle Šmejce částečně souvisí s transakcí s e& či odchodem Home Creditu z asijského trhu.
Zaměření na Evropu
Šmejc dále uvedl, že skupina PPF pokračuje ve větším zaměřování na Evropu, zejména na sektory telekomunikací, médií, finančních služeb a realit. Prostor pro další nákupy či partnerství vidí například v jihovýchodní Evropě či v telekomunikacích. Jak vnímá nastavení rodiny Kellnerových, bude podle něj nějaká část peněz umístěna i do realit.
„Budeme se snažit udržet nějaký geografický balanc, primárně v rámci Evropy,“ uvedl. Připomněl, že za tři roky jeho působení nastal přesun aktivit PPF z Asie a Ruska na evropské trhy. „Chceme být v Evropě, protože máme pocit, že jí rozumíme. Je to území, kde funguje právo, je tu alespoň nějaká stabilita. Také řízení firem je pohodlnější, když sídlí blízko,“ dodal.
Vyzdvihl loňské spuštění platformy Unity, která vybraným spotřebitelsky zaměřeným firmám ze skupiny umožňuje poskytnout společnou nabídku služeb a produktů či letošní sloučení internetové televize O2 TV se streamovací platformou Novy Voyo do služby s novým názvem Oneplay. Je to podle něj know-how, které je replikovatelné i v dalších zemích. Jde o platformu, kdy se na televizní obrazovce najde všechno na jednom místě, tedy dostatek televizních kanálů, streamingu, sportovního obsahu. „Máme šanci zde zásadně růst, v ČR bychom se během pěti let mohli dostat na 2,5 milionu zákazníků,“ odhadl. Cílem je podle něj být nejpoužívanější službou v Česku.
PPF uvažuje o přenesení sídla z Nizozemska do Česka. Důvodem sídla v Nizozemsku byla tehdejší lepší právní ochrana, vysvětlil Šmejc. Nyní se to změnilo, dohody o ochraně investic jsou unifikovány v rámci EU. „Vedeme diskuze, zda sídlo nepřesunout zpět. Ale to bude proces na dlouhé roky. Všechny firmy skupiny se sídlem v ČR zde také platí daně,“ upozornila finanční ředitelka Kateřina Jirásková.
Skupina PPF podniká ve 25 zemích Evropy, Asie, Severní Ameriky a jižní Afriky. Investuje do telekomunikací, médií, finančních služeb, e-commerce, nemovitosti, biotechnologií a strojírenství. Skupina zaměstnává celosvětově 45 tisíc lidí.
Objem investic do hotelových nemovitostí v Česku dosáhl v letošním prvním čtvrtletí 340 milionů eur, v přepočtu 8,49 miliardy korun. Je to téměř třikrát více než za celý loňský rok. Údaje zveřejnila poradenská společnosti Savills.
Hilton, Mama Shelter, Four Seasons. Hotely táhnou, přilákaly miliardové investice
Reality
Renáta Kellnerová ze skupiny PPF může získat podíl ve společnosti Nordic Investors Group svého partnera Tomáše Otruby. Transakci povolil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), který o tom informoval v tiskové zprávě. Kellnerová s Otrubou už dříve ve společné tiskové zprávě oznámili, že budou společně investovat do nemovitostí.
Nejbohatší Češka může investovat se svým partnerem. Povolil jim to ÚHOS
Reality
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.