Reklama

Vydali jsme nový magazín!

Objednávejte zde

Průmyslu se v červnu vedlo nejhůře za dva roky. A firmy propouštějí

Průmyslu se vedlo nejhůře za dva roky. A firmy propouštějí
ČTK
 ČTK

Podmínky v českém zpracovatelském průmyslu se v červnu výrazně zhoršily. Zhoršení bylo největší od května 2020. Výroba a nové zakázky klesají nejprudším tempem za šest měsíců. Zaměstnanost se propadá nejrychleji od července 2020. Index nákupních manažerů (PMI) vykázal hodnotu 40,8 bodu, v květnu to bylo 42,8 bodu. Úroveň 50 bodů v indexu je předělem mezi růstem a poklesem sektoru.

Reklama

Červnová data podle S&P Global signalizovala zatím nejrychlejší pokles výroby i nových zakázek v tomto roce se zhoršením poptávky na domácích i zahraničních trzích.

Propouštělo se nejvíce za dva roky

Omezený příjem nových zakázek se odrazil také na dalším poklesu zaměstnanosti. Propouštělo se nejrychleji od července 2020 a prudce se snížila i rozpracovanost.

Milan Kratina v podcastu Realitní Club

Miliardář Milan Kratina: Klíčem k úspěchu země je vzdělání. Žijeme si tady pořád jako v Hobitíně

V Polsku vyjde každý rok ze škol osmdesát tisíc inženýrů, což je stejně jako v Německu. Tady nám ujíždí vlak, říká Milan Kratina, miliardář a zakladatel společnosti Accolade. Jedné z největších evropských společností, která staví, kupuje a provozuje průmyslové parky. V šesti evropských zemích jí nyní patří jednapadesát moderních průmyslových areálů, a další budou brzy přibývat.

Přečíst článek

„Poslední data PMI ukázala, že problémy se pro české zpracovatelské firmy na konci prvního pololetí roku 2023 stupňovaly. Vlažná poptávka, kterou se nepodařilo oživit ani přes pokles cen, dál negativně ovlivňovala výrobu, zaměstnanost a nákup vstupů a firmy dál omezovaly aktivitu," uvedla vedoucí ekonomka S&P Global Market Intelligence Sian Jones.

Ceny vstupů klesly nejprudším tempem za čtrnáct let

Snahy zbavit se zásob a snížit nákupy vstupů pak vedly k uvolnění kapacit u dodavatelů, což se projevilo dalším výrazným zlepšením termínů. Nabídky dodavatelů zároveň vedly k nejrychlejší redukci cen vstupů od června 2009. Firmy ve snaze povzbudit prodej a udržet si konkurenceschopnost slevy promítly do svých prodejních cen, které klesly druhý měsíc v řadě. „Ceny vstupů klesly nejprudším tempem za čtrnáct let a snahy povzbudit prodej vedly ke snížení cen výstupů," dodala Jones.

V Česku pracuje nejvíce žen v historii. Nutí je k tomu i rapidní inflace

V Česku právě teď pracuje nejvíce žen v historii. Vyplývá to z údajů, které nově zveřejnil ČSÚ. V květnu totiž vůbec poprvé v historii novodobé České republiky dosáhla míra zaměstnanosti žen úrovně 70 procent. To znamená, že letos v květnu právě 70 procent žen z věkové skupiny 15 až 64 let mělo zaměstnání, včetně toho na částečný úvazek, případně zaměstnávalo sama sebe. Mezi zaměstnané řadí statistici také ty ženy, které jsou na mateřské dovolené, přičemž před nástupem na ni pracovaly.

Přečíst článek

Útlum v červnu pohánělo prudší snížení nových zakázek v české výrobě, které bylo nejrychlejší od prosince 2022 a mezi nejvyššími za více než tři roky. Nižší příjem nových zakázek způsobila oslabená důvěra zákazníků, odkládání zakázek nebo omezené investice klientů.

Podobně v červnu rychleji klesly i exportní zakázky. Za jejich propadem podle zpráv stála utlumená poptávka od zahraničních odběratelů. Omezená poptávka ještě více oslabila výrobu, a to se projevilo dalším měsíčním poklesem výstupu. Výroba v českém zpracovatelském sektoru klesá již více než rok a aktuální snížení bylo nejrychlejší za šest měsíců. Čeští výrobci v červnu registrovali čtvrtý měsíční pokles cen vstupů, uvedla S&P Global.

Kdyby tuzemské firmy neinvestovaly do vývoje, už by tu dávno nebyly,“ říká Martin Jahn, člen představenstva Škody Auto.

Autoprůmysl vyškolily krize. Jako tahoun české ekonomiky ještě posílí, říká Martin Jahn

Automobilový průmysl v Česku je velmi robustní, dlouhodobě vyškolený krizemi a kolísající poptávkou. „Přes všechny problémy byl, i v posledních třech letech, tahounem české ekonomiky,“ upozornil v rozhovoru pro magazín MED Martin Jahn, člen představenstva Škody Auto, který má na starosti prodej a marketing.

Přečíst článek

„PMI napovídá, že druhé čtvrtletí roku nebylo nijak oslnivé. Odraz ekonomiky ode dna průmysl evidentně nezajistil," komentoval data analytik Banky Creditas Petr Dufek. Měsíční tvrdá čísla, která přicházejí se zpožděním, aktuálně podle něj 'řídí' pozitivní vývoj v autoprůmyslu. Avšak ten vychází jen z nízkých srovnávacích základů a brzy se nejspíš vyčerpá, podotkl.

Aktivita ve zpracovatelském průmyslu klesá též v Německu i v eurozóně jako celku a v tomto kontextu není překvapivé, že také tuzemský zpracovatelský sektor hlásí prohlubující se pokles výroby a objednávek, upozornil analytik Generali Investments Radomír Jáč. Povzbudivou zprávou je podle něj odeznívání cenových tlaků ve zpracovatelském průmyslu.

Optimismus prognostiků se nenaplnil. Německá ekonomika se letos propadne výrazně více

Optimismus prognostiků se nenaplnil. Propad německé ekonomiky bude hlubší

Německá ekonomika se letos propadne o 0,4 procenta, v nadcházejícím roce by ale měla vyrůst o 1,5 procenta. V čerstvém výhledu to oznámil hospodářský institut Ifo, který ještě na jaře očekával pro letošní rok pokles hrubého domácího produktu jen o desetinu procenta.

Přečíst článek


 

Speciál Realitní Club

Realitní Club je multiplatformní projekt serveru newstream.cz věnovaný nemovitostem, zaměřený pro B2B i B2C segment. Má tři základní části –  webovou, printovou a eventovou se silným zaměřením na sociální sítě. Jako první odstartovala speciální stránka Realitního Clubu. Speciál je rozdělen do čtyř kategorií, které se „deep dive“ způsobem věnují klíčovým oblastem nemovitostního trhu. 

  • Brownfieldy: vize a budoucnost nezastavěných území především ve velkých městech;
  • Komerční reality: kanceláře, coworking;
  • Nová výstavba: development, nájemní bydlení, družstevní bydlení, hypotéky;
  • Reality a politika: jak se municipality i nejvyšší patra centrální politiky podílejí na výstavbě.

Součástí budou rozhovory s developery, politiky, architekty i designéry.

Témata související s realitami:

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme