Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Philip Morris podpoří českou vědu

Podpisem společného memoranda a darovací smlouvy bylo zahájeno partnerství Národního muzea a Philip Morris ČR.
Philip Morris, užito se svolením
 nst
nst

Philip Morris ČR v průběhu následujících čtyř let podpoří Národní muzeum celkovou částkou 10 milionů korun. Vznikne nový grantový program zaměřený na podporu výzkumu, zachování kulturního dědictví a popularizaci vědy.

K tomuto účelu vznikne grantová komise Národního muzea, která bude vybírat výzkumné projekty zaměřené na oblasti literatury, hudby, přírody, historie a poznávání světa. Program bude podporovat takové projekty, které přispívají k hlubšímu porozumění a ochraně kulturního dědictví a zároveň kladou důraz na jeho srozumitelnou a atraktivní popularizaci.

„V Národním muzeu se věnujeme vědě na nejvyšší úrovni, pečujeme o naše kulturní dědictví a snažíme se výsledky naší práce co nejlépe přibližovat veřejnosti. Pro kvalitní fungování a další rozvoj muzea je klíčové získávat stabilní finanční podporu nejen z veřejných, ale i ze soukromých zdrojů. Dar od společnosti Philip Morris ČR nám bezpochyby pomůže dosahovat dalších skvělých výsledků v naší práci i službě veřejnosti,“ říká generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

Lišejník je pěkný "drsoň". Vědci zjistili, že by zvládl růst i na Marsu

Lišejník je pěkný "drsoň". Vědci zjistili, že by zvládl růst i na Marsu

Lišejníky jsou v přírodním světě skutečnými průkopníky. Usazují se v tak drsném prostředí, že je považováno za prakticky neúrodné. Za určitý čas mohou položit základy na plochách kamene, písku nebo dokonce střechách, které se promění v rozmanité ekosystémy. Tak proč ne na Marsu? Vědci se utvrdili, že i tam by tento složený organismus zvládl přežít a prosperovat, zpravodajský server Science Alert.

Přečíst článek

Společnost Philip Morris ČR tuto iniciativu podpoří formou daru ve výši 10 milionů korun. Tento příspěvek umožní realizaci významných výzkumných a popularizačních projektů s dlouhodobým přínosem pro vědeckou komunitu i širokou veřejnost.

„Cením si příležitosti, které se Philip Morris ČR dostává v podobě možnosti podpořit aktivity Národního muzea v oblasti popularizace výzkumu a vzdělanosti. Naše partnerství spojuje dlouholetá tradice působení v Česku, stejně jako společný důraz kladený na vědu a inovace, na kterých je ostatně postavena i transformace naší společnosti,“ uvedl Jacek Olczak, generální ředitel Philip Morris International, při slavnostním podpisu memoranda o spolupráci. „Snaha o poznání je motorem lidského pokroku, a jsme proto opravdu rádi, že můžeme podpořit vědecké úsilí Národního muzea a pomoci zprostředkovat jeho výsledky veřejnosti,“ dodal Jacek Olczak.

Národní muzeum plánuje vyhlášení prvního kola grantů v létě tohoto roku. O podporu se budou moci ucházet odborní pracovníci muzea, kteří se ve svém bádání věnují uvedeným oblastem a chtějí zároveň výsledky své práce aktivně popularizovat. Důležitým kritériem při výběru projektů bude také zapojení mladých talentovaných badatelů.

Implantát v mozku opět rozmluvil ženu po mrtvici. Je to začátek čtení myšlenek?

Zařízení čte některé myšlenky a přeměňuje je ve slova. Může z toho být zázračné zlepšení života pro paralyzované lidi. Ale nepovede to také k tomu, že jednou reklamní průmysl a v horším případě nějaké represivní orgány dokážou bezprostředně zjistit, co si myslíme?

Přečíst článek

Národní muzeum je nejen symbolem české státnosti a kultury, ale zároveň také moderní vzdělávací a vědeckou institucí, která plní funkci sbírkotvornou, vědeckou, osvětovou a metodickou. Muzeum bylo založeno roku 1818. I přes 207 let své existence je stále progresivní institucí hledící do budoucnosti. Své sbírky prezentuje moderním a interaktivním způsobem prostřednictvím expozic i krátkodobých výstav. V rámci své činnosti sbírá, zkoumá a prezentuje artefakty z přírodovědeckých, historických i uměleckých oborů, které vystavuje v 15 objektech a ochraňuje v několika samostatných depozitářích. V současné době je Národní muzeum největším a nejvýznamnějším muzejním domem v České republice, který uchovává více než 20 milionů sbírkových předmětů.

Společnost Philip Morris ČR je dceřinou společností Philip Morris International (PMI), která usiluje o proměnu tabákového průmyslu. Dlouhodobě rozvíjí své portfolio tak, aby zahrnovalo produkty mimo odvětví tabáku a nikotinu. Od roku 2008 investovala společnost PMI více než 14 miliardy amerických dolarů do vědecky podloženého vývoje a komercializace inovativních bezdýmných výrobků pro dospělé, kteří by jinak pokračovali v kouřením, s cílem zcela ukončit prodej cigaret.

Robot ze želatiny udělá, co má, a bezpečně se rozpadne. Brzy to zvládne i v lidském těle

Nový posun ve vývoji „měkkých robotů“: zatím experimentální robotické rameno ze želatiny a bavlníku vytvořili čínští výzkumníci z univerzity v městě Chang-čou. Zařízení by se mělo dát použít i při lékařských zákrocích v lidském těle, v němž pak může zůstat a rozložit se, aniž by pacienta ohrozilo.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Válka o vzdělanost: Harvard se vzepřel Trumpovi. Je nejbohatší, ale i tak to bude univerzitu bolet

Přečíst článek
Doporučujeme