Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

OBRAZEM: Východní štít už roste. Poláci budují opevnění na hranicích

Polsko buduje opevnění na své východní hranici v rámci programu Východní štít
ČTK
 ČTK

Přes pět metrů vysoký plot s ostnatým drátem, za nimi protitankové zákopy, obří železobetonové bloky spojené ocelovým lanem a minová pole. To vše v délce 800 kilometrů. Tak by mělo do budoucna vypadat opevnění východní hranice Polska, které Varšava plánuje vybudovat v rámci programu nazvaného Východní štít (Tarcza Wschód, East Shield). Výstavba začala v létě 2024, ukončena by měla být do roku 2028.

„Chceme odstrašit agresora a zároveň připravujeme naši armádu na případný útok nepřátel. Rovněž chceme chránit NATO a EU,“ řekl novinářům polský generál Stanislaw Czosnek, zástupce náčelníka generálního štábu polské armády.

Polsko se rozhodlo vytvořit komplexní obrannou infrastrukturu na východním křídle NATO, aby zabránilo hrozbám z Běloruska a Ruska. Polská vláda na projekt vyčlenila deset miliard zlotých (v přepočtu 59 miliard korun), další finance země získá i z Evropské unie a Severoatlantické aliance. Projekt je zatím ve svém počátku, v některých částech hranice už ale pomalu vzniká. Jak by měla budoucí ochrana postupně zčásti vypadat, je vidět například u nyní zavřeného hraničního přechodu Polowce v regionu Podlesí.

Poučení z Ukrajiny

„Když jsou betonové bloky všude a jsou spojené, není možné přes ně projet. Během války tam budou ještě protitankové miny a za nimi připravujeme bojové pozice armády. Ani tanky neprojedou, testovali jsme to,“ popsal přímo na hraničním přechodu polský plukovník Mariusz Ochalski. Silnice pokračuje z hraničního přechodu až do západoběloruského města Brest. „Je to hlavní cesta, odkud by tanky cizí armády mohly přijet. Díky Ukrajině jsme se poučili, musíme být připravení,“ dodal Ochalski. V některých částech hranice, které jsou méně přístupné, například v hlubokých lesích, budou mít podle něj zábrany trošku jiný charakter. Plánem ale je pokrýt celou východní hranici země.

Vpád ruských vojsk na Ukrajinu v únoru 2022 přiměl Polsko zvýšit v loňském roce výdaje na obranu na 4,2 procenta hrubého domácího produktu (HDP), letos by se výdaje měly pohybovat kolem 4,7 procenta HDP. Jde o vůbec nejvyšší číslo v rámci Evropské unie, Česká republika dává na obranu dvě procenta HDP.

Polsko se podle generála Czosneka rozhodlo projekt Východní štít zahájit hned z několika důvodů. „Jsou to protizápadní postoje Ruska a rovněž jeho neoimperiální aspirace. Rusové pro nás stále představují hrozbu, navíc provádějí nejrůznější nepřátelské, hybridní a kybernetické útoky,“ vyjmenoval polský generál. V této souvislosti zmínil například takzvanou instrumentalizaci migrace, kdy právě země jako Rusko a Bělorusko využívají migraci k vydírání evropských zemí.

Česká republika přijala víc Ukrajinců, než dokáže zvládnout, myslí si Češi

Česká republika přijala víc Ukrajinců, než dokáže zvládnout, myslí si Češi

Začleňovat ukrajinské uprchlíky před válkou do společnosti v Česku se daří podle těsné většiny lidí. Nadále ale převládá názor, že Česká republika přijala víc Ukrajinců, než dokáže zvládnout. Celorepublikově představují uprchlíci z Ukrajiny problém podle víc než poloviny účastníků průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), v místě svého bydliště je ale považuje za problematické jen necelá třetina dotázaných.

Přečíst článek

V době největšího migračního tlaku zaznamenala armáda i kolem 500 pokusů o nelegální překročení hranice za den, nyní bývá těchto pokusů kolem 50 denně. Jde přitom zejména o obyvatele zemí z Afriky a Blízkého východu, kterým k hranicím pomáhají běloruské bezpečnostní složky.

Další hrozby přicházejí podle Czosneka ze vzduchu, zmínil zejména drony. V roce 2021 zaznamenali vojáci i 100 nepřátelských dronů za měsíc, nyní jich bývá kolem 50. Problémem je rovněž špionáž ze strany Ruska, i vzhledem k tomu, že Polsko je jedním z nejdůležitějších logistických uzlů, odkud proudí vojenská a humanitární pomoc na Ukrajinu. „To vše nás vedlo k tomu, že musíme být připraveni předem, abychom se byli schopni bránit a zároveň odstrašit,“ uvedl polský velitel. „Plus připravit se na válku, jestliže by k tomu došlo,“ doplnil.

Výhodní štít ale neznamená jen opevnění hranic, Polsko chce peníze investovat i do mostů či oprav silnic, aby usnadnilo pohyb vojáků a techniky. Měly by vzniknout rovněž protidronové systémy a finance budou použity i na výcvik a vzdělávání. „Kdyby byla i Ukrajina více připravena před útokem, mohla by současná situace být možná i jiná,“ uzavřel polský generál.

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Doporučujeme