Reklama

Obrat v autoprůmyslu. Srpnová výroba překonala předcovidový rok 2019

Výroba Škoda Fabia v mladoboleslavském závodu
Škoda Auto
 ČTK

Výroba osobních aut za letošních osm měsíců meziročně vzrostla o 3,4 procenta na 801 774 vozů. Ještě v pololetí byla výroba proti loňsku o 8,5 procenta nižší. Uvedlo to Sdružení automobilového průmyslu. Za růstem stojí zlepšení situace v dodavatelsko-odběratelských řetězcích, ale také nízká srovnávací základna loňského roku. Loni od května produkci omezoval nedostatek čipů.

Reklama

V červenci výroba vzrostla proti loňsku o 17 361 vozů, tedy o čtvrtinu, v srpnu pak byla vyšší o 65 023 vozidel, což je nárůst o 147 procent, a se 109 150 vyrobenými kusy byla nejvyšší od roku 2019. Produkce v letních měsících byla dokonce o 114 aut vyšší než v předkrizovém roce 2019.

Výroba aut od ledna do srpna 2022 a srovnání s předchozími třemi lety:

zdroj: Sdružení automobilového průmyslu

Škoda Auto od začátku roku vyrobila ve svých tuzemských závodech 452 907 osobních vozidel, což je meziročně o 6,9 procenta méně. Na konci července přitom ještě evidovala meziroční pokles o 16,3 procenta. Nošovická automobilka Hyundai zvýšila produkci o 17,1 procenta na 213 600 automobilů. Výroba Toyoty v Kolíně pak stoupla o 26,8 procenta na 135 267 vozů.

Výroba Škoda Fabia v mladoboleslavském závodu

Škoda Auto v srpnu zvedla odbyt, ale za zbytkem skupiny VW zaostala

Automobilka Škoda Auto v srpnu zvýšila celosvětový odbyt o 1,4 procenta na 54 700 aut. Ve své zprávě to uvedl automobilový koncern Volkswagen, jehož je Škoda součástí. Celý koncern, který vedle značek skupiny Volkswagen zahrnuje i další značky, odbyt zvýšil o 12,7 procenta na 700 100 vozidel.

Přečíst článek

Podíl elektromobilů a hybridů na produkci automobilek dosáhl 10,8 procenta. Škoda vyrobila 45.618 elektrických vozů, z toho 35 977 bateriových elektromobilů a 9641 plug-in hybridních vozidel. V Hyundai bylo vyrobeno 40 606 elektrických automobilů, z toho 19.608 elektromobilů a 20 998 hybridů.

Reklama

Po více než roce můžeme konečně konstatovat zlepšení situace ve výrobě automobilů. Jak produkce, tak i první registrace nových automobilů v Evropě se v srpnu konečně zvýšily. Extrémní růst cen energií ale zásadně ohrožuje konkurenceschopnost i udržení výroby v ČR a u nemalé části dodavatelského sektoru také jejich samotnou existenci,“ uvedl výkonný ředitel Sdružení automobilového průmyslu Zdeněk Petzl.

„Po více než roce můžeme konečně konstatovat zlepšení situace ve výrobě automobilů. Jak produkce, tak i první registrace nových automobilů v Evropě se v srpnu konečně zvýšily,“ uvedl výkonný ředitel Sdružení automobilového průmyslu Zdeněk Petzl.

Ceny energií jsou stále velkou hrozbou

Extrémní růst cen energií ale zásadně ohrožuje konkurenceschopnost i udržení výroby v ČR a u nemalé části dodavatelského sektoru také jejich samotnou existenci. V tak komplexním výrobním řetězci, jakým je autoprůmysl, přitom platí, že výpadek jednoho či dvou klíčových dodavatelů může zastavit celé odvětví,“ dodal.

Škoda Enyaq IV

Auta na elektriku ztrácí body. Levněji mnohdy vyjde živit nehospodárný benzíňák

Provoz elektrických aut měl být levný, pak ale přišla energetická krize. V některých případech je tak jízda na elektřinu dražší než na benzin či naftu.

Přečíst článek

Vláda podle Petzla v boji s drahými energiemi musí doplnit již přijaté opatření tak, aby jednak podpořilo všechny výrobní firmy a současně aby dopad takového opatření nebyl pouze kosmetický. Téměř polovina firem z automobilového průmyslu totiž už nyní očekává, že v letošním roce skončí ve ztrátě, přičemž výhled do příštího roku je ještě pesimističtější.

Výroba autobusů od ledna do konce srpna vzrostla o 12,6 procenta na 3361 vozidel. Tradičně největším výrobcem je vysokomýtské Iveco CR, které vyrobilo 2996 autobusů, tedy meziročně o 9,4 procenta více. Firma SOR Libchavy vyrobila 338 autobusů, což je nárůst o 45 procent. Plzeňská Škoda Electric v tomto roce vyrobila 14 autobusů, společnost KHMC Opava pak 13 autobusů, tedy stejně jako loni. Produkci nákladních aut sdružení zveřejňuje pouze čtvrtletně.

Společnost Jawa Moto v letošním roce vyrobila 1339 strojů, tedy o 603 motocyklů více než v minulém roce.

Elektrické Porsche Taycan

Podíl v Porsche chtějí Katařani i Norský penzijní fond

Primární úpis akcií značky Porsche odstartuje již zítra. Volkswagen uvedl, že očekává prodej akcií v hodnotě 9,4 miliardy eur, což by značku ocenilo na 70 a75 miliard eur. Zájem mají největší investiční fondy světa. Prodej akcií však komplikuje provázanost Porsche a mateřského Volkswagenu.

Přečíst článek

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme