Reklama

Výroba aut v Česku nabrala na tempu, stejně jako elektromobilů

Výroba aut v Česku nabrala na tempu, stejně jako elektromobilů
Škoda Auto
 ČTK

Výroba automobilů v Česku nabrala tempo. Za první čtyři měsíce stoupla o více než čtvrtinu, jen za duben pak o pětinu. Nejvyšší nárůst hlásí Škoda Auto. Každé osmé auto pak mělo elektrický pohon, uvedlo Sdružení automobilového průmyslu.

Reklama

Výroba osobních aut v Česku za čtyři měsíce meziročně stoupla o 28,5 procenta na 464 444 vozů. V dubnu se produkce tuzemských automobilek zvýšila proti stejnému měsíci loni o pětinu. Elektrických vozidel bylo od ledna do konce dubna vyrobeno 56 143 a jejich podíl na tuzemské produkci vzrostl na 12 procent, což je o 1,9 procentního bodu více než loni. Oznámilo to Sdružení automobilového průmyslu.

Výroba v mladoboleslavské továrně Škoda Auto

Blýskání na lepší časy. Prodej aut v EU se v dubnu zvýšil o 17 procent, vyšší je podíl elektromobilů

Prodej nových osobních automobilů v Evropské unii se v dubnu meziročně zvýšil o 17,2 procenta na 803 188 vozů, růst vykázal už devátý měsíc za sebou. V dubnu se výrazně zvýšil podíl prodaných elektromobilů, ukazují data Evropského sdružení výrobců automobilů (ACEA). Prodej aut v České republice vzrostl o více než 25 procent.

Přečíst článek

"Pokračující trend růstu výroby osobních vozidel, dokončení všech rozpracovaných vozů Škoda Auto, čekajících na odstavných parkovištích či trvající poptávka po nových vozidlech, to jsou velmi dobré zprávy nejen pro český automobilový průmysl, ale i celou domácí ekonomiku," uvedl výkonný ředitel sdružení Zdeněk Petzl.

Čipová krize ještě neskončila 

"Přetrvávající meziroční pokles výroby v segmentech autobusů a motocyklů však potvrzuje, že čipová krize není zcela za námi a jak finální výrobci, tak dodavatelé budou muset čelit rozkolísaným dodávkám i v průběhu roku 2023," dodal.

Největší tuzemská automobilka Škoda Auto vyrobila do konce dubna ve svých tuzemských závodech 296 851 osobních automobilů, což je nárůst o 40 procent. Elektrických vozů bylo vyrobeno 31 411, tedy 10,6 procenta z celkové produkce značky. Z toho bylo 26 024 vozidel bateriových a 5387 plug-in hybridních.

Land Rover, ilustrační foto

Výrobce čipů onsemi zvažuje investici dvou miliard dolarů. Česko je ve hře

Americký producent polovodičů ON Semiconductor Corporation (onsemi) zvažuje investici dvě miliardy dolarů (zhruba 44 miliard korun) do rozšíření výroby čipů z karbidu křemíku. Tyto polovodiče se využívají pro prodloužení dojezdu elektromobilů. Firma se podle agentury Reuters rozhoduje mezi Spojenými státy, Českem a Koreou.

Přečíst článek

Nošovický závod Hyundai zvýšil produkci o 10,3 procenta na 114 650 aut. Z toho bylo 14 705 vozů na čistě elektrický a 10 025 na plug-in hybridní pohon. Celkově tak elektrické vozy tvořily téměř 21,6 procenta produkce. V kolínské Toyotě stoupla výroba o 14,9 procenta na 52 943 automobilů. Přes 53 procent produkce představovaly hybridní vozy.

Klesla výroba autobusů i motocyklů

V prvních čtyřech měsících bylo v České republice vyrobeno 1407 autobusů, tedy o 248 méně než ve stejném období loňského roku. Vysokomýtské Iveco CR vyrobilo 1303 autobusů, tedy o 12,6 procenta méně než ve stejném období loňského roku. SOR Libchavy vyrobil 99 autobusů, což je pokles o třetinu.

Tradiční výrobce motocyklů Jawa Moto zaznamenal pokles výroby o 70 procent na 266 strojů, uvedlo sdružení.

Automobilky šláply na plyn. Německý dodavatel komponentů Continental prudce zvýšil čtvrtletní zisk

Automobilky šláply na plyn. Německý dodavatel komponentů Continental prudce zvýšil čtvrtletní zisk

Dodavatel automobilových součástek Continental, který má výrobní aktivity rovněž v České republice, zvýšil v prvním čtvrtletí čistý zisk meziročně o téměř 60 procent na 382 milionů eur, tedy zhruba devět miliard korun.

Přečíst článek

Tesla, ilustrační foto

Zlevňování zabralo. Tesla je v Česku nejprodávanějším elektromobilem

Nejprodávanějším elektromobilem v Česku za první čtyři měsíce se díky pokračujícímu zlevňování stala Tesla, na druhém místě skončila domácí Škoda Auto s modelem Enyaq. Vyplývá to z údajů Svazu dovozců automobilů. Centrum dopravního výzkumu (CDV) nicméně už dříve uvedlo, že v podílu elektromobilů mezi nově registrovanými osobními auty Česko zaostává.

Přečíst článek

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme