Kam zajít, co ochutnat a co stojí za pozornost

Odebírat newsletter

Sdružení automobilového průmyslu - informace o tématu

Tržby automobilek loni stouply o 12,7 procenta na 1,26 bilionu korun

Tržby automobilek stouply na 1,26 bilionu, průměrná mzda v oboru je o čtvrtinu vyšší než v Česku

Tržby tuzemských automobilek a dodavatelů dílů loni stouply o 12,7 procenta na 1,257 bilionu korun. Export vzrostl stejným tempem na 1,028 bilionu korun. Celkově se vývoz podílel na výkonu odvětví 82 procenty. Oznámili to zástupci Sdružení automobilového průmyslu (SAP) na výroční tiskové konferenci.

Přečíst článek
Kdyby tuzemské firmy neinvestovaly do vývoje, už by tu dávno nebyly,“ říká Martin Jahn, člen představenstva Škody Auto.

Martin Jahn: Evropa není jedničkou v inovacích. Tradiční evropské automobilky ale pořád drží silné trumfy

Přečíst článek
{LABEL}

{NADPIS}

{POPISEK}

Výroba Škoda Fabia v mladoboleslavském závodu

Obrat v autoprůmyslu. Srpnová výroba překonala předcovidový rok 2019

Výroba osobních aut za letošních osm měsíců meziročně vzrostla o 3,4 procenta na 801 774 vozů. Ještě v pololetí byla výroba proti loňsku o 8,5 procenta nižší. Uvedlo to Sdružení automobilového průmyslu. Za růstem stojí zlepšení situace v dodavatelsko-odběratelských řetězcích, ale také nízká srovnávací základna loňského roku. Loni od května produkci omezoval nedostatek čipů.

Přečíst článek
Finální montáž vozu v nošovické automobilce Hyundai.

Dvouměsíční skluz automobilky letos nedoženou. Situace s čipy se ale lepší

Chybějící díly, které během tohoto roku přinutily tuzemské automobilky k několika odstávkám výroby, zapříčinily nižší produkci koncernů. Z výrobních linek za 11 měsíců sjelo 1,024 milionu osobních aut, meziročně o 2,9 procenta méně. Milionovou hranici produkce přitom v čase před covidem automobilky překonávaly i o dva měsíce dříve, vyplývá ze statistik Sdružení automobilového průmyslu (SAP).

Přečíst článek

News box

Ruský prezident 👴 Vladimir Putin dnes přiznal, že problémy s dodávkami paliva vedly k jeho nedostatku v některých ruských regionech. Informovala o tom agentura Reuters. Putin dodal, že Kreml zvažuje zákaz vývozu nafty. Ukrajině, kterou Rusko napadlo v únoru 2022, se v poslední době daří útočit na ruské rafinerie a další ropnou infrastrukturu.
Evropa je 📈 nejrychleji se oteplujícím kontinentem na planetě. Otepluje se dvakrát rychleji, než je světový průměr, uvedl dnes na sociální síti X generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. Připomněl, že v souvislosti se současnou vlnou veder v Evropě zemřely už stovky lidí.
Uprchlíci, kteří v USA pobývají na základě statusu dočasné ochrany, by si měli zajistit povolení k trvalému pobytu, nebo odejít do svých zemí. V rozhovoru s televizí CNN to dnes prohlásil americký ministr vnitřní bezpečnosti 👨 Markwayne Mullin.
V Německu dnes opět padl teplotní rekord. Na měřicí stanici Neissemünde u polské hranice naměřili meteorologové podle předběžných údajů 4️⃣1️⃣,7️⃣ stupně Celsia. Dosavadní rekord byl ze soboty a činil 41,5 stupně. Ten předchozí 41,2 stupně byl z pátku.
Současná vlna veder je ve střední Evropě jednou z největších, přičemž vědci upozorňují, že tento jev má negativní vliv na fungování společnosti. Epizod, kdy maximální denní teplota přesáhne alespoň tři dny po sobě 30 stupňů Celsia, přibývá a vlny se vyskytují 📈 častěji. Patrně nejzávažnějšími dopady jsou tzv. nadúmrtí, tedy počet zemřelých přesahující průměr, uvedla v tiskové zprávě Monika Hojdanová z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR - CzechGlobe.
Sobotní nové teplotní maximum Česka bylo dnes překonáno, meteorologové už před 15:00 naměřili v Doksanech na Litoměřicku 4️⃣1️⃣,1️⃣ stupně. Je to současně první jedenačtyřicetistupňová teplota v oficiální síti českých měřicích stanic, uvedl na facebooku Český hydrometeorologický ústav.
Česká republika by se měla na summitu Severoatlantické aliance v turecké Ankaře prezentovat v maximálně možné silné sestavě, pokud tam poletí prezident Petr Pavel a bude mít odpovídající roli, bude to naplněno, soudí o sporu mezi vládou a Hradem o účast na summitu předseda Senátu 👨 Miloš Vystrčil (ODS).
Írán si kontrolu Hozmuzského průlivu nárokuje jen pro sebe. Potvrdil to dnes na návštěvě Iráku íránský ministr zahraničí 👨 Abbás Arakčí a varoval před jakýmkoli vnějším vměšováním do této záležitosti.
Vedoucím delegace na summitu Severoatlantické aliance v turecké Ankaře bude premiér 👴 Andrej Babiš (ANO), zúčastní se obou částí summitu. V debatě televize CNN Prima News to dnes uvedl ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé).
S definitivním složením delegace na summit Severoatlantické aliance v Ankaře seznámí ministr zahraničí 👨 Petr Macinka (Motoristé) nejdřív v pondělí vládu. Ve sporu je vláda s Hradem kvůli požadavku prezidenta Petra Pavla na fórum jet několik měsíců. Macinka v debatě na CNN Prima News pouze potvrdil, že termín pro akreditaci prezidenta, jak to uložil Ústavní soud v předběžném opatření, vypršel v pátek.