Reklama

Německým firmám se jen obtížně daří nahrazovat dovoz z Ruska a Ukrajiny

Koncern VW jedná s českou vládou o stavbě gigafactory na území Česka.
Volkswagen / užito se svolením
 ČTK

Německým průmyslovým a velkoobchodním firmám se jen s problémy daří nahrazovat dovoz zboží z Ruska a Ukrajiny. Některé označují přechod na nové dodavatele kvůli válce na Ukrajině za obtížný až nemožný. Vyplývá to z průzkumu, který na svém webu zveřejnil hospodářský institut Ifo.

Reklama

Německé firmy mají podle vlastních vyjádření potíže nahradit dovoz z Ruska, Ukrajiny a Běloruska. Podle průzkumu Ifo se pouze 13,8 procenta průmyslových podniků, které se potýkaly s problémy s dodávkami z těchto zemí, dokázalo zcela přeorientovat na nové dodavatele.

„Změna zdrojů dodávek způsobuje bolest hlavy mnoha společnostem,“ řekl k výsledku průzkumu analytik Ifo Klaus Wohlrabe. „Dodavatelské řetězce a výrobní procesy, které jsou osvědčené po mnoho let, často nelze v krátké době reorganizovat,“ dodal.

V oblasti velkoobchodu pouze 7,4 procenta dotazovaných uvedlo, že je možné najít nové dovozní zdroje v krátkodobém horizontu. Čtyřicet dva procent předpokládá, že je to možné jen částečně, 16 procent označilo výměnu za ekonomicky nerozumnou a 17,3 procenta za nemožnou.

Mnoho společností pociťuje dopady konfliktu zprostředkovaně, protože z Ruska dovážejí jejich dodavatelé. „Často také panuje nejistota, zda a do jaké míry mohou být firmy dotčeny sankcemi,“ řekl Wohlrabe.

Rusko napadlo Ukrajinu 24. února. Západní státy a jejich partnerské země odpověděly sankcemi, včetně sankcí proti Bělorusku, které je spojencem Ruska. Státy EU nyní jednají o zpřísnění sankcí.

Reklama

Německo je největší ekonomikou v Evropě a je na něm závislá řada českých firem. Berlín se přísnějším sankcím zprvu bránil a odmítal dodávat napadené Ukrajině zbraně.

Britský energetický gigant BP

Britský ropný gigant BP má kvůli odchodu z Ruska rekordní čtvrtletní ztrátu

Britský energetický gigant BP v prvním čtvrtletí vykázal rekordní ztrátu 20,4 miliardy dolarů (asi 480 miliard korun) po zisku 4,7 miliardy dolarů před rokem. Firma uvedla, že zaúčtovala rozsáhlé odpisy související s odchodem z Ruska. Zisk bez zahrnutí mimořádných položek ale prudce vzrostl, a to na 6,2 miliardy z 2,6 miliardy dolarů před rokem. Dosáhl tak maxima od roku 2008 a výrazně překonal očekávání analytiků, kteří jej podle společnosti Refinitiv odhadovali na 4,5 miliardy dolarů.

Přečíst článek

Robert Habeck

Berlín metá politická salta. Embargu na ruskou ropu už se nebrání

Německo učinilo další politický obrat, již se nebrání vyhlášení embarga na ruskou ropu. Naopak ho podle ministryně zahraničí Annaleny Baerbockové podporuje jako součást nových protiruských sankcí Evropské unie.

Přečíst článek

Německo bez plynu z Ruska? To je velice nepravděpodobné, tvrdí Bundesbank

Pokud válka na Ukrajině eskaluje a vyústí v embargo na dovoz plynu, slabší poptávku a ve větší nejistotu, ocitne se německá ekonomika v recesi. Hrubý domácí produkt (HDP) by se tak v letošním roce snížil téměř o dvě procenta. Ve své pravidelné měsíční zprávě to uvedla německá centrální banka (Bundesbank).

Přečíst článek

Speciál Realitní Club

Realitní Club je multiplatformní projekt serveru newstream.cz věnovaný nemovitostem, zaměřený pro B2B i B2C segment. Má tři základní části –  webovou, printovou a eventovou se silným zaměřením na sociální sítě. Jako první odstartovala speciální stránka Realitního Clubu. Speciál je rozdělen do čtyř kategorií, které se „deep dive“ způsobem věnují klíčovým oblastem nemovitostního trhu. 

  • Brownfieldy: vize a budoucnost nezastavěných území především ve velkých městech;
  • Komerční reality: kanceláře, coworking;
  • Nová výstavba: development, nájemní bydlení, družstevní bydlení, hypotéky;
  • Reality a politika: jak se municipality i nejvyšší patra centrální politiky podílejí na výstavbě.

Součástí budou rozhovory s developery, politiky, architekty i designéry.

Témata související s realitami:

Reklama

Související

Plyn, nebo válka? V Eropě probíhají demonstrace proti krvavému obchodu

Kde se vzala závislost Evropy na ruském plynu? V suezské krizi padesátých let, tvrdí profesorka ekonomie z Cambridge

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme