Klan německých miliardářů zaútočil na Nestlé. Koupil Douwe Egberts a Pickwick

Německý konglomerát JAB získá od americké potravinářské skupiny Mondelez International menšinový podíl v nizozemském výrobci kávy a čaje JDE Peet's, kterému patří značky jako Douwe Egberts a Pickwick. Hodnota transakce činí 2,16 miliardy eur (54,6 miliardy korun). JAB díky akvizici zvýší svůj podíl v JDE na 68 procent, uvedla firma v prohlášení,
JAB koupí od Mondelez 86 milionů akcií, což odpovídá podílu 17,6 procenta. Za jednu akcii zaplatí 25,1 eura. To proti pátečnímu závěru na burze představuje prémii 32 procent.
JDE Peet's současně uvedla, že jmenovala novým generálním ředitelem Rafaela Oliveiru, který se funkce ujme od 1. listopadu. Oliveira v posledních deseti letech působil v různých pozicích v potravinářské firmě Kraft Heinz. Předchozí ředitel Luc Vandevelde v srpnu po čtyřech měsících ve funkci nečekaně odstoupil a jeho funkci zatím dočasně vykonával finanční ředitel Scott Gray.
Výrobce cukrovinek, společnost Mondelēz, spolupracuje s Armádou spásy již mnoho let. „Před Vánoci chodí kolegové z továrny pomáhat do Armády spásy se sváteční večeří. Pomáháme i s údržbou azylového domu,“ popisuje Eva Železná, Corporate and Government Affairs Specialist Mondelēz. Její firma podpořila projekty „Poslední schod ke dveřím“ a „Já pracuji,“ které pomáhají klientům najít si bydlení a práci.
Eva Železná z Mondelēz: S partnery si musíme vonět
Filantropie
Akcie firmy JDE Peet's v reakci na zprávy zpevnily o více než 17 procent. To je vítaná zpráva pro firmu, jejíž akcie tento měsíc klesly na dosavadní minimum, protože domácí poptávka po kávě se snížila na úroveň z doby před pandemií a firma se musela potýkat s otřesy ve vedení. Od začátku letošního roku akcie klesly o deset procent.
Firma JAB spravuje peníze miliardářské rodiny Reimannových. JAB vybudovala JDE Peet's za pomoci řady akvizic. Cílem bylo vyzvat globální světovou kávovou jedničku, švýcarskou firmu Nestlé. Začátkem letošního roku investiční holding uvedl, že bude expandovat v oblasti pojišťovnictví. Několik jeho významných sázek ve spotřebitelském sektoru totiž nedosáhlo dobrých výsledků. JDE vlastní mimo jiné značky Peet's Coffee, Jacobs, Senseo, Tassimo, TiOra a L'OR.
Největší norská banka DNB koupí švédskou investiční banku a správce majetku Carnegie. Zaplatí za ni kolem 12 miliard švédských korun (26,5 miliardy korun). Švédskou banku prodává společnost soukromého kapitálu Altor a menšinoví akcionáři.
Norové převezmou švédskou investiční banku
Money
Globální trh s fúzemi a akvizicemi letos pomalu ožívá. V prvních devíti měsících roku se uskutečnily celosvětově transakce za 1,6 bilionu dolarů, tedy 37,3 bilionu korun, což je meziroční nárůst o deset procent. Oživení zažívá především Severní Amerika a část Evropy, v Asii hodnota transakcí klesla na desetileté minimum. Vyplývá to ze zprávy poradenské firmy Boston Consulting Group (BCG).
Trh fúzí ožívá. V Evropě se hodně činí Křetínský
Money
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.