Hlavní ekonomka Evropské banky pro obnovu a rozvoj: Americká cla zasáhnou hlavně východ Evropy. Česko má ale jednu výhodu

Ať už jednání mezi Evropou a USA dopadnou jakkoli, evropské ekonomiky čekají složité časy. Pokud by na konci byla cla na veškeré evropské zboží mířící do USA ve výši 30 procent, nejvíce by to dopadlo na země východní Evropy, zejména takzvané V4. Alespoň to tvrdí hlavní ekonomka Evropské banky pro obnovu a rozvoj (EBRD) Beata Javorcik. Česko by se však největšímu problému mělo vyhnout. Protože je prorostlé do německé ekonomiky.
Ačkoli si to mnohdy nechtějí přiznat, jsou lidé žijící v takzvané V4 vítězi dosavadního procesu globalizace. To se však nyní může změnit a hlavní roli v tom mohou sehrát cla Donalda Trumpa. Myslí si to alespoň hlavní ekonomka Evropské banky pro obnovu a rozvoj (EBRD) Beata Javorcik, která pro agenturu Bloomberg vysvětlila, jaký dopad budou mít případná americká cla na evropské zboží ve výši 30 procent.
„Obchodní systém organizovaný Světovou obchodní organizací chrání malé země před šikanou ze strany velkých zemí. To, čeho jsme svědky, je oslabení globálních pravidel hry a posun k dvoustranným jednáním, což samozřejmě znamená, že menší země mají nižší vyjednávací sílu,“ uvedla ekonomka. V důsledku to tak bude znamenat výrazně nevýhodnější pozici než doposud zejména pro země, jako jsou Slovensko nebo Maďarsko.
EBRD tak odhaduje, že nyní navrhovaná 30procentní cla by pro slovenskou ekonomiku znamenala propad HDP o 0,8 procenta a pro maďarskou ekonomiku minus 0,4 procenta.
Luxusní žluté autobusy Radima Jančury letos poprvé vyrazily do devíti destinací v Chorvatsku. Split, Trogir nebo Primošten. Při pohledu na rezervační systém firmy RegioJet je zřejmé, že autobusy jsou vesměs vyprodané. Za šestnáct hodin ne na sedačkách, ale v křeslech, s vodou a kávou zdarma. Dřív vypravoval Jančura do Chorvatska vlaky. Ale přišly výluky na železnici. „Kvůli výlukám jsme museli jezdit hrozně dlouhou trasu. Přestalo se to vyplácet, zrušili jsme to. Autobusy fungovaly vždycky,“ říká Jančura.
Radim Jančura: K polskému Baltu jezdit nebudeme, nemá to budoucnost
Leaders
Když vítězové prohrávají
Evropská banka pro obnovu a rozvoj chystá nové vydání svého pravidelného reportu o ekonomických výzvách na letošní září. Hlavní ekonomka však odhaduje, že právě země východní Evropy, které nejvíc vytěžily z procesu globalizace, nyní jsou nejvíce ohroženy novým ekonomickým řádem.
„A vedle přímých dopadů, které pro některé země nemusejí být až tak drtivé, se tak stane prostřednictvím Německa, které je pro všechny země regionu klíčovým obchodním partnerem, ale jež je zároveň jasným hlavním cílem Trumpovy obchodní ofenzivy,“ připomíná Wojciech Moskwa z Bloombergu.
To je pak případ také České republiky, kterou Beata Javorcik explicitně nezmiňuje, ale která se přirozeně může zařadit mezi výrazné poražené případného zavedení cel.
Průmyslová výroba v Evropské unii v květnu meziměsíčně vzrostla o 1,5 procenta, zatímco v dubnu o 1,6 procenta klesla. Oznámil to dnes evropský statistický úřad Eurostat. V Česku se výroba o 1,6 procenta snížila, zatímco v dubnu o 0,9 procenta vzrostla.
Výroba v Česku se propadla. V Evropě rostla
Zprávy z firem
Česká výhoda? Německo
Nicméně Česko má oproti Slovensku i Maďarsku podle EBRD jednu výraznou výhodu. Alespoň ji banka zmiňuje ve svém prozatím posledním reportu, který vyšel v květnu a který se snaží popsat dopady případných cel na evropské ekonomiky. Tou výhodou je výrazné propojení s německou ekonomikou.
V květnu EBRD odhadovala, že by dopad na český růst představoval propad přibližně o 0,3 procenta. Jenomže to by mělo být více než vyváženo očekávanými investicemi německé vlády do infrastruktury a do obrany. Na obou půlbilionových balících (v eurech) by se totiž poměrně výrazně měly podílet i české firmy, výrazněji to přitom platí v případě investic do obrany, z nichž by mohly profitovat firmy jako Czechoslovak Group.
Společnost Morava Moravia, která v Hlubočkách u Olomouce vyrábí varnou techniku pro domácnosti, loni zvýšila tržby z prodeje výrobků a služeb o 11 procent na 3,02 miliardy korun z 2,7 miliardy korun v roce 2023. Čistý zisk podniku meziročně vzrostl téměř o deset milionů korun na 28,6 milionu korun. Uvádí to výroční zpráva firmy, která prostřednictvím mateřské firmy Gorenje patří do čínské skupiny Hisense Group.
Zájem o sporáky Mora roste. Podnik z Olomouce utržil tři miliardy
Zprávy z firem
Železniční dopravce Arriva koupí od českého výrobce Škoda Group 22 nových elektrických vlaků za přibližně 300 milionů eur (kolem 7,4 miliardy korun). Arriva je bude od roku 2028 provozovat na linkách z Prahy do Chebu a Klatov. Při podpisu smlouvy to uvedli zástupci obou společností. Pro Arrivu jde o největší investici v Evropě.
Dálkové vlaky. Arriva je koupí od Škoda Group za 7,4 miliardy korun
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.