Výroba v Česku se propadla. V Evropě rostla

Průmyslová výroba v Evropské unii v květnu meziměsíčně vzrostla o 1,5 procenta, zatímco v dubnu o 1,6 procenta klesla. Oznámil to dnes evropský statistický úřad Eurostat. V Česku se výroba o 1,6 procenta snížila, zatímco v dubnu o 0,9 procenta vzrostla.
V meziročním srovnání se výroba v Evropské unii zvýšila o 3,7 procenta, zatímco v dubnu to bylo o 0,2 procenta. V Česku průmyslová produkce v květnu vykázala meziroční nárůst o 2,2 procenta. Růst tak zrychlil z dubnových dvou procent.
V eurozóně se průmyslová výroba meziměsíčně zvýšila o 1,7 procenta. Překonala tak očekávání analytiků, kteří počítali s růstem o 0,9 procenta. O měsíc dříve naopak o 2,2 procenta klesla. Meziročně se potom v květnu o 3,4 procenta zvýšila, její růst tak zrychlil z dubnových 0,2 procenta.
Velký úspěch pro plzeňský strojírenský podnik s dlouhou historií, Škody ze skupiny PPF. Bude vyrábět díly pro vlaky s největší indickou firmou Tata.
Škoda Group vstupuje na indický trh. S legendární firmou Tata bude vyrábět díly k vlakům
Zprávy z firem
Průmysl v eurozóně se několik let potýkal s problémy, protože vysoké náklady na energie, konkurence z Číny a nevýrazná domácí poptávka citelně snižují tržby. Dva roky trvající recese v tomto odvětví by se nyní podle analytiků mohla chýlit ke konci, změnit to ale může hrozící eskalace obchodního napětí se Spojenými státy.
Americký prezident Donald Trump chce od 1. srpna dovoz zboží z EU zatížit 30procentním clem, pokud se do té doby nepodaří dosáhnout dohody. Podle analytiků by mohlo uvalení plošného cla zpomalit roční růst české ekonomiky zhruba o jeden procentní bod.
Americký prezident Donald Trump v pondělí pohrozil Rusku a jeho obchodním partnerům uvalením až stoprocentních cel, pokud nebude do 50 dní uzavřena dohoda o ukončení války s Ukrajinou. Trump také a zopakoval, že je velmi nespokojen s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.
Trump hrozí Rusku. Mír ve válce s Ukrajinou, nebo zničující cla
Politika
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.