Vyberte si z našich newsletterů

Přihlásit odběr

Firma GasNet se hrabe ze ztráty, loni měla čistý zisk čtyři miliardy

Firma GasNet se hrabe ze ztráty, loni měla čistý zisk čtyři miliardy
Profimedia
 ČTK

Společnosti GasNet, která je největším distributorem plynu v Česku, loni zaznamenala čistý zisk čtyři miliardy korun. Meziročně si tak polepšila z předloňské ztráty přes 303 milionů korun, uvedli zástupci skupiny ČEZ, která loni odkoupila většinový podíl ve společnosti.

GasNet zajišťuje dodávky zemního plynu domácnostem a firmám na celém území ČR kromě Prahy a Jihočeského kraje, spravuje 65 tisíc kilometrů plynovodů, má více než 2,3 milionu zákazníků. Drží přibližně osmdesátiprocentní podíl na distribuci plynu v Česku.

GasNet loni evidoval zisk před zdaněním a odpisy (EBITDA) 11 miliard korun, čistý finanční dluh společnosti činil 58 miliard korun.

Většinovým vlastníkem GasNetu je polostátní skupina ČEZ od loňského podzimu. Za 55,21 procenta v distribuční firmě ČEZ zaplatil 846,5 milionu eur (zhruba 21,2 miliardy korun). Prodávaný podíl do té doby spravovala společnost Macquarie Asset Management. Dalšími akcionáři GasNetu jsou Allianz a kanadská BCI.

V Česku působí tři provozovatelé plynových distribučních soustav. Gas Distribution (dříve EG.D) ze skupiny E.ON pokrývá Jihočeský kraj, Pražská plynárenská Distribuce hlavní město.

ČEZ jedná s Rolls-Royce SMR. V Česku by mohly vzniknout továrny na jaderné moduly

V Česku by v budoucnu mohly vzniknout až dvě továrny na moduly pro malé jaderné elektrárny. Společnost ČEZ o tom nyní jedná s britskou firmou Rolls-Royce SMR, s níž loni uzavřela strategické partnerství, uvedl generální ředitel ČEZ Daniel Beneš. První blok by měl vzniknout v první polovině 30. let v Temelíně. Společnost zároveň pokročila také v přípravě modulárního reaktoru v Tušimicích.

Přečíst článek

Datové centrum Google v Eemshavenu v Nizozemsku

Žízeň umělé inteligence po energii nezmizí. Má ji uhasit jádro

Zrození chatbotu ChatGPT od americké společnosti OpenAI a nástup dalších modelů umělé inteligence přinesly obrovská očekávání ohledně rozvoje jaderné energetiky. Právě jádro má výrazně pomáhat „hasit rostoucí žízeň“ AI po energii. Příchod čínského „energeticky úsporného“ DeepSeeku pak logicky znamenal šok nejen pro dodavatele výkonných čipů jako Nvidia, ale také třeba pro developery atomových reaktorů příští generace.

Přečíst článek

Související

Doporučujeme