Reklama

Evergrande lepí dluhy rozprodejem majetku. Peking za ni lobbuje

Evergrande
Chorzinghuam 2 / Creative Commons / CC BY-SA 4.0

Čínská realitní skupina Evergrande Group, která topí v dluzích, prodá část svého podílu v regionální bance Shengjing Bank. Za 9,99 miliardy jüanů (33,7 miliardy korun) jej prodá státnímu správci aktiv Shenyang Shengjing Finance Investment Group. 

Reklama

Shengjing Bank je jedním z hlavních věřitelů Evergrande. Banka podle prohlášení pro burzu požaduje, aby byl veškerý čistý výnos z prodeje použit na úhradu dluhu, který u ní Evergrande má. To naznačuje, že Evergrande nebude moci použít finanční prostředky na jiné účely. Zřejmě tak opět nesplní své závazky vůči zahraničním věřitelům. Ve středu jí vyprší další termín splátky úroků dluhopisů zahraničním věřitelům, připomněla agentura Reuters. Analytici upozorňují, že prodej akcií banky fakticky představuje finanční pomoc od vlády.

Evergrande má ve středu splatit zahraničním majitelům dluhopisů 47,5 milionu dolarů (přes jednu miliardu korun). Minulý týden firmě vypršel oficiální termín pro uhrazení úroků 83,5 milionu dolarů ze zahraničních dluhopisů. Celkové závazky společnosti Evergrande přesahují 300 miliard dolarů.

propad burz

Globální krize začne v pátek? V síti dluhů Evergrande se chytil celý svět

První velkou část dluhopisů by čínská společnost měla splatit ve čtvrtek. Mezi věřiteli jsou titáni finančního světa jako BlackRock nebo banky HSBC a UBS.

Přečíst článek

Evergrande se stala jednou z neproblémovějších firem v Číně a potácí se mezi chaotickým krachem s dalekosáhlými dopady, řízeným kolapsem nebo méně pravděpodobnou vyhlídkou na záchranu ze strany Pekingu. Investoři se obávají, že kolaps podniku by mohl těžce zasáhnout čínský finanční systém a že negativní dopady by se mohly rozšířit i do zbytku světa.

 „Akcie Evergrande kótované na burze v Hongkongu výrazně propadaly. Obavy v předchozím týdnu stáhly dolů i evropské a americké akcie,“ řekl Richard Bechník, investiční analytik Fincentrum & Swiss Life Select. 

Reklama

Burza, ilustrační foto

Evropské akcie se vzpamatovávají po pondělním propadu

Evropské akcie se otřepaly z pondělního propadu. Polevily obavy investorů z toho, jaké dopady na evropské trhy by mohl mít možný největší čínský krach realitní společnosti Evergrande.

Přečíst článek

Peking: kupujte aktiva Evergrande

Evergrande prodá 1,75 miliardy akcií Shengjing Bank, což představuje 19,93 procenta kapitálu banky. Podíl Evergrande v bance po prodeji klesne na 14,75 procenta. Podíl Shengyang Shengjing naopak stoupne na 20,79 procenta a firma se stane největším akcionářem banky. Podle zprávy makléřské firmy CCB International si Evergrande půjčila od Shengjing Bank sedm miliard jüanů.

Agentura Reuters s odvoláním na informované zdroje také uvedla, že Peking pobízí státní firmy a státem podporované developery, aby koupili některá aktiva Evergrande.

Společnost Evergrande, dříve známá jako Hengda Group, založil v roce 1996 miliardář a podnikatel Chuej Kcha-jen. Ten je známý i pod jménem Sü Ťia-jin. Z malé lokální firmy vyrostl realitní gigant, ale především za pomoci vypůjčených peněz. Podle internetových stránek Evergrande Real Estate firma v současnosti vlastní přes 1300 projektů ve více než 280 městech po celé Číně. Časopis Forbes vyčíslil osobní majetek Chueje na zhruba 11 miliard dolarů a firmu Evergrande zařadil mezi 500 největších firem světa, obsadila 122. příčku.

Skupina se věnuje i jiným aktivitám než výstavbě nemovitostí. Její podnikání zahrnuje výrobu elektrických aut, potravin a nápojů, vlastní také média a fotbalový klub.

Evergrande Plaza ve městě Čcheng-tu na jihozápadě Číny.

Čínský realitní obr Evergrande, který se topí v dluzích, začal vyplácet investory nemovitostmi

Čínský realitní gigant Evergrande, který se potýká s finančními problémy, začal vyplácet své investory nemovitostmi. Firma v příspěvku na sociální síti WeChat uvedla, že investoři, kteří mají zájem o odkup produktů její divize správy majetku bohatých výměnou za majetek, mohou kontaktovat své investiční poradce nebo navštívit pobočku.

Přečíst článek

Speciál Realitní Club

Realitní Club je multiplatformní projekt serveru newstream.cz věnovaný nemovitostem, zaměřený pro B2B i B2C segment. Má tři základní části –  webovou, printovou a eventovou se silným zaměřením na sociální sítě. Jako první odstartovala speciální stránka Realitního Clubu. Speciál je rozdělen do čtyř kategorií, které se „deep dive“ způsobem věnují klíčovým oblastem nemovitostního trhu. 

  • Brownfieldy: vize a budoucnost nezastavěných území především ve velkých městech;
  • Komerční reality: kanceláře, coworking;
  • Nová výstavba: development, nájemní bydlení, družstevní bydlení, hypotéky;
  • Reality a politika: jak se municipality i nejvyšší patra centrální politiky podílejí na výstavbě.

Součástí budou rozhovory s developery, politiky, architekty i designéry.

Témata související s realitami:

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme