Reklama

Evropské akcie se vzpamatovávají po pondělním propadu

Burza, ilustrační foto
Pixabay

Evropské akcie se otřepaly z pondělního propadu. Polevily obavy investorů z toho, jaké dopady na evropské trhy by mohl mít možný největší čínský krach realitní společnosti Evergrande.

Evropské akcie po pondělním největším propadu za dva měsíce zahájily dnešní obchodování růstem. Panevropský index STOXX 600 dopoledne přidával asi 0,9 procenta a pohyboval se kolem 458,20 bodu. Výrazně zpevňují akcie společnosti Universal Music Group (UMG), které debutovaly na burze v Amsterodamu růstem asi o 38 procent. Primární veřejná nabídka (IPO) tohoto podniku je letos největší v Evropě.

Proti pondělí trochu polevily obavy investorů o osud čínské developerské společnosti Evergrande a dopady jejích finančních problémů na světové akciové trhy. Zisky ale mírní opatrnost před zasedáním velkých evropských centrálních bank, které by mohly vnést lepší představu do svých plánů na postupné snižování podpory po pandemii.

Čínská burza, ilustrační foto

Na prahu další krize? Peking se děsí krachu Evergrande

Akcie čínské realitní společnosti Evergrande, která se potýká s finančními problémy, se během dnešního obchodování na burze v Hongkongu propadly až o 19 procent a dostaly se na nejnižší úroveň od května 2010.

Přečíst článek

Pondělní obchodování uzavřel STOXX Europe 600 poklesem o 1,7 procenta na 454,12 bodu. Dolů jej táhly akcie těžebních společností, které se v důsledku poklesu cen komodit propadly o 3,6 procenta. Dnes ale akcie těžařů posilují spolu s energetickými společnostmi.

Amsterdamské rally Universalu

Asi 1,3 procenta na 15 335 bodů přidával dnes dopoledne hlavní index frankfurtské burzy DAX. V pondělí klesl DAX nejníže od poloviny července.

Reklama

Akcie Universal Music Group zmírnily počáteční růst asi na 36 procent a pohybovaly se mírně nad 25 eury. Tato největší nahrávací společnost na světě byla před svým vstupem na burzu oceněna přibližně na 33,5 miliardy eur (853,6 miliardy korun). Její francouzská mateřská skupina Vivendi, která se rozhodla svoji bývalou divizi osamostatnit, stanovila referenční cenu pro vstup na burzu na 18,50 eura.

Amsterdamská burza, ilustrační foto

Amsterdamská burza je největší v Evropě. Denně jí protečou akcie za osm miliard

Nesilnější evropskou akciovou burzou se druhý měsíc za sebou stal Amsterdam, opět tak předstihl Londýn.

Přečíst článek

Reklama

Související

Reklama
Doporučujeme