Evropské akcie se vzpamatovávají po pondělním propadu

Evropské akcie se otřepaly z pondělního propadu. Polevily obavy investorů z toho, jaké dopady na evropské trhy by mohl mít možný největší čínský krach realitní společnosti Evergrande.
Evropské akcie po pondělním největším propadu za dva měsíce zahájily dnešní obchodování růstem. Panevropský index STOXX 600 dopoledne přidával asi 0,9 procenta a pohyboval se kolem 458,20 bodu. Výrazně zpevňují akcie společnosti Universal Music Group (UMG), které debutovaly na burze v Amsterodamu růstem asi o 38 procent. Primární veřejná nabídka (IPO) tohoto podniku je letos největší v Evropě.
Proti pondělí trochu polevily obavy investorů o osud čínské developerské společnosti Evergrande a dopady jejích finančních problémů na světové akciové trhy. Zisky ale mírní opatrnost před zasedáním velkých evropských centrálních bank, které by mohly vnést lepší představu do svých plánů na postupné snižování podpory po pandemii.
Akcie čínské realitní společnosti Evergrande, která se potýká s finančními problémy, se během dnešního obchodování na burze v Hongkongu propadly až o 19 procent a dostaly se na nejnižší úroveň od května 2010.
Na prahu další krize? Peking se děsí krachu Evergrande
Zprávy z firem
Pondělní obchodování uzavřel STOXX Europe 600 poklesem o 1,7 procenta na 454,12 bodu. Dolů jej táhly akcie těžebních společností, které se v důsledku poklesu cen komodit propadly o 3,6 procenta. Dnes ale akcie těžařů posilují spolu s energetickými společnostmi.
Amsterdamské rally Universalu
Asi 1,3 procenta na 15 335 bodů přidával dnes dopoledne hlavní index frankfurtské burzy DAX. V pondělí klesl DAX nejníže od poloviny července.
Akcie Universal Music Group zmírnily počáteční růst asi na 36 procent a pohybovaly se mírně nad 25 eury. Tato největší nahrávací společnost na světě byla před svým vstupem na burzu oceněna přibližně na 33,5 miliardy eur (853,6 miliardy korun). Její francouzská mateřská skupina Vivendi, která se rozhodla svoji bývalou divizi osamostatnit, stanovila referenční cenu pro vstup na burzu na 18,50 eura.
Nesilnější evropskou akciovou burzou se druhý měsíc za sebou stal Amsterdam, opět tak předstihl Londýn.
Amsterdamská burza je největší v Evropě. Denně jí protečou akcie za osm miliard
Money
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.