Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Dopady německé realitní krize. Bance PBB prudce klesl zisk

Německé bance PBB zaměřené na financování nemovitostí prudce klesl zisk
ČTK
 ČTK

Německé bankovní společnosti Deutsche Pfandbriefbank (PBB), která se specializuje na financování nemovitostí, se vloni propadl čistý zisk o více než polovinu na 91 milionů eur (zhruba 2,3 miliardy korun). Dostal se tak na nejnižší úroveň od vstupu firmy na burzu v roce 2015.

Reklama

Výsledky podniku odrážejí negativní dopady realitní krize v Německu a poklesu cen nemovitostí ve Spojených státech na finanční sektor, uvedla agentura Reuters.

Společnost PBB vloni zvýšila rezervy na úvěrové ztráty na 212 milionů eur ze 44 milionů eur v předchozím roce. Firma už minulý měsíc uvedla, že nyní čelí největší realitní krizi od globální finanční krize z roku 2008.

Trumpovy návrhy na zvýšení cel by výrazně zasáhly německou ekonomiku

Evropa se musí připravit. Trumpem navrhovaná cla by zasáhla německou ekonomiku

Německá ekonomika by do roku 2028 klesla minimálně o 1,2 procenta, pokud by se Donald Trump znovu stal prezidentem Spojených států a uskutečnil zvýšení dovozních cel, které navrhuje. Uvedl to německý hospodářský institut IW. Německo je největší ekonomikou v Evropě a největším obchodním partnerem Česka.

Přečíst článek

PBB po vstupu na burzu začala ve velkém poskytovat půjčky ve Spojených státech, kde se nyní realitní trh potýká s nízkou obsazeností kancelářských prostor a poklesem cen nemovitostí. Akcie PBB od začátku letošního roku oslabily už asi o 40 procent. Pod tlak se dostaly rovněž dluhopisy banky, protože jí ratingová agentura S&P v únoru zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti do těsné blízkosti spekulativního pásma. „Uvědomujeme si, že musíme získat zpět důvěru,“ uvedla banka.

PBB se snaží ujistit investory, že má dostatek finančních prostředků, aby se vyrovnala s útlumem na realitním trhu v USA. „PBB je v mnohem lepší pozici, než by mohl naznačovat její nynější vývoj na kapitálových trzích,“ uvedla firma.

Banka v dnešní tiskové zprávě rovněž oznámila, že za loňský rok nevyplatí akcionářům žádnou dividendu. Předpověděla nicméně, že v letošním roce dosáhne výrazně vyššího zisku. „Celková situace však zůstává obtížná a PBB očekává, že ceny v USA se budou v prvních šesti měsících roku 2024 dál snižovat, zatímco pokles cen v Evropě bude pravděpodobně mírnější,“ dodala.

Speciál Realitní Club

Realitní Club je multiplatformní projekt serveru newstream.cz věnovaný nemovitostem, zaměřený pro B2B i B2C segment. Má tři základní části –  webovou, printovou a eventovou se silným zaměřením na sociální sítě. Jako první odstartovala speciální stránka Realitního Clubu. Speciál je rozdělen do čtyř kategorií, které se „deep dive“ způsobem věnují klíčovým oblastem nemovitostního trhu. 

  • Brownfieldy: vize a budoucnost nezastavěných území především ve velkých městech;
  • Komerční reality: kanceláře, coworking;
  • Nová výstavba: development, nájemní bydlení, družstevní bydlení, hypotéky;
  • Reality a politika: jak se municipality i nejvyšší patra centrální politiky podílejí na výstavbě.

Součástí budou rozhovory s developery, politiky, architekty i designéry.

Témata související s realitami:

Reklama

Související

Chouzhou Commercial Bank

Čínská banka se sklonila před americkými sankcemi. Ruským firmám přestala vypořádávat platby

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme