Britská AstraZeneca v USA investuje 50 miliard dolarů během pěti let. Evropští farmaceuti reagují na cla

Evropské farmaceutické společnosti urychlují své investice v USA s cílem zmírnit dopad cel zavedených prezidentem Donaldem Trumpem . Společnost AstraZeneca již v listopadu oznámila plány investovat v USA do konce roku 2026 3,5 miliardy dolarů a v té době uvedla, že v zemi zaměstnává téměř 18 tisíc lidí. Nyní se rozhodla investici výrazně navýšit.
Investice britského farmaceutického gigantu půjde jak do výroby, tak do výzkumu a vývoje, uvedla společnost AstraZeneca ve svém prohlášení. Zahrnuje čtyři miliardy dolarů na nové zařízení ve Virginii, které bude vyrábět léky na chronická onemocnění, uvedl ve Washingtonu, D.C. Kevin Hassett , ředitel Národní ekonomické rady USA. „Po dokončení této investice bude podstatná část léčiv společnosti AstraZeneca prodávaných ve Spojených státech vyráběna ve Spojených státech,“ uvedl Hassett.
Agentura Bloomberg uvedla, že AstraZeneca bude také ve Virginii vyrábět svou experimentální pilulku na hubnutí, a to na základě dřívějšího oznámení konkurenta Eli Lilly, který také plánuje vyrábět svou pilulku na obezitu v USA.
Velké výdaje
Od Trumpova zvolení evropští farmaceutičtí konkurenti představují stále větší investiční plány. Švýcarská společnost Novartis v dubnu oznámila plány na investice do infrastruktury v USA ve výši 23 miliard dolarů, zatímco její rival z jiného města, společnost Roche Holding, uvedla, že investuje 50 miliard dolarů . V květnu francouzský výrobce léčiv Sanofi oznámil záměr investovat v USA do roku 2030 nejméně 20 miliard dolarů.
Pascal Soriot , který je generálním ředitelem společnosti AstraZeneca od roku 2012, naléhal na americké politiky, aby se omezila celní sazba. Letos na jaře doporučil , aby američtí úředníci osvobodili léky od cel s argumentem, že daňové pobídky jsou lepším způsobem, jak přilákat investice do vývoje a výroby léčiv.
Spojené království se po letech nejistoty spojené s brexitem ocitá ve výhodné obchodní pozici. Podle stanice CNBC by mohlo těžit z aktuálního napětí mezi Spojenými státy a Evropskou unií. Prezident Donald Trump totiž hrozí zavedením 30procentních cel na evropské zboží, pokud nebude do 1. srpna dosaženo nové obchodní dohody. Pokud ke clům skutečně dojde, část evropských firem by mohla přesunout výrobu do Velké Británie, která má s USA příznivější celní podmínky.
Brexit firmy odradil, Trumpova cla je mohou vrátit zpět do Británie
Money
Trump navrhl různé časové harmonogramy pro cla na léčiva, naposledy plovoucí cla, která by začala platit již od 1. srpna. Prezident uvedl, že očekává, že dá firmám rok na to, aby přenesly výrobu do USA, než zavedou cla až do výše 200 procent.
Soriot mezitím v Británii vyjádřil obavy ohledně aktivit své společnosti ve své domovské zemi. Dlouhodobě si stěžuje na britské regulační prostředí, které podle něj brání zemi v udržení konkurenceschopnosti s USA a Čínou. V lednu společnost Astra upustila od plánů na výstavbu závodu na výrobu vakcín v Liverpooluza 607 milionů dolarů. V USA společnost provozuje 17 výrobních závodů ve 12 státech.
Zatímco český automobilový a chemický průmysl čelí kvůli clům zavedených vládou USA v roce 2025 zvýšeným rizikům, odvětví strojírenství, stavebnictví a spotřební zboží vykazují odolnost i při clech 15 a 25 procent. Vyplývá to z datové analýzy společnosti Quantic Financial Solutions, která s využitím umělé inteligence zkoumala více než 9000 českých firem.
Analýza: Trumpova cla ohrožují český byznys, rizika rostou hlavně v autoprůmyslu a chemii
Money
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.