Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Brexit firmy odradil, Trumpova cla je mohou vrátit zpět do Británie

Brexit firmy odradil, Trumpova cla je mohou vrátit zpět do Británie
iStock
 nst
nst

Spojené království se po letech nejistoty spojené s brexitem ocitá ve výhodné obchodní pozici. Podle stanice CNBC by mohlo těžit z aktuálního napětí mezi Spojenými státy a Evropskou unií. Prezident Donald Trump totiž hrozí zavedením 30procentních cel na evropské zboží, pokud nebude do 1. srpna dosaženo nové obchodní dohody. Pokud ke clům skutečně dojde, část evropských firem by mohla přesunout výrobu do Velké Británie, která má s USA příznivější celní podmínky.

Po referendu v roce 2016, ve kterém Britové rozhodli o vystoupení z EU, došlo k odlivu firem a investic do jiných evropských zemí. Mnohé společnosti přesunuly své sídlo nebo výrobu do členských států EU, aby si zachovaly přístup na jednotný trh a vyhnuly se byrokratickým překážkám. Zasaženy byly zejména finanční služby – banky jako Goldman Sachs či JPMorgan přemístily část aktivit do Frankfurtu, Amsterdamu nebo Paříže.

Dnes však analytici vidí příležitost pro částečný návrat. Alex Altmann, partner poradenské společnosti Lubbock Fine, uvedl, že v případě zavedení vysokých cel na zboží z EU by britské podniky měly výhodnější přístup na americký trh. „Spojené království má po brexitu volné kapacity ve výrobě. Pokud budou cla opravdu tak vysoká, otevře se prostor pro návrat Británie jako evropského výrobního centra,“ uvedl pro CNBC Altmann.

Trump prosazuje na všechno zboží z EU minimální clo 15 až 20 procent

Americký prezident Donald Trump prosazuje na veškeré zboží z Evropské unie minimální clo 15 až 20 procent. Odmítá také, aby se snížila sektorová cla na automobily z EU, která nyní činí 25 procent. Uvádějí to zdroje deníku Financial Times (FT).

Přečíst článek

Británie má s USA uzavřenou obchodní dohodu, která mimo jiné snižuje clo na automobily na 10 procent a zajišťuje nízké poplatky na dovoz oceli. Londýn rovněž uzavřel takzvanou „resetovací“ dohodu s EU, kterou připravila vláda premiéra Keira Starmera. Tato dohoda částečně napravuje dopady brexitu a zmírňuje obchodní bariéry, které vznikly po vystoupení z jednotného trhu.

Navzdory těmto pozitivním signálům panuje mezi odborníky skepse ohledně toho, jak rychle se investice do Británie skutečně vrátí. Carsten Nickel, analytik společnosti Teneo, upozorňuje, že případné přesuny výroby z EU do Británie by trvaly roky. „Mluvíme tu o rozhodnutích, která mají mnohaletý horizont. Přemístit výrobu z Německa nebo Švýcarska do Británie není něco, co firma udělá ze dne na den,“ upozorňuje Nickel.

Dále poukazuje na to, že britská ekonomika není silně zaměřena na exportní výrobu, na rozdíl od Německa nebo Itálie. Velkou výhodou Británie zůstává silný finanční sektor, nikoliv průmyslová výroba. Navíc není jisté, zda Trump svá cla skutečně zavede – v minulosti hrozil i 50procentní sazbou, ale reálné zavedení cel je stále nejisté a závisí na výsledku jednání s EU.

Ekonomové se shodují, že brexit měl na britskou ekonomiku negativní dopad. Podle britského Úřadu pro rozpočtovou odpovědnost je HDP Spojeného království přibližně o 5 procent nižší, než by byl, kdyby země zůstala členem EU. Očekává se také, že objem exportu i importu bude v dlouhodobém horizontu o zhruba 15 procent nižší.

Přesto se Londýn snaží těžit ze současných změn v globálním obchodě. Pokud Trumpovy cla vejdou v platnost a rozdíly v podmínkách mezi Británií a EU budou dostatečně výrazné, mohla by se část výrobních kapacit – zejména v automobilovém či strojírenském sektoru – skutečně přesunout zpět do Spojeného království.

Do jaké míry se tyto scénáře naplní, ukáže až čas. Jisté však je, že postbrexitové období, které bylo dlouho charakterizováno ekonomickou nejistotou, se nyní začíná měnit v období nových příležitostí. Spojené království stojí na rozcestí a bude záležet na jeho strategii i vývoji v USA, zda se mu podaří přetavit aktuální geopolitické napětí ve vlastní ekonomický zisk.

Jsou Trumpova cla ekonomickou hrozbou nebo jen divadlo pro voliče?

Už je to tady zase. Americký prezident Donald Trump vyhrožuje Evropě vysokými cly. Nejen investoři si nepochybně kladou otázku, zda brát Trumpova slova vážně. Je to i tentokrát jen hra?

Přečíst článek

Donald Trump a J.D. Vance

Trump to s deportacemi přehání, myslí si většina Američanů

Většina Američanů si myslí, že prezident Donald Trump zachází příliš daleko ve snaze deportovat migranty žijící ve Spojených státech nelegálně. Ukazuje to aktuální průzkum veřejného mínění pro zpravodajskou televizi CNN, podle něhož je tohoto názoru 55 procent dotázaných a jen 14 procent si myslí, že Trumpova administrativa nejde dostatečně daleko. Na 30 procent Američanů pak má za to, že postup je odpovídající.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Současná euforie na akciích stojí na víře, že Trump zmoudřel. Riziko, že investoři zapláčou, nezmizelo, varují analytici

Přečíst článek
Doporučujeme