Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Analýza: Trumpova cla ohrožují český byznys, rizika rostou hlavně v autoprůmyslu a chemii

Analýza: Trumpova cla ohrožují český byznys, rizika rostou hlavně v autoprůmyslu a chemii
Škoda Auto / užito se svolením
 ČTK

Zatímco český automobilový a chemický průmysl čelí kvůli clům zavedených vládou USA v roce 2025 zvýšeným rizikům, odvětví strojírenství, stavebnictví a spotřební zboží vykazují odolnost i při clech 15 a 25 procent. Vyplývá to z datové analýzy společnosti Quantic Financial Solutions, která s využitím umělé inteligence zkoumala více než 9000 českých firem.

Dne 12. července oznámil prezident USA Donald Trump zavedení 30procentních cel na země EU s účinností od 1. srpna. Nemusí to ale být jeho konečné stanovisko, ale spíše taktický krok s cílem vyvinout větší tlak na EU. Podle rychlé analýzy by mohla 30procentní cla proti 25procentním způsobit další zpomalení růstu českého HDP o 0,1 bodu v prvním roce a až o 0,15 bodu do roku 2030. Inflační dopad by se pohyboval v rozmezí 0,1 až 0,15 bodu ročně.

K 2. dubnu zavedla vláda Spojených států cla na zboží a služby z mnoha zemí, světa, což má významné makroekonomické dopady na český firemní sektor. Česká zůstává podle analýzy v základním scénáři, který počítá se s desetiprocentním clem, robustní, s očekávaným růstem HDP o 2,8 procenta v roce 2025 a inflací na úrovni 2,3 procenta. Do roku 2030 se očekává pokles růstu HDP na 1,2 procenta a nárůst inflace na 2,8 procenta.

Celní opatření zavedená USA však zvyšují riziko úvěrového selhání u devíti procent firem, zejména v automobilovém průmyslu, chemickém sektoru a zemědělství. Naproti tomu odvětví strojírenství, stavebnictví a spotřebního zboží zůstávají stabilní i v náročných scénářích, uvádí analýza.

Vedle základního scénáře analýza vytvořila dva alternativní scénáře s cly 15 procent (T15) a 25 procent (T25), které zohledňují dopady celní války. Česká ekonomika zůstává v základním scénáři robustní, s pozitivními trendy v likviditě, ziskovosti, kapitálovém poměru a kreditním riziku v letech 2024 až 2030. I při aplikaci scénářů T15 a T25 celkově české firmy vykazují značnou odolnost.

V základním scénáři vykazují nejvyšší podíl firem s rostoucí likviditou odvětví strojírenství s 80 procenty, spotřební zboží se 78 procenty stavebnictví se 73 procenty a média se 71 procenty. Naopak nejhorší výsledky mají automobilový průmysl s 29 procenty a zemědělství s 23 procenty.

výkonný šéf Linetu Tomáš Kolář

Chystat další scénáře pro americký trh teď nedává smysl, říká šéf Linetu Tomáš Kolář

Společnost Linet, která je jedním z největších světových hráčů ve výrobě nemocničních lůžek, považuje v posledních letech za největší příležitost americký trh. Po opětovném nástupu prezidenta Donalda Trumpa ale není vůbec jasné, jak se strategií předního českého exportéra zamává jeho celní politika. „Vzhledem k neustále ohlašovaným změnám už nemá smysl si připravovat stošestnáctý scénář, jak na vývoj v USA reagovat,“ řekl v rozhovoru pro Export.cz výkonný šéf Linetu Tomáš Kolář.

Přečíst článek

Z hlediska ziskovosti jsou v základním scénáři nejúspěšnější odvětví spotřební zboží a stavebnictví, kde je 99 procent firem s rostoucí ziskovostí, následovaná strojírenstvím a optikou a elektronikou s 83 procenty. Automobilový průmysl se dvěma procenty a chemie a farmacie s 19 procenty vykazují nejhorší výsledky. Ve scénáři T25 výrazně klesá ziskovost, zejména u chemie a farmacie, spotřebního zboží dlouhodobé spotřeby a médií. Ziskovost je tedy citlivější na celní opatření než likvidita nebo kapitálový poměr.

Pravděpodobnost selhání se liší podle odvětví, přičemž strojírenství, stavebnictví a spotřební zboží vykazují nejnižší nárůst rizika selhání. Naopak automobilový průmysl, chemie a farmacie a zemědělství jsou rizikovější, zejména ve scénářích T15 a T25, kde cla zvyšují kreditní riziko.

„Výsledky analýzy ukazují, že česká ekonomika má silné základy, a právě odvětví jako strojírenství nabízejí investorům atraktivní příležitosti i v nejistých časech,“ uvedl partner Quantic Private Wealth Management Viktor Jelínek.

Quantic Financial Solutions se sídlem ve Vídni a pobočkou v Bratislavě, je přední investiční společností poskytující pokročilé analytické služby a správu investičních portfolií.

Americký prezident Donald Trump

Lukáš Kovanda: Trumpova cla připraví Česko letos o 76 miliard korun

Možné nové clo amerického prezidenta Donalda Trumpa na dovoz z EU by mělo být ještě vyšší než to, které na import z Unie uvalil začátkem dubna. Tehdy mělo činit 20 procent. O tomto víkendu ovšem oznámil clo 30procentní. Přesto náklady takového ještě vyššího cla pro české hospodářství nelze srovnávat s náklady Green Dealu. Plyne to z údajů české vlády.

Přečíst článek

Americký prezident Donald Trump

Trump se naštval na Putina. Teď Ukrajině slibuje útočné rakety

Americký prezident Donald Trump oznámí nový plán na vyzbrojení Ukrajiny, jehož součástí budou dodávky útočných zbraní, napsal s odvoláním na dva zdroje obeznámené s úvahami prezidenta server Axios. Označuje to za velkou změnu v Trumpově přístupu k ruské agresi vůči Ukrajině. Šéf Bílého domu v minulých dnech slíbil na dnešek v tomto ohledu zásadní prohlášení.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Doporučujeme