Boj se suchem. Pískovna na Lounsku instalovala uzavřený vodní okruh

Pískovna Velká Černoc na Lounsku prošla modernizací provozu. Lokalita na kopci je proslulá suchem, a proto se investice zaměřila především na minimalizaci spotřeby vody a recyklaci.
Společnost České štěrkopísky nainstalovala ve Velké Černoci novou třídičku a také kalovou čistírnu, která umožnila vytvořit uzavřený vodní cyklus. Součástí infrastruktury jsou nově také dvě velké akumulační nádrže, které dohromady pojmou 200 kubíků srážkové vody. Těžaři již dříve vybudovali v jílovém podloží pískovny umělý příkop pro zavlažování rostlin a napojení zvěře.
Jak se těží štěrkopísek
Velká Černoc je jedinou velkou pískovnou v trojúhelníku mezi Žatcem, Podbořany a Rakovníkem. Zpomalení stavebního trhu v minulých letech se jí prakticky nedotklo, a to kvůli dálničnímu boomu na dálnicích D6 a D7 a s ním souvisejícím přetížení pískoven v nejbližším okolí. Velká Černoc je také klíčovým dodavatelem kameniva pro betonárny na Žatecku a Rakovnicku.
Konkrétní návrhy dílčích rekultivací je třeba podle Českého báňského úřadu vypracovat ve spolupráci se specialisty na hodnocení krajinného rázu, biology a v úzké spolupráci s obcemi a místními iniciativami.
Těžba uhlí na Bílině skončí o dva roky dřív, než byl plán. ČEZ se dohodl se státem
Trhy
„V první sezoně nová zařízení zažívají doslova křest suchem. Funguje to výborně, pereme štěrkopísek s minimální spotřebou a doslova v pískovně točíme vodu dokola,“ uvedl Martin Šindelář, vedoucí pískovny Velká Černoc ze společnosti České štěrkopísky.
Na jaře společnost České štěrkopísky významně pokročila v rekultivacích vytěžené oblasti. Na ploše více než jednoho hektaru nechala zasadit dvanáct tisíc mladých borovic. Probírka a dosadba předcházejícího úseku byla minimální, protože zvolený druh stromu dobře snáší místní jílovito-písčité podloží. Příští rok by měla lesnická rekultivace pokračovat na dalších dvou hektarech.
Sotva se situace s výstavbou dopravní infrastruktury stabilizovala, vzniká problém. Dochází totiž zásadní surovina, kterou stavaři k realizaci nových silnic a dálnic potřebují - štěrkopísek. Situace v jeho těžbě se může v příštích pěti až deseti letech stát kritickým problémem pro české stavebnictví.
Dálničním stavbám hrozí nedostatek štěrkopísku. Lomy zavírají a novou těžbu blokují úřady i obyvatelé
Zprávy z firem
Štěrkopísek z pískoven patří vedle stavebního kamene z kamenolomů mezi základní stavební suroviny. Kvůli ubývání ložisek a nepříznivému postoji dotčených obcí a obyvatel k otevírání nových lokalit přitom do budoucna hrozí nedostatek těchto materiálů. Z předběžných prognóz vyplývá, že do deseti let skončí více než polovina aktivních ložisek. Na Žatecku a Rakovnicku může být situace ještě kritičtější. Zatímco v současnosti funguje v Karlovarském kraji sedm a v Ústeckém dvaadvacet pískoven, do nové dekády už vstoupí oba regiony s pouhými třemi.
Pro příští rok bude v ČR připravena k zahájení výstavba 90 kilometrů dálnic, pro rok 2027 to bude více než sto kilometrů. V diskusním pořadu televize Nova Za pět minut dvanáct to řekl ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Vláda podle něj dělá všechny kroky k tomu, aby v roce 2033 byla v Česku dokončena základní dálniční síť.
Příští rok bude v Česku připravena k zahájení výstavba 90 kilometrů dálnic, uvedl ministr Kupka
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.