Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Sdílením elektřiny ze solárů lze vydělat tisíce, zároveň energie nevyjde vniveč

Dalibor Martínek

Lidé, kteří vyrábějí elektřinu, ať už především pomocí fotovoltaických panelů, nebo díky jiným technologiím, mohou vyrobenou elektřinu sdílet. Je to nový trend. Když se za slunečného dne vyrobí dost elektřiny, a vy jste zrovna v práci, můžete elektřinu nasdílet smluvenému partnerovi, třeba příbuznému nebo sousedovi. A vydělají na tom všichni.

Jak celá technologie funguje? „Je to propojení výrobců elektřiny a spotřebitelů. Probíhá v reálném čase, kdy výrobci elektřiny předávají přetok výroby spotřebitelům,“ říká Šárka Fialová, vedoucí obslužných procesů ve společnosti E.ON.

Pro sdílení elektřiny je zásadní, aby některý ze členů skupiny vlastnil její zdroj připojený do sítě. V našich podmínkách půjde velmi často o fotovoltaickou elektrárnu. Jakmile taková elektrárna vyrobí nějakou elektřinu, členové ji můžou na základě předem daných podmínek hned spotřebovat. 

Nový fenomén: Sdílení elektřiny ze solárů. Výhodné pro všechny

Když svítí slunce, máte solární panel na střeše rodinného domu a jste v práci, elektřinu zrovna nepotřebujete, vzniká takzvaný přetok elektřiny. Nevyužitá elektřina přichází vniveč. Jak tuto elektřinu zachránit, a ještě vydělat nějaké peníze, k tomu slouží čím dál oblíbenější sdílení elektřiny.

Přečíst článek

E.ON se do sdílení energie pustil jako poradce, který pomůže se všemi procesy. E.ON Partner sdílení poskytuje poradenství v této oblasti úplně zdarma. Zajišťuje veškerou administrativu, která je se sdílením elektřiny spojená. „Poradíme, jak by skupina sdílení měla být složená.“

Nejdřív se skupina, která chce sdílet elektřinu, musí domluvit, jak bude skupina vypadat a jaká pravidla si pro sdílení elektřiny nastaví. „Je potřeba se domluvit, kdo ve skupině bude, a jak bude vyrobená elektřina rozdělená mezi odběratele,“ říká Fialová v podcastu Realitní Club.

Bude taky potřebovat správce skupiny. Ten ji bude navenek zastupovat například při komunikaci s Elektroenergetickým datovým centrem. Jde o subjekt energetického trhu, který je důležitý pro správce a provozovatele výroben. Ti se u něj musejí registrovat, aby mohli elektřinu sdílet do skupiny. Dál EDC zajišťuje shromažďování a předávání dat mezi účastníky trhu. „Zákazníka v rámci E.ON Partner sdílení zaregistrujeme do portálu EDC,“ říká Fialová.

Patrícia Čekanová, Prezidentka Asociace komunitní energetiky ČR

Bytovky jako malé elektrárny. Češi se pomalu učí sdílet elektřinu se sousedy

V současnosti se schyluje v Česku k „malé revoluci“ na trhu energetiky. Už v příštím roce by mělo být možné sdílet vyrobenou energii – ať už mezi rodinnými domy, nebo bytovkami. Sdílení v rámci SVJ bude v praxi nejvýhodnější a nejčastější model využití komunitní energetiky. K tomu, aby to mohlo nastat, musí ale vejít v platnost novela energetického zákona LEX OZE II. „Pevně věřím v její schválení do konce tohoto roku“, říká v rozhovoru pro Newstream šéfka Asociace komunitní energetiky ČR Patrícia Čekanová.

Přečíst článek

Typické je, že někdo vlastní rodinný dům s fotovoltaikou. A rozhodne se vyrobenou elektřinu s někým sdílet, typicky s nějakým příbuzným. Elektřina se sdílí v reálném čase, kdy je vytvořena. Nelze ji skladovat na později. Takže kdo ji chce využít, musí si na konkrétní hodinu, kdy svítí slunce, naplánovat třeba praní prádla.

Zásadní podmínkou pro sdílení elektřiny jsou takzvané chytré elektroměry. Ty musejí mít nainstalováni všichni účastníci skupiny, která elektřinu sdílí. „Bez chytrých elektroměrů sdílení nefunguje,“ vysvětluje manažerka E.ON. Každý distributor elektřiny má své podmínky pro montáž tohoto „průběhového“ elektroměru. E.ON dokáže s každým konkrétním případem poradit, jak postupovat.

Klíčové na celém sdílení elektřiny je, že dokáže ušetřit spousty peněz. Fialová uvádí konkrétní příklad: „Když si představíte rodinný dům, na kterém je fotovoltaika. Průměrný přetok elektřiny je 2,5 až 3 megawatthodiny během letních měsíců. Elektřinu majitel sdílí se sestrou a s rodiči. Takže když budeme počítat, že megawatthodina stojí asi tři tisíce korun, tak tato skupina může ušetřit asi devět tisíc korun na dodávkách elektrické energie.“

Místopředseda představenstva společnosti E.ON Energie Jan Zápotočný

Jan Zápotočný: Fotovoltaika se vyplatí každému. Jen se musí smysluplně navrhnout

Vysoké ceny energií a s nimi související zájem o fotovoltaiku a obnovitelné zdroje jako takové se staly tématem posledních let. Jaká je situace dnes, když už největší energetická krize pominula a ceny se vrátily na hodnoty, které dále nevyžadují vládní zastropování? A co nás čeká do budoucna? Zeptali jsme se Jana Zápotočného, místopředsedy představenstva společnosti E.ON Energie.

Přečíst článek

Z toho také plyne, že skupina pro sdílení elektřiny by neměla být příliš velká, deset a více účastníků. Protože potom by se potenciální zisk dělil mezi více členů a logicky by tím pro každého výnosnost klesla.

Sdílení vyžaduje spolupráci členů skupiny. Ti musejí elektřinu spotřebovat právě ve chvíli, kdy elektřina vzniká, ne později. Což znamená, že by měli žehlit nebo zapnout pračku v době, kdy nejvíc svítí slunce. Podle průzkumu společnosti E.ON většina lidí zná pojem sdílení elektřiny. „Pokud jde o praxi, tak asi třicet procent zákazníků princip sdílení úplně nepochopilo,“ tvrdí Fialová. Řada lidí si myslí, že spotřebu sdílené elektřiny mohou odložit podle svých potřeb. Není to možné.

Šárka Fialová ze skupiny E.ON byla hostem podcastu Realitní Club. Díl se spouští v úvodu článku. Ve formě podastu ho najdete na vaší oblíbené podcastové platformě. Jsme na Spotify či Apple Podcasts.

Instalace solárních panelů

E.ON nabízí pomoc při sdílení energií. Jeho služba Partner sdílení je pro všechny zájemce zdarma

E.ON očekává, že počet odběrných míst zapojených do sdílení bude dále růst. „Každý měsíc se připojí přibližně 600 nových odběrných míst a s příchodem teplejšího a slunečného počasí lze očekávat další nárůst,“ dodává Šárka Fialová, vedoucí podpory a obslužných procesů společnosti E.ON. 

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Instalovali jste soláry na střechu? Pozor na podpojištění

Někoho pořád odrazuje vyšší pořizovací cena, už brzy ale bude fotovoltaika povinná, říká Jan Kakos z Bidli

Přečíst článek
Doporučujeme