Apple ustoupil vývojářům aplikací, přijde o část příjmů

Americká společnost Apple se rozhodla ustoupit ve sporu s vývojáři a po dohodě s nimi umožní, aby tvůrci aplikací mohli přímo kontaktovat zákazníky a informovat je o jiných možnostech platby než přes virtuální obchod App Store, který patří Applu.
Přelomové rozhodnutí oznámil technologický gigant v tiskové zprávě. To je zásadní změna dosavadního postoje, protože Apple se tomu až donedávna bránil.
Apple tvůrcům aplikací zakazoval, aby zákazníky sami e-mailem kontaktovali a nasměrovali na jiné platební metody. Spor se vedl o výši poplatků, které tvůrci aplikací museli Applu odvádět za to, že mohou své aplikace nabízet přes jeho virtuální obchod. Apple vybíral až 30 procent z hrubých tržeb, loni ale tento poplatek snížil na polovinu těm tvůrcům, kteří z prodeje nezískají více než milion dolarů (21,7 milionu korun).
Velké plány a také velké změny představil zakladatel řetězce obchodujícího s elektronikou Smarty Petr Syrůček.
Smarty Petra Syrůčka dokončila nákup JRC. Do tří let plánuje zdvojnásobit tržby
Zprávy z firem
Nyní mohou vývojáři využívat informace získané ve svých aplikacích, například e-mailovou adresu, ke komunikaci se zákazníky. Mohou jim tedy sdělit, jak za využívání aplikace platit jinak a levněji, než prostřednictvím platební brány Applu.
„Tak jako vždy, vývojáři nebudou Applu odvádět poplatek z žádného nákupu provedeného mimo jejich aplikaci nebo App Store. Uživatelé s takovou komunikací musejí souhlasit a musejí mít právo ji odmítnout,” uvedl Apple.
Vývojáři se bránili neúměrně vysokým poplatkům
Změna přístupu je výsledkem urovnání hromadné žaloby, kterou na Apple podali vývojáři. Ti tvrdí, že Apple zmonopolizoval distribuci aplikací ve svém operačním systému iOS a nákupy v prostředí aplikace. Dosáhnul tak podle nich toho, že vývojáři jsou nuceni Applu odvádět neúměrně vysoké poplatky, poznamenal server CNBC.
Ani Disney +, ani HBO Max. Českým divákům se ještě před těmito prémiovými streamovacími službami představí SkyShowtime, která nabídne tisíce hodin zábavy od celé řady studií.
Do Česka vstupuje nová streamovací služba
Enjoy
Vedle tohoto sporu, který Apple urovnal, čelí firma značnému tlaku i kvůli tomu, aby změnila pravidla v obchodě App Store i výši poplatků, které vybírá za možnost umístit aplikaci ve svém virtuálním obchodě. Na Apple v tomto ohledu tlačí regulační orgány i zákonodárci po celém světě, zejména v Evropské unii a ve Spojených státech. Tedy na trzích, které si Apple nemůže dovolit ignorovat.
Velkou mediální pozornost k sobě přitáhl spor, který Apple vedl s tvůrcem počítačové hry Fortnite, společností Epic Games. Obě firmy se utkaly před soudem, kde se objevil i šéf Applu Tim Cook. Verdikt zatím nepadl, očekává se ale ještě letos.
Globální televize Netflix údajně zvažuje vstup do herního byznysu. Slovo "údajně" si ale škrtněte. Pro Netflix jsou hry nezbytností. A pořádně se u toho zapotí.
Analýza: Hry jsou pro Netflix nezbytností
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.