Reklama

Japonci si zvykají na inflaci i drahý dovoz. Jen spadl vůči dolaru na úroveň z roku 1990

japonský jen
iStock
 ČTK

Kurz japonské měny ve čtvrtek na devizových trzích poprvé od roku 1990 spadl na 150 jenů za dolar. To je psychologická hranice, která by podle analytiků mohla úřady donutit jednat.

Reklama

Japonská vláda prozatím zesílila slovní intervenci, důležité bude teď zejména to, jak se zachová centrální banka, až se bude příští týden zabývat měnovou politikou.

V poledne se dolar prodával zhruba za 149,85 jenu, dopoledne ale vystoupil až asi na 150,08 jenu. Euro k dolaru vykazovalo mírný růst a pohybovalo se kolem 0,9778 dolaru, nadále však zůstává slabší než americká měna. Euro k jenu přidávalo do desetiny procenta na 146,60 jenu.

Japonsko

Japonci mají po desítkách let inflaci. Lidé jsou naštvaní a centrální banka má starosti

Japonský jen je nejslabší za 32 let. Inflace přes dvě procenta je to, po čem vláda a centrální banka roky toužily. Jenže jak se říká, odříkaného chleba největší krajíc. Centrální banka je i tak v pasti.

Přečíst článek

Japonská vláda se už v září odhodlala k intervenci na devizových trzích, což na obranu slabé měny učinila poprvé od roku 1998. V září se přitom dolar prodával zhruba za 144 jenů, po oslabení vyvolaném intervencí ale růst obnovil a nyní je ještě silnější.

Obnovený pokles kurzu jenu vládu v Tokiu nutí, aby znovu zakročila. Vytrvalý pokles kurzu měny totiž prodražuje dovoz.

Ekonomové očekávají, že japonská centrální banka příští týden zachová mimořádně nízké úrokové sazby, což je podle expertů hlavní důvod vytrvalého poklesu kurzu jenu. Ministr financí Šuniči Suzuki po dnešním propadu kurzu na 150 jenů za dolar novinářům řekl, že učiní rozhodný krok proti nadměrným a prudkým výkyvům kurzu jenu.

„Nemůžeme na měnovém trhu tolerovat nadměrné a příliš rychlé výkyvy, za kterými stojí spekulace,” řekl podle agentury Reuters ministr Suzuki. „Pohyby kurzů měn budeme i nadále pečlivě sledovat a jsme připraveni okamžitě jednat,” dodal.

Dolar od začátku letošního roku zpevnil k jenu asi o 30 procent, přestože Japonsko v září při intervenci na obranu jenu vynaložilo rekordních 2,8 bilionu jenů (469 miliard korun).

Peníze, ilustrační foto

Jen padá, dolar roste, koruna na steroidech. Co se to s těmi měnami děje?

Svět se mění, očekává se hluboká recese a centrální banky otáčejí své měnové politiky. V důsledku toho se světové měny dostávají na horskou dráhu, kde již dlouhé roky nebyly. K čemu to povede?

Přečíst článek

Reklama

Související

Peníze, ilustrační foto

Jen padá, dolar roste, koruna na steroidech. Co se to s těmi měnami děje?

Přečíst článek
Japonsko

Japonci mají po desítkách let inflaci. Lidé jsou naštvaní a centrální banka má starosti

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme