Reklama

Cukr nad zlato, jeho cena je nejvyšší od roku 2012. Jsou za tím obavy, zda ho bude dost

Surový cukr na světových trzích dál zdražuje.
Pixabay
 ČTK

Surový cukr na světových trzích dál zdražuje, termínový kontrakt s dodáním v květnu se dnes dopoledne vyšplhal až nad 24,60 centu (5,27 koruny) za libru (asi 0,45 kg), což je nejvíce od roku 2012. V přepočtu je to zhruba 11,65 koruny za kilogram. Ukazují to záznamy z globální komoditní burzy ICE. Za růstem jsou podle analytiků obavy, zda bude kvůli slabší produkci v některých částech světa cukru dostatek.

Reklama

Obchodní sdružení All India Sugar Trade Association (AISTA) odhaduje, že v pěstitelském roce 2022 až 2023 Indie vyprodukuje 33,5 milionu tun cukru. Indie je druhým největším producentem cukru na světě a v minulé sezoně tam produkce dosáhla 34,5 milionu tun. To znamená, že v tomto pěstitelském roce, který končí v září, indické úřady už nemusejí povolit žádný dodatečný vývoz cukru nad rámec původního plánu.

„Na trhu s cukrem působí pět největších producentů - Brazílie, Indie, Thajsko, Čína a Spojené státy. Vzhledem k tomu, že poptávka po cukru je v horizontu několika let víceméně pořád stejná, je důležité sledovat především nabídku, která se každý rok mění, což je hlavní katalyzátor větších pohybů ceny,” řekl analytik XTB Štěpán Hájek.

Byznys s kořením zažívá boom

Byznys s kořením zažívá boom. V covidu se lidé naučili jídlo více dochucovat

Pandemie provázená celosvětovými lockdowny naučila domácí kuchaře více experimentovat s novými chutěmi. Těží z toho byznys s kořením, všímá si britská BBC.

Přečíst článek

Nižší produkce se v tomto pěstitelském roce čeká i v Thajsku a Číně. Peking snížil odhad produkce z loňských téměř 9,5 milionu na méně než devět milionů tun, uvedla agentura Reuters. Naproti tomu vyhlídky v Brazílii, což je největší producent cukru na světě, jsou příznivější. Tamní úřady předpokládají, že v nynější sezoně, která tam právě začala, dosáhne produkce cukru 40,3 milionu tun. To by byla druhá nejvyšší produkce v historii.

Vejce zdražila o 85 procent.

Vejce jako symbol drahoty. Cena rostla v celé EU, ale v Česku nejvíc

Ceny vajec byly v lednu v Evropské unii meziročně vyšší o 30 procent, uvedl evropský statistický úřad Eurostat. Nejvyšší nárůst ze zemí unijního bloku zaznamenala Česká republika, kde vejce zdražila o 85 procent.

Přečíst článek

„Globální nedostatek cukru, horší vyhlídky pro sklizeň, vyšší sezonní poptávka a potenciálně sušší letní měsíce jsou zásadní problém také pro inflaci. Tu se stále nedaří dostat k inflačnímu cíli a vyšší ceny zemědělských komodit tlačí na ceny potravin. Výrobci konečných produktů z cukru však mají dlouhodobé kontrakty, růst cen tedy nemusí být bezprostřední. I přesto jde o riziko, které je proinflační a opodstatňuje vyšší úrokové sazby po delší dobu,” dodal Hájek.

Míra inflace v České republice v únoru činila 16,7 procenta. Značnou měrou se na ní podílely právě potraviny, konkrétně cukr podle statistiků meziročně zdražil o 75,1 procenta. Inflace je v Česku výrazně vyšší než v Evropské unii jako celku. Například cena vajec se v České republice zvýšila nejvíce ze všech zemí EU.

Do cen se ale ještě může promítnout postoj producentů. Kvůli zvýšeným cenám etanolu v důsledku překvapivého snížení těžby ropy ze strany Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) teď producenti cukrové třtiny někdy místo drcení cukru upřednostňují možnost dávat část produkce na výrobu biopaliv, což je pro ně výnosnější.

Reklama

Související

Ceny komodit klesly o pět procent, nejvíce zlevnil zemní plyn.

Ceny komodit klesly o pět procent, nejvíce zlevnil zemní plyn. Naopak zdražuje cukr a káva

Přečíst článek
Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) komentuje ceny cukru. Sníměk pochází z února.

AKTUALIZOVÁNO: Cukr v Česku zdražil o 98 procent. Nejvíce v EU, hlásí Eurostat

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme