Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Cena plynu pro Evropu je šestkrát vyšší než pro americký trh

Slavnostní otevření terminálu na zkapalněný zemní plyn (LNG) v přístavu Eemshaven, 8. září 2022, Nizozemsko. Asi třetinu kapacity si v terminálu pronajala Česká republika.
ČTK / AP
 ČTK

Velkoobchodní cena plynu pro evropský trh v pondělí poprvé od června klesla pod 100 eur za megawatthodinu (MWh). Ukazují to záznamy ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku, který je určující pro ceny plynu v Evropské unii. Od srpnového maxima je cena nižší zhruba o 70 procent. Zemní plyn zlevňuje i ve Spojených státech, kde je přitom proti Evropě dlouhodobě výrazně levnější.

Reklama

K poklesu ceny přispívá sílící přesvědčení, Evropa bude mít plynu v zimních měsících dostatek. K obavám v posledních týdnech značně přispíval fakt, že z Ruska do EU proudí výrazně méně plynu než před válkou na Ukrajině.

Meteorologové předpovídají, že počasí v Evropě bude až do konce měsíce teplejší, než je obvyklé pro toto roční období. Zároveň evropské země svižným tempem plní zásobníky plynu, některé z nich už splnily cíl, který si unie stanovila.

Ceny plynu se snižují i ve Spojených státech, k jejich poklesu tam vedle rovněž mírnějšího počasí přispívá i rekordní těžba, plyn je tak nyní v USA nejlevnější od poloviny března. Cena plynu s dodáním v listopadu v terminálu Henry Hub v Louisianě se krátce před 15:00 SELČ na komoditní burze NYMEX v New Yorku pohybovala kolem 4,88 USD (121 korun) za milion britských termálních jednotek (mmBtu), a proti pátku tak vykazovala pokles o 1,6 procenta. 

Budova Evropské komise v Bruselu

Lídři EU podpořili společný nákup plynu, zastropování cen bude mít podmínky

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes nad ránem shodli na opatřeních proti vysokým cenám energií. Po zhruba desetihodinovém jednání to oznámil předseda Evropské rady Charles Michel. Série dohodnutých kroků má podle něj snížit ceny energií, zajistit bezpečnost dodávek a omezit spotřebu. Lídři podpořili dobrovolné společné nákupy plynu či mechanismus cenové korekce v případě mimořádného zdražení. Případné zastropování ceny plynu, na něž mají členské země stále různé názory, spojil summit se splněním několika podmínek.

Přečíst článek

Zemní plyn se ve světě obchoduje v různých měnách a jeho cena se vyjadřuje ve více jednotkách. Po přepočtu na dolary a na britské termální jednotky se velkoobchodní cena plynu pro evropský trh v TTF aktuálně pohybuje mírně nad 28 dolary (696 koruny) za mmBtu, je tedy skoro šestkrát vyšší než cena plynu pro americký trh.

Cena plynu pro evropský trh se začala výrazněji zvyšovat loni na podzim, kdy se megawatthodina v TTF prodávala zhruba za 40 eur. Do konce loňského roku cena přechodně vystoupila nad 130 eur/MWh, než se letos v lednu vrátila k 60 eurům. Podle analytiků patří k hlavním příčinám růstu cen politika Evropské unie a její snaha co nejrychleji se zbavit fosilních paliv bez adekvátní náhrady. Další skokový růst cen přišel na konci února po invazi ruských vojsk na Ukrajinu.

Zastropování cen energií je úplně špatně, říká exšéf Pražské plynárenské v podcastu

Byly jiné cesty, které vláda mohla zvolit k řešení energetické drahoty, a byly by efektivnější a levnější pro stát, říká bývalý šéf Pražské plynárenské, energetický odborník a zakladatel odborné skupiny Energie není luxusní zboží Pavel Janeček. Uvedl to v podcastu Nekorektní dvojka Marcely Fialkové.

Přečíst článek

Zástupci členských zemí EU se minulý týden dohodli na podpoře urgentních opatření, jejichž smyslem je snížit ceny plynu pro firmy i domácnosti. Vedle plánu začít nakupovat zemní plyn společně je to i snaha zavést cenový strop na dovážený plyn.

Cena plynu pro americký trh dosáhla mnohaletého minima v polovině roku 2020, kdy spadla na 1,50 USD/mmBtu. Loni na podzim přesáhla 5,50 dolaru a po přechodném poklesu pak zahájila strmý růst, až letos v létě vystoupila nad deset USD/mmBtu.

Spojené státy mají zemního plynu obecně nadbytek, jeho cenu v poslední době zvyšuje vysoká poptávka v zahraničí, zejména v Evropě. Více amerického plynu tak nyní směřuje do pobřežních terminálů, kde se mění na zkapalněný zemní plyn (LNG), nakládá na tankery a vyváží. Velkou část LNG ve Spojených státech nakupuje nyní Evropská unie. Konečnou cenu LNG pak ovlivňují zejména přepravní náklady.

Slavnostní otevření terminálu na zkapalněný zemní plyn (LNG) v přístavu Eemshaven, 8. září 2022, Nizozemsko. Asi třetinu kapacity si v terminálu pronajala Česká republika.

Kolem Evropy krouží lodě s nákladem plynu. Kvůli zájmu zemí EU jej není kde vyložit

Evropa před nadcházející zimou mohutně doplňuje zásoby kapalného LNG plynu, aby se zajistila proti dalším výpadkům dodávek plynu ze strany Ruska. Zájem je ovšem tak velký, že aktuálně kolem pobřeží Evropy volně plují desítky lodi naložených LNG plynem, protože přístavy jsou přetížené a tankery jej nemají kde vyložit, napsal deník The Wall Street Journal.

Přečíst článek

Reklama

Související

Vladimir Putin jedná se zástupci Gazpromu

Odvolávám, co jsem slíbil. Vladimir Putin umožnil zemím platit za plyn v cizích měnách

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme