Meziroční růst spotřebitelských cen ve Spojených státech v březnu zrychlil na 8,5 procenta z únorových 7,9 procenta. Inflace se tak dostala na nejvyšší úroveň od prosince 1981 a je mírně vyšší, než čekali analytici, uvádí zpráva amerického ministerstva práce.
České ceny průmyslových výrobců drtivě překonaly veškerá očekávání, když namísto trhem vyhlížených 13,2 přidaly meziročně 19,4procenta, tedy nejvíce v historii samostatné České republiky. Vyplývá to z dat Českého statistického úřadu. Kromě průmyslu se ceny výrazně zvýšily i u zemědělců.
Neustálý nárůst cen většiny klíčových surovin, energií a naposledy i hliníku zdraží plechovkové pivo. Češi si pivo z plechu v posledních letech více oblíbili, napomohlo tomu uzavření restaurací během pandemie.
Proč je lednová inflace tak důležitá? Protože mezi prosincem a lednem řada firem mění ceníky a promítá do cen rostoucí náklady. Letošní lednový růst byl ostře sledovaný. Čekal se obří skok. Zatímco v minulých letech šlo o dvě až tři procenta, nyní se s napětím čekalo, jestli padne desítka. Údaj mimo jiné rozhodne o tom, zda budou v Česku dál zdražovat půjčky.
Burzy se boji ruské invaze na Ukrajinu jako nikdy, uklidnit je může jen dnešní telefonát Bidena a Putinem. Barel ropy stojí poprvé od roku 2014 přes 2000 korun, rekordně zdražuje hliník.
Míra inflace ve Spojených státech v lednu vystoupila na 7,5 procenta, a dostala se tak nejvýše od února 1982. Prudce rostly opět zejména ceny energií, uvedlo americké ministerstvo práce. Jak zareaguje Fed?
Loni se na celém světě uskutečnily fúze a akvizice za rekordních 5,9 bilionu dolarů (125,3 bilionu korun), uvedla poradenská společnost Bain & Company. Akviziční boom by podle ní měl pokračovat i letos.
Ceny oděvů a obuvi v ČR loni poskočily nejvýrazněji od 90. let. Podle ČSÚ vzrostly o 6,5 procenta. Znatelně tak překonaly svůj nárůst z roku 2020, o 3,7 procenta, který byl přitom pro celé toto milénium, tedy pro období od roku 2000, rekordní.
Inflace v prosinci ještě zrychlila, z listopadových šesti procent na 6,6 procenta. Takový růst spotřebitelských cen zaznamenalo Česko naposledy v září 2008, uvádí Český statistický úřad. A bude hůř. Česká národní banka nevylučuje, že v prvních měsících letošního roku inflace dosáhne dvouciferných hodnot.
Tři čtvrtiny českých firem v loňském roce zvyšovaly ceny, téměř třetina přitom přistoupila ke zdražení o více než deset procent. Generální ředitelé firem navíc očekávají, že rychlý růst cen vydrží i letos, vyplývá z aktuálního průzkumu PwC CEO Survey mezi 185 šéfy českých firem.
Meziroční míra inflace v eurozóně v listopadu vystoupila na 4,9 procenta. To je vůbec nejvíc v celé dvacetileté historii jednotné evropské měny. Nahoru ji táhly zejména ceny energií.
Měnový výbor americké centrální banky (Fed) na závěr dvoudenního zasedání podle očekávání zvýšil základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do pásma 4,75 procenta až pět procent. Banka však ve svém prohlášení naznačila, že je blízko pozastavení dalšího zvyšování nákladů na úvěry v souvislosti s nedávným otřesy na finančních trzích po pádu dvou amerických bank.
Ceny ropy 🛢 rostou navzdory zprávě o překvapivém růstu zásob v USA v minulém týdnu. Americký dolar totiž před koncem zasedání měnového výboru centrální banky USA (Fed) oslabuje, což podporuje poptávku po ropě. Cena severomořské ropy Brent roste o 1,3 procenta na 76,27 dolaru za barel. Lehká americká ropa WTI si připisuje 1,2 procenta a prodávala se za 70,52 dolaru za barel.
Problémy bankovního sektoru vyvolané pádem Silicon Valley Bank (SVB) ještě neskončily a do dvou let zkrachuje značný počet bank. Na konferenci agentury Bloomberg to řekl generální ředitel investičního fondu Man Group Luke Ellis. Ohroženy podle něj mohou být hlavně menší a regionální banky v USA a menší banky v Británii.
Číst více
Dovoz ukrajinské pšenice negativně ovlivňuje evropský trh a panují obavy, aby zemědělci dokázali prodat svoji produkci z loňské sklizně a měli kam uskladnit letošní úrodu. Řekl to předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha. Uvedl, že na to upozorňují také zemědělci z Polska nebo Slovenska.
Slovenský parlament schválil prodloužení zvláštní daně z nadměrných zisků vybraných firem i na letošní rok a zároveň její zvýšení na 70 procent z nynějších 55. Rozhodnutí se dotkne zejména bratislavské rafinerie Slovnaft, která patří do maďarské skupiny MOL. Pokud zákon podepíše prezidentka Zuzana Čaputová, vyšší odvod pro firmy zabývající se například výrobou rafinovaných ropných produktů začne platit na začátku května.
Číst více
Novým členem představenstva Národní rozvojové banky (NRB) se od 1. května stane bývalý viceguvernér České národní banky (ČNB) Tomáš Nidetzký. V představenstvu nahradí končícího předsedu Jiřího Jiráska, uevdlo ministerstvo financí. Nového předsedu si představenstvo NRB zvolí ze svých členů na první schůzi v novém složení, Hospodářské noviny na konci února uvedly, že jím bude právě Nidetzký.
Číst více
Česká měna dál zpevnila k euru, dnes o 11 haléřů na 23,70 korun za euro. Vůči dolaru se po třech týdnech vrátila pod 22 korun za dolar, když dnes posílila o 15 haléřů na 21,95 koruny za dolar.
Novým předsedou dozorčí rady pražského dopravního podniku (DPP) se stal náměstek primátora pro dopravu Zdeněk Hřib (Piráti). Ve funkci nahradil bývalého náměstka primátora Adama Scheinherra (Praha Sobě).
Švédský parlament schválil zákon umožňující členství země v NATO. Pro vstup do aliance se severská země, která byla tradičně neutrální, rozhodla po ruské invazi na Ukrajinu v loňském roce. Přijetí Švédska a Finska, které se o členství rovněž uchází, musí odsouhlasit všech 30 členských zemí aliance. Zbývá ještě ratifikace ze strany Maďarska a Turecka. Podobný zákon jako Švédsko přijali finští poslanci začátkem března.
Paříž zvyšuje v souboji o největší burzu v Evropě náskok před Londýnem. Francouzská metropole se poprvé stala hlavním evropským centrem pro obchodování s akciemi loni v listopadu. Tržní kapitalizace pařížské burzy nyní dosahuje 3,13 bilionu dolarů (68,9 bilionu korun), londýnskou burzu převyšuje o 250 miliard dolarů, napsala agentura Bloomberg.