Reklama

Panické nákupy uhlí vystřelily jeho cenu o desítky procent

Uhlí
iStock
 ČTK

Uhlí meziročně podražilo až o desítky procent. A bude hůř, obchodníci očekávají další růst cen. Suroviny je zatím dostatek, problémy jsou někde ale například s černým uhlím. Lidé nakupují víc uhlí kvůli obavám z nedostatku a ceny plynu. Vyplývá to z ankety mezi provozovateli uhelných skladů.

Reklama

„V současné době můžeme hovořit o nárůstu cen v rozmezí 20 až 30 procent v porovnání s rokem 2021. Předpokládáme, že ceny uhlí ještě, v řádu jednotek procent, porostou,“ řekl Jiří Havelka z firmy Havelka – uhelné sklady. Firma má zatím dostatečné zásoby uhlí. „Ale vzhledem k neustálému pohybu cen směrem vzhůru, nikdo včasnou objednávkou neudělá chybu,“ uvedl Havelka.

Zájem o uhlí roste

Lidé mají podle něj ve srovnání s loňským rokem daleko vyšší zájem o uhlí. „Aktuálně jsme zaznamenali nárůst objednávek o více než 20 procent,“ řekl Havelka. Vyšší zájem zaznamenal také Jindřich Janda z pražské společnosti Janda & Červ. „Ozývají se noví zákazníci, kteří netopili uhlím 20 let a mají stále kotle, tak si dělají pojistku, kdyby nebyl plyn. Nebo byla jeho cena extrémní,“ uvedl Janda.

Cena hnědého uhlí a briket podle Jandy vzrostla meziročně o 30 procent, černé uhlí zdražilo o 40 procent a otopný koks o 130 procent. „Určitě se dá předpokládat zvyšování cen. V návaznosti plánovaného zavření německé briketárny Union se určitě zdraží brikety Rekord. Nastane-li krizový plán v Německu, kde se brikety vyrábí, nebude možné přivézt žádnou energetickou surovinu,“ dodal Janda.

Oheň v krbu

Jak nejlevněji vytopit dům? Dřevo vyjde 12krát levněji než elektrokotel

Dramatický růst cen plynu a elektřiny způsobuje současný strmý nárůst popularity tuhých paliv, zejména dřeva a hnědého uhlí. Jejich cena tak citelně stoupá. Stále však ne tolik jako cena plynu nebo elektřiny.

Přečíst článek

Zásoby z Donbasu chybí

Janda uvedl, že v tuto chvíli chybí černé uhlí a koks. Situace se podle něj zatím nemění, jelikož chybí zásoby z Donbasu. „Hnědé uhlí a brikety se zatím sehnat dají, ale je problém s dopravou,“ uvedl Janda. U společnosti Janda & Červ stojí například uhlí hnědý ořech 550 korun za 100 kilogramů. Uhelné brikety Union vyjdou na 690 korun za 100 kilogramů a koks ořech na 2299 korun za 100 kilogramů.

Zdražování potvrzuje také Xenie Procházková z uhelných skladů Marpet Trans ve středočeských Tuklatech. „Růst ceny se dá očekávat do konce roku i v dalších letech. Uhlí je dostatek, ale vzhledem k dané situaci a stále většímu zájmu o uhlí je delší čekací doba dodání,“ uvedla Procházková. Zájem o uhlí podle ní meziročně vzrostl několikanásobně. „Z důvodu obavy nedostatku plynu a především z důvodu zdražení plynu a elektřiny se lidé vrací zpět k uhlí,“ dodala.

Analytik ENA Jiří Gavor uvedl, že celkový počet domácností, které využívají kotel na tuhá paliva jako hlavní zdroj vytápění, se v minulých letech odhadoval asi na 300 tisíc. Kolik takových domácností zůstalo nyní, žádná současná statistika neuvádí. Schopných provozu ale podle něj zřejmě stále budou stovky tisíc kotlů, které si domácnosti často nechávají jako záložní.

V České republice se v letošním prvním pololetí vytěžilo 16,42 milionu tun hnědého uhlí, meziročně o pětinu více. Naopak těžba černého uhlí klesla o téměř polovinu na 709 tisíc tun. Vyplývá to ze statistiky, kterou zveřejnilo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO).

Uhlí ve skladech v Rusku

Odteď už bez výjimek. V EU platí zákaz dovozu ruského uhlí

V Evropské unii ve čtvrtek v plném rozsahu začal platit zákaz dovozu ruského uhlí, na kterém se členské země dohodly v dubnu v rámci pátého balíku protiruských sankcí. Rusko přijde v důsledku embarga o vývoz v hodnotě asi osm miliard eur.

Přečíst článek

ČEZ, sídlo

Stát vydělá na růstu cen energií miliardy. ČEZ zásadně zvyšuje odhad čistého zisku na letošní rok

Polostátní energetický gigant zásadně zvýšil odhady letošního zisku. Namísto původně plánovaných 45 až 49 miliard by měl letos ČEZ vydělat až 65 miliard korun. Stát, který je většinovým vlastníkem ČEZ, tak výrazně vydělá na rostoucích cenách energií. Podle výsledků firmy je pak patrné, že domácnosti šetří energie více než velké průmyslové podniky.

Přečíst článek

Reklama

Související

Elektrárna, ilustrační foto

Spotřeba energií ve světě je na úrovni před pandemií. Uhlí se spálilo nejvíce za osm let

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme