Američtí akademici čím dál více emigrují v reakci na kroky administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa, zejména kvůli jejímu tlaku na vysoké školství, píše list Financial Times. Řadu z nich znepokojuje snížení financování, omezování akademických svobod nebo kroky vlády zaměřené proti vědě. Kanadské a evropské univerzity se americké výzkumníky snaží nalákat do zahraničí.
Letošní Nobelovu cenu za ekonomii získali ekonomové Daron Acemoglu, Simon Johnson a James Robinson působící ve Spojených státech, a to za výzkum vlivu institucí na prosperitu. Oznámila to švédská Královská akademie věd. Po týdnu tak skončilo vyhlašování letošních nositelů tohoto prestižního ocenění, kdy byli postupně zveřejňováni laureáti cen za lékařství, fyziku, chemii, literaturu a mír.
Laureáty letošní Nobelovy ceny za chemii jsou Američané David Baker a John Jumper a Brit Demis Hassabis. Ocenění jim náleží za výzkum proteinů. Oznámil to dnes ve Stockholmu šéf Královské švédské akademie věd Hans Ellegren. Oceněná trojice přispěla k předpovídání a navrhování trojrozměrných struktur a funkcí proteinů.
Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství letos získali Američané Victor Ambros a Gary Ruvkun za objev microRNA, tedy velmi malých molekul ribonukleové kyseliny (RNA), které mají vliv na regulaci genů, oznámil ve Stockholmu švédský Karolínský institut.
Za pomoci umělé inteligence (AI) odhalila skupina archeologů během několika měsíců v jihovýchodní peruánské poušti Nazca téměř tolik geoglyfů, kolik jich bylo nalezeno za celé minulé století. Velké množství nových obrazců umožnilo vědcům rozlišit dva hlavní typy a osvětlit, k čemu obrazce sloužily a proč je civilizace Nazca před 2000 lety vytvořila.
To, že velká vedra přinášejí ekonomické ztráty v zemědělství, snižují produktivitu práce zaměstnanců v nechlazených provozech nebo zvyšují nemocnost a úmrtnost zejména mezi staršími a chudšími lidmi, není nic nového. Vědci však přinášejí i další, nečekaná zjištění, s nimiž nikdo nepočítal.
První umělá inteligence v roli vědce si počíná tak trochu jako dávní učenci uzavření ve slonovinové věži svého papírového poznání: prohrabuje se už existujícími znalostmi (či omyly), vyvozuje z nich nějaké závěry, avšak nedělá experimenty, kterými by je ověřila. Ale i tak jí to začíná myslet.
Hluboko ve vnější kůře Marsu se pravděpodobně nachází rezervoár vody v kapalném skupenství. Na svém webu to napsala stanice BBC News s odvoláním na novou analýzu dat sondy InSight americké vesmírné agentury NASA, která zkoumala nitro Marsu a tamní seizmickou aktivitu.
Olympiády už dávno nelámou sportovní rekordy tak často jako v minulosti. Je čas dát sportovcům prostor, aby podali vyšší výkony, což bude divácky (i komerčně) zajímavější než dnešní sport. To tvrdí skupina kolem australského byznysmena Arona D’Souzy. Jak to chce udělat? Umožnit doping.
Rusko chce do roku 2030 vytvořit jádro své vesmírné stanice, první modul by na orbit měl být vynesen již v roce 2027. O časovém harmonogramu vzniku stanice informovala ruská vesmírná agentura Roskosmos.
Šikovné děti možná právě dostaly za vysvědčení některou ze stavebnic Lego. Ale totéž by mohlo potěšit také vědce – ukazuje se totiž, že soupravy z této řady mnohým z nich pomáhají i při složitém výzkumu. Vlastně jsou dokladem toho, že dobrý nápad může nahradit i velmi drahou techniku.
Ceny ropy 🛢 klesají poté, co Spojené státy zavedly nové sankce vůči Íránu, což oživilo naději, že se namísto dalšího zesílení jeho konfliktu s Izraelem a vojenského zapojení USA podaří vyjednat dohodu.
Rusko neusiluje o kapitulaci Ukrajiny, ale chce, aby Kyjev uznal realitu na bojišti, prohlásil dnes podle agentur TASS a Reuters ruský prezident Vladimir Putin na mezinárodním ekonomickém fóru v Petrohradu.
Dolar na závěr týdne oslabuje 👎 ke koši měn, za celý týden by však mohl vykázat nejvyšší růst za více než měsíc. Investoři totiž v důsledku války na Blízkém východě a nejistoty ohledně jejího dopadu na světovou ekonomiku vyhledávali tradičně bezpečná aktiva. Dnes se však objevily signály, že USA se do konfliktu bezprostředně nezapojí, což snížilo poptávku po těchto bezpečných aktivech, v čele s dolarem.
Přímý zásah íránského reaktoru v Búšehru povede k úniku radioaktivity ☢, varoval dnes na zasedání Rady bezpečnosti OSN šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii Rafael Grossi. Rada v New Yorku jedná o izraelsko-íránském konfliktu, který začal minulý pátek izraelským útokem na íránskou jadernou a vojenskou infrastrukturu a další cíle.
Česká měna se dnes k euru opět obchodovala téměř beze změny ➡, oslabila o haléř na 24,83 koruny z euro. Vůči dolaru smazala čtvrteční ztrátu, když posílila o pět haléřů na 21,56 koruny za dolar.
Druhý největší výrobce oceli na světě ArcelorMittal ruší ❌ plány na přeměnu dvou oceláren v Německu na uhlíkově neutrální. Důvodem jsou příliš 🔝 vysoké náklady na energii ⚡ v zemi, oznámila dnes společnost.
Pražská burza dnes posílila 💪. Index PX stoupl ↗ o 0,42 procenta na 2140,46 bodu. Pomohl k tomu hlavně růst ceny akcií společnosti ČEZ, které se podílely na většině z celkového objemu obchodů na burze. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.
Ruské státní energetické, dopravní a finanční firmy jsou kandidáty na privatizaci, uvedl ministr financí Anton Siluanov. Rusko, které směřuje významné prostředky do války na Ukrajině, potřebuje peníze do rozpočtu, připomněla agentura Reuters.
Izraelská armáda dnes v Gaze zabila 🔫 nejméně 44 Palestinců, včetně 25 čekajících na humanitární pomoc, sdělila podle agentury Reuters tamní civilní obrana.
Při cestování se psem 🐶, kočkou 🐱 či fretkou do jiného členského státu Evropské unie musí majitel označit zvíře čipem a zajistit platné očkování proti vzteklině. Zvíře musí mít rovněž cestovní pas. O pravidlech cestování se zvířaty dnes informovala Státní veterinární správa.