Čistý zisk amerického výrobce elektrických aut Tesla ve čtvrtém čtvrtletí vzrostl meziročně o 59 procent na rekordních 3,69 miliardy dolarů (80,4 miliardy korun). Firma současně ve svém prohlášení uvedla, že je připravena vypořádat se s krátkodobými nejistotami.
Od července je Jan Frait podruhé členem bankovní rady ČNB. Poprvé do ní na šestileté funkční období nastoupil už v roce 2000. Letos v únoru se stane viceguvernérem. „Žijeme v době inflačního šoku,” říká Frait. Podle něj není žádné optimální řešení, jak s růstem cen rychle zatočit. Hraje tu moc vlivů, například ceny energií jsou nyní naprosto nepředvídatelné. „Nemáme klasickou inflaci, kdy by rostlo víceméně všechno.” Česko se podle něj letos dostane do mírné, asi jednoprocentní recese. Přesto prý není důvod „pro katastrofické scénáře o prudkém poklesu produkce nebo razantním růstu nezaměstnanosti”.
Výkon světové ekonomiky v roce 2022 podle všeho poprvé v historii překonal psychologickou hranici 100 bilionů dolarů (asi 2270 bilionů korun). V letošním roce jí ale hrozí recese. Kam se přesune těžiště světového ekonomického výkonu? Jakou roli v tom sehrají centrální banky? Kam zamíří inflace a kurz koruny? A je ten správný čas nakupovat akcie, případně které? Nejen na tyto otázky naleznete odpovědi v komentáři ekonoma Lukáše Kovandy.
Důvodem pro zvýšení základní úrokové sazby České národní banky (ČNB) by mohlo být případné výrazné zdražení zboží a služeb při lednových změnách ceníků nebo proinflační působení vládní fiskální politiky. ČNB by ke zpřísnění měnové politiky mohla sáhnout i v případě, že by zahraniční centrální banky dost nezvyšovaly své sazby a hrozilo by dovážení zahraniční inflace. Vyplývá to ze záznamu z prosincového jednání bankovní rady ČNB, který centrální banka dnes zveřejnila.
Centrální banky patřily v roce 2022 ke klíčovým hráčům světové ekonomiky. Ačkoli si to možná někdo nechce přiznat, hrají v současnosti roli přinejmenším srovnatelnou s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, ne-li větší. A platí to i pro Aleše Michla, nového guvernéra České národní banky, který patřil k osobnostem roku 2022 podle byznysového portálu newstream.cz.
Koruna je nejsilnější od roku 2011. V tomto týdnu se totiž české měně podařilo obchodování uzavírat na kursu pod 24,20 za euro, což je nejnižší úroveň od září před jedenácti lety. Z hlediska české ekonomiky jde nepochybně o dobrou zprávu, míní hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda. Výraznější posilování koruny sice škodí vývozcům, zejména ovšem těm méně konkurenceschopným. Ale v tuto chvíli je přednější zkrocení inflace a k němu silnější koruna přispívá znatelně, prostřednictvím zlevňování dovozu.
Bankovní rada České národní banky (ČNB) ponechala základní úrokovou sazbu na sedmi procentech. Bankovní rada také rozhodla, že bude i nadále bránit nadměrným výkyvům kurzu koruny.
Letošní rok byl z ekonomického hlediska velmi problematický. Příští rok by ale mohl být ještě náročnější, zejména na Slovensku, kde má inflace ještě výrazně vzrůst, míní bývalý guvernér Národné banky Slovenska a člen dozorčí rady Trinity Bank Ivan Šramko. „Očekává se, že v roce 2023 dosáhne nárůst cen na Slovensku zhruba 18 procent. Tyto odhady vycházejí z předpokladu, že i v příštím roce prudce porostou ceny energií. Slovenská vláda přitom slibuje, že pro maloodběratele by ceny již růst neměly,“ vysvětluje Šramko.
Měnová politika je podle guvernéra České národní banky (ČNB) Aleše Michla přísná dost. „Krátkodobá úroková sazba je na nejvyšší úrovni od roku 1999. Meziroční změna nových hypoték byla v září minus 82 procent. Meziroční změna nových úvěrů pro podniky činila minus 64 procent. Poptávkové tlaky na inflaci plynoucí z domácí ekonomiky se zmírňují, spotřeba domácností dokonce klesá,“ vyjmenovává Michl v rozhovoru pro newstream.cz.
Americká centrální banka (Fed) ve středu na závěr dvoudenní schůzky svého měnového výboru zmírnila rozsah zvyšování úroků. Základní úrokovou sazbu zvedla o 0,5 procentního bodu do pásma 4,25 až 4,50 procenta. Po čtyřech zvýšeních sazby o 0,75 procentního bodu jde o první známku blížícího se konce zvyšování sazeb.
Prezident Zeman si během svého druhého prezidentského mandátu doskládal radu České národní banky. Chvilku si na to musel počkat, jelikož mandát členů rady je šestiletý. Ale nakonec se mu to těsně před vypršením svého vlastního prezidentského mandátu povedlo.
Nejbohatším člověkem v Česku zůstává podle žebříčku časopisu Forbes dědička impéria PPF Renáta Kellnerová s rodinou s majetkem 378 miliard korun. Druhý je většinový vlastník Energetického a průmyslového holdingu Daniel Křetínský s majetkem 284 miliard. Třetí znovu skončil majitel KKCG Karel Komárek. Skokanem žebříčku je zbrojař Michal Strnad, který si proti loňsku polepšil o 129,5 miliardy na 230,5 miliardy korun.
Dánský výrobce léků na obezitu Novo Nordisk už nebude v pobočkách ve Spojených státech dohlížet na rovné zastoupení mužů a žen ve firmě. V jiných zemích bude poměr obou pohlaví sledovat i nadále. Oznámení přichází po nařízení amerického prezidenta Donalda Trumpa, které zastavuje iniciativy v oblasti diverzity, připomíná Reuters.
Bývalý moderátor hlavních zpráv České televize Jakub Železný bude kandidovat na ředitele televize. Chce nezávislou a sebevědomou ČT, uvedl na síti X a odkázal na rozhovor, který poskytl serveru Seznam Zprávy. Rada ČT v úterý z funkce generálního ředitele odvolala Jana Součka, nového ředitele chce zvolit 18. června.
Investoři přesouvají kapitál z USA do EU a Japonska, americké akcie ale stále dominují. Na základě dat Bank of America (BofA) to uvedla agentura Bloomberg.
Sedmnáctý balíček sankcí proti Rusku by měl obsahovat jména dalších osob či společností, na které budou přidány na sankční seznamy. Omezení se mají týkat rovněž více než 100 lodí 🛳 z takzvané ruské stínové flotily, tedy zahraničních plavidel, která přepravují ruské ropné produkty. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na diplomatické zdroje.
Evropská komise (EK) se rozhodla zažalovat Českou republiku, Španělsko, Kypr, Polsko a Portugalsko za nedostatečné provádění nařízení o digitálních službách (DSA). Komise o tom informovala ve svém prohlášení. Záležitostí by se měl nyní zabývat Soudní dvůr Evropské unie.
Číst více
Korejská společnost KHNP dnes v Praze uzavřela první závazné smlouvy o budoucí spolupráci s českými firmami na stavbě jaderných bloků v Dukovanech. Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) novinářům řekl, že kontrakty garantují 30procentní podíl českých firem na projektu. Celkový cíl 60procentního zapojení tuzemského průmyslu nadále platí.
Brněnská developerská společnost Domoplan postaví na chorvatském ostrově Pag prázdninový resort 🏖 za čtyři miliardykorun. Kapacita resortu Plava Uvala vzdáleného 40 minut jízdy od letiště v Zadaru bude 3000 lidí, hotov by měl být na přelomu let 2027 a 2028.
Číst více
Finanční škody způsobené odkladem finální dohody k Dukovanům ☢ mohou při zdržení několika měsíců jít do stovek milionů korun. Záležet bude na přesné době zpoždění tendru. Novinářům to dnes řekl šéf energetické společnosti ČEZ Daniel Beneš.
Číst více
Antivirová společnost Gen Digital, která vznikla spojením české firmy Avast s americkou NortonLifeLock, ve svém uplynulém finančním roce zvýšila 👆 provozní zisk o 45 procent na 1,61 miliardy dolarů (35,3 miliardy korun). Tržby se zvýšily o čtyři procenta na 3,94 miliardy dolarů, uvedla firma ve své výsledkové zprávě po skončení úterního obchodování na burzách ve Spojených státech.
Číst více