Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Šéf Bundesbanky: Inflace se bude ještě nějakou dobu držet vysoko. ECB musí přitvrdit

Šéf Bundesbanky: Inflace se bude ještě nějakou dobu držet vysoko. ECB musí přitvrdit
ČTK
Veronika Kudrnová
vku

Inflace bude ustupovat jen pomalu a Evropská centrální banka (ECB) by tak měla pokračovat ve svém protiinflačním tažení a dále zvýšit hlavní sazby. Trhy se už nad vyhlídkou vyšších úrokových sazeb v eurozóně zamýšlejí a reagují na vyšší než očekávaná data o vývoji inflace v Německu, Francii i Španělsku. V rozhovoru pro server CNBC to prohlásil prezident Bundesbanky a člen Rady guvernérů Evropské centrální banky Joachim Nagel, který patří mezi „jestřáby“ v ECB.

Reklama

„Vypadá to, že přinejmenším v příštích několika měsících zůstane inflace na velmi vysokých úrovních. Určité snížení může nastat až ve druhé polovině letošního roku,“ řekl Nagel.

Výnosy evropských státních dluhopisů v souvislosti s těmito nejnovějšími údaji vzrostly. Výnos desetiletého německého dluhopisu, který je v regionu považován za hlavní benchmark, se ve středu vyšplhal na nejvyšší úroveň od roku 2011.

Klaas Knot na WEF v roce 2020

Trhy podceňují odhodlání ECB dál zvyšovat sazby, varoval v Davosu člen Rady guvernérů

Finanční trhy podceňují odhodlání Evropské centrální banky (ECB) pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb. Řekl to člen Rady guvernérů ECB Klaas Knot, který je zároveň guvernérem nizozemské centrální banky. Investoři by podle něj měli počítat s tím, že sazby se budou zvyšovat nejméně do poloviny roku. Euro po jeho slovech zpevnilo.

Přečíst článek

Banka Goldman Sachs ve stejný den uvedla, že zvyšuje svá očekávání ohledně vrcholu zvyšování úrokových sazeb v eurozóně. Nyní předpokládá v květnu další zvýšení o 50 bazických bodů, namísto dosud předpokládaných 25 bazických bodů.

Reklama

Inflace v Německu bude šest až sedm procent

V rozhovoru pro CNBC Nagel také uvedl, že „cesta není u konce“ a že ECB „bude muset udělat více“ pro snížení své přebujelé bilance. Podle už dříve odsouhlaseného rámce by počínaje březnem měla začít prodávat dluhopisy ze svého portfolia v objemu asi 15 miliard eur měsíčně, a to až do června.

„Přesto však pro letošní rok očekáváme v Německu průměrnou míru inflace kolem šesti až sedmi procenty,” uvedl Nagel. Inflace v Německu podle metodiky EU v únoru překvapivě vzrostla na 9,3 procenta. To je o 0,1 procentního bodu více než lednová hodnota, uvedl Spolkový statistický úřad. Podle národní metodiky výpočtu zůstala německá inflace v únoru stejně jako v lednu na 8,7 procenta. I u tohoto čísla se ale čekal pokles.

Jaká je inflace v Evropě či USA? Padají rekordy staré desítky let

Jaká je inflace ve světě? Padaly rekordy staré desítky let

S vysokou inflací nebojuje jen Česko, ale i desítky zemí ve světě, a v řadě zemí hlásili v posledním roce dvouciferné nárůsty a nejvyšší hodnoty za desítky let. Centrální banky proto zvedaly či stále zvedají základní úrokové sazby, což však často znamená snížení hospodářského růstu. Podívejte se na přehled míry inflace ve světě.

Přečíst článek

Magazín newstream CLUB

Hlavním tématem letního čísla magazínu Newstream CLUB je Česko-Slovensko, s podtitulem Dvě země, jeden trh. 

V rozhovoru se představuje Karel Vágner, marketér a podnikatel v řadě úspěšných projektů, známý také spoluprací s manželkou a úspěšnou modelkou Simonou Krainovou.

Další osobnosti jako Igor Rattaj se zamýšlejí nad rozdíly mezi podnikáním v Česku a na Slovensku. O umělé inteligenci hovoří česko-slovenská investorka Andrea Ferancová Bartoňová, o veřejnosti a kultuře slovenský bestsellerista Jozef Karika. Uznávaný chef Marcel Ihnačák prozrazuje, která z obou kuchyní je „lepší“. Marketér Milan Šemelák s klientem Williamem Rudolfem Lobkowiczem mluví o tom, jak přetvořit odkaz šlechtického rodu do moderní doby.

Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí

K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.

Související témata 

Nástupnictví

Miliardáři

Umění

Filantropie

Reklama

Související

Prezident německé Bundesbanky Joachim Nagel

Eurozóna musí být při potírání inflace tvrdohlavá. Boj s inflací nekončí, varuje šéf Bundesbanky Nagel

Přečíst článek
Šéf německé centrální banky Joachim Nagel

Dvouciferná inflace a recese, ukazuje šéf německé centrální banky na možný vývoj v zemi

Přečíst článek
Evropská centrální banka

Týden tradera: V hlavní roli Evropská centrální banka, plyn a inflace

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme