Reklama

Šéf Bundesbanky: Inflace se bude ještě nějakou dobu držet vysoko. ECB musí přitvrdit

Šéf Bundesbanky: Inflace se bude ještě nějakou dobu držet vysoko. ECB musí přitvrdit
ČTK
Veronika Kudrnová
vku

Inflace bude ustupovat jen pomalu a Evropská centrální banka (ECB) by tak měla pokračovat ve svém protiinflačním tažení a dále zvýšit hlavní sazby. Trhy se už nad vyhlídkou vyšších úrokových sazeb v eurozóně zamýšlejí a reagují na vyšší než očekávaná data o vývoji inflace v Německu, Francii i Španělsku. V rozhovoru pro server CNBC to prohlásil prezident Bundesbanky a člen Rady guvernérů Evropské centrální banky Joachim Nagel, který patří mezi „jestřáby“ v ECB.

Reklama

„Vypadá to, že přinejmenším v příštích několika měsících zůstane inflace na velmi vysokých úrovních. Určité snížení může nastat až ve druhé polovině letošního roku,“ řekl Nagel.

Výnosy evropských státních dluhopisů v souvislosti s těmito nejnovějšími údaji vzrostly. Výnos desetiletého německého dluhopisu, který je v regionu považován za hlavní benchmark, se ve středu vyšplhal na nejvyšší úroveň od roku 2011.

Klaas Knot na WEF v roce 2020

Trhy podceňují odhodlání ECB dál zvyšovat sazby, varoval v Davosu člen Rady guvernérů

Finanční trhy podceňují odhodlání Evropské centrální banky (ECB) pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb. Řekl to člen Rady guvernérů ECB Klaas Knot, který je zároveň guvernérem nizozemské centrální banky. Investoři by podle něj měli počítat s tím, že sazby se budou zvyšovat nejméně do poloviny roku. Euro po jeho slovech zpevnilo.

Přečíst článek

Banka Goldman Sachs ve stejný den uvedla, že zvyšuje svá očekávání ohledně vrcholu zvyšování úrokových sazeb v eurozóně. Nyní předpokládá v květnu další zvýšení o 50 bazických bodů, namísto dosud předpokládaných 25 bazických bodů.

Inflace v Německu bude šest až sedm procent

V rozhovoru pro CNBC Nagel také uvedl, že „cesta není u konce“ a že ECB „bude muset udělat více“ pro snížení své přebujelé bilance. Podle už dříve odsouhlaseného rámce by počínaje březnem měla začít prodávat dluhopisy ze svého portfolia v objemu asi 15 miliard eur měsíčně, a to až do června.

Reklama

„Přesto však pro letošní rok očekáváme v Německu průměrnou míru inflace kolem šesti až sedmi procenty,” uvedl Nagel. Inflace v Německu podle metodiky EU v únoru překvapivě vzrostla na 9,3 procenta. To je o 0,1 procentního bodu více než lednová hodnota, uvedl Spolkový statistický úřad. Podle národní metodiky výpočtu zůstala německá inflace v únoru stejně jako v lednu na 8,7 procenta. I u tohoto čísla se ale čekal pokles.

Jaká je inflace v Evropě či USA? Padají rekordy staré desítky let

Jaká je inflace ve světě? Padají rekordy staré desítky let

S rapidně rostoucí inflací nebojuje jen Česko, ale i desítky zemí ve světě a v řadě zemí hlásí v posledních měsících dvouciferné nárůsty a nejvyšší hodnoty za desítky let. Centrální banky proto zvedají základní úrokové sazby, což však často znamená snížení hospodářského růstu. Podívejte se na přehled míry inflace ve světě.

Přečíst článek

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

Prezident německé Bundesbanky Joachim Nagel

Eurozóna musí být při potírání inflace tvrdohlavá. Boj s inflací nekončí, varuje šéf Bundesbanky Nagel

Přečíst článek
Šéf německé centrální banky Joachim Nagel

Dvouciferná inflace a recese, ukazuje šéf německé centrální banky na možný vývoj v zemi

Přečíst článek
Evropská centrální banka

Týden tradera: V hlavní roli Evropská centrální banka, plyn a inflace

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme