Evropa se nyní prostřednictvím dovozu zkapalněného zemního plynu (LNG) snaží kompenzovat výpadky v dodávkách z Ruska. Podle agentury Bloomberg je nicméně možné, že plány na výstavbu nových evropských terminálů pro dovoz LNG již zašly příliš daleko. Kapacity terminálů by po roce 2030 mohly výrazně převyšovat poptávku, protože evropské země budou čím dál více využívat energii z obnovitelných zdrojů. Hrozí tak, že infrastruktura v hodnotě miliard eur se stane zbytečnou, píše Bloomberg.
Přední řečtí námořní dopravci přepravují více ruské ropy než státní moskevské tankery. Řečtí rejdaři pomáhají ruskému státnímu rozpočtu, ale zároveň drží světové ceny ropy pod kontrolou, což je zase v zájmu Spojených států a jejich spojenců.
Evropská unie chce skoncovat s takzvanými zlatými vízy, která členské země nabízejí mimoevropským „investorům“. V řadě zemí to v praxi znamená trvalý pobyt a cestu k občanství pro každého, kdo si koupí dostatečně drahou nemovitost. Zatím udělování zlatých víz zůstává na jednotlivých státech unie.
Po zahájení ruské invaze na Ukrajinu loni v únoru se z Ruska stáhly stovky největších západních firem. Mnohé ale přes kritiku zůstaly s tím, že opustit tamní trh není jednoduché. Mezi nimi i rakouská Raiffeisenbank, které její podnikání ve státě „non grata“ vyneslo v prvním čtvrtletí stovky milionů eur zisku.
Evropská unie diskutuje o novém sankčním mechanismu zaměřeném na nečlenské země, které podle ní dostatečně nebrání Rusku v obcházení sankcí. Podle agentury Bloomberg jde především o státy, které nedokážou vysvětlit výrazný nárůst objemu obchodu s klíčovými produkty či technologiemi.
Rusko se potýká s propadem automobilového trhu. Prodej aut v dubnu oproti březnu sice výrazně stoupl, oproti stejnému období roku 2021, tedy době před ruskou invazí na Ukrajinu, je na polovině. Důvodem jsou sankce západního světa uvalené nejen na ruský autoprůmysl po začátku války.
Na globálních trzích s plynem se po šoku způsobeném ruským útokem na Ukrajinu začala obnovovat rovnováha, přetrvává však řada nejistot. Uvedla to Mezinárodní agentura pro energii (IEA) ve své zprávě o situaci na trhu s plynem.
Nafta v Česku už stojí i 29,90 koruny za litr. A půjde ještě dolů. Obrovské zlevnění je ale podle ekonoma Lukáše Kovandy výsledkem toho, že do EU stále proudí ruská ropa, a to přes země typu Číny, Singapuru či Turecka, kterým se přezdívá „pračky špinavé ruské ropy“.
Britská ropná a plynárenská společnost Shell zvýšila v prvním čtvrtletí upravený čistý zisk na 9,65 miliardy dolarů, tedy přes 200 miliard korun, a to z 9,13 miliardy dolarů před rokem. Ve srovnání s předchozím kvartálem už ale Shell dosáhl horších výsledků.
Na světě existují stovky miliardářů, o nichž se předpokládá, že jejich bohatství pochází převážně z "kamarádského" vztahu se státem. Nejvíce se tento tzv. crony capitalism, tedy klientelistický kapitalismus, projevuje v Rusku, kde se majetek miliardářů pocházející z úzkých přátelských vztahů se státem podílí na HDP 19 procenty, vyplývá z indexu sledovaného časopisem The Economist. Druhá příčka patří Česku s podílem na HDP více než 15 procent. V první pětici se dále umístily Malajsie, Singapur a Mexiko.
Těžba plynu v Rusku se v prvním čtvrtletí meziročně snížila o deset procent na 180 miliard metrů krychlových. Produkce státního plynárenského podniku Gazprom, který má monopol na vývoz plynu z Ruska sítí potrubí, klesla o 18 procent. Uvedl to ruský deník Kommersant.
Ruský prezident Vladimir Putin 👴 musí usednout k jednacímu stolu a pokud se tak nestane, musí za své postoje nést odpovědnost. Dnes to v Tiraně na summitu Evropského politického společenství (EPC) prohlásil britský premiér Keir Starmer.
Na největší americkou kryptoměnovou burzu Coinbase zaútočili 🔫 hackeři. Získali data k omezenému počtu účtů, škoda se přesto vyšplhá na 180 až 400 milionů dolarů (8,9 miliardy korun). Uvedla to agentura Reuters, která se odvolává na sdělení pro kontrolní orgány.
Prioritou Ukrajiny na jednáních s ruskou delegací v tureckém Istanbulu je bezpodmínečné příměří 🕊. Dnes to v Tiraně na summitu Evropského politického společenství prohlásil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Poznamenal, že pokud ruská delegace s příměřím nebude moci souhlasit, bude to znamenat, že ruský prezident Vladimir Putin o mír nestojí.
Státní veterinární správa od neděle 18. května ruší zákaz dovozu zvířat 🐄 z Maďarska a Slovenska do ČR. Zruší také zákaz dovozu sena, slámy a zelené píce a uvolní podmínky pro dovoz tepelně neopracovaných produktů živočišného původu. Od neděle nebude potřeba mít pro dovoz zboží ze Slovenska a Maďarska veterinární osvědčení.
Americké firmy Charter Communications a Cox Communications 📺 se dohodly na fúzi v hodnotě 34,5 miliardy dolarů (více než 767 miliard korun). Firmy to dnes oznámily ve společné tiskové zprávě. Dohoda spojí dva z největších poskytovatelů kabelových služeb ve Spojených státech, letos jde o jednu z největších obchodních transakcí ve světě, uvedla agentura Reuters.
Nefiltrovaný ležák🍺 Broumy uvařený v rodinném Pivovaru Matuška v Broumech na Berounsku zvítězil v kategorii kellerbier v soutěži World Beer Cup v USA. Ve své kategorii porazil více než 50 konkurentů z celého světa, informoval ředitel Matěj Šůcha.
V tureckém Istanbulu začalo jednání 🤝 delegací Ruska a Ukrajiny, informují agentury Reuters, AFP a TASS. Je to první přímé setkání zástupců válčících zemí od prvních týdnů ruské invaze. Ukrajina se rozsáhlé ruské vojenské agresi brání už přes tři roky.
Japonská ekonomika v prvním čtvrtletí klesla ↘ v přepočtu na celý rok o 0,7 procenta, což je výrazně více, než se očekávalo. Je to zároveň její první propad za rok, oznámili v předběžné zprávě vládní statistici. Situace podtrhuje křehkost, s jakou se třetí největší ekonomika světa zotavuje v době, kdy ji ohrožuje celní politika amerického prezidenta Donalda Trumpa, uvedla agentura Reuters.
Evropská unie vůči Rusku zvýší sankční tlak p🗜, režim ruského prezidenta Vladimira Putina zatím neprokázal ochotu k ukončení války proti Ukrajině. Dnes to před začátkem summitu Evropského politického společenství prohlásila předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.
Prodejce prémiových ojetých vozů 🚗 Mototechna chce do tří let otevřít dalších pět poboček nejen v Česku, ale také na Slovensku a v Polsku. Plánuje rovněž rozšířit nabídku ze současných 600 na 2000 aut.
Číst více