Stát v podpoře nájemního bydlení dlouhodobě selhává. Ať už komunální nebo vrcholoví politici mluví o jeho výstavbě, ale 20 let podporovali jen to vlastnické, říká v rozhovoru pro Newstream Jiří Pácal. Výrazně by podle něj pomohla například změna občanského zákoníku.
Ceny bydlení byly v našich podcastech Realitního Clubu častým tématem. „Hodně věcí se mění. Možná nás čeká nejhlubší ekonomický propad od vzniku České republiky,“ říká Dušan Kunovský, majitel největšího developera v zemi, společnosti Central Group. Kombinace růstu cen a energetické krize je podle něj zcela bezprecedentní.
V Česku se nemovitosti příliš neprodávají, rodinný dům jednou za padesát let, byt jednou za třicet let, říká v dalším díle podcastu Realitní Club Jiří Pácal, ředitel společnosti Central Europe Holding a člen správní rady Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí.
Bývalý guvernér České národní banky Zdeněk Tůma se podle svých slov tak nějak přirozeně ponořil do byznysu s nemovitostmi. Je jedním ze zakladatelů fondu kvalifikovaných investorů s názvem IRQ, který se chce věnovat především nájemnímu bydlení v Praze a Brně. Jejich prvním projektem by měl být bytový dům v pražských Holešovicích. „Chceme budovat portfolio nájemního bydlení,“ říká Tůma.
V Praze žije asi 105 500 příslušníků profesí, na které se město vedle sociálně slabých přednostně zaměřuje v bytové politice a nabízí jim nájemní byty. Vyplývá to z analýzy, kterou si nechala zpracovat městská Pražská developerská společnost (PDS). Mezi preferované profese patří pracovníci ve školství, zdravotnictví a sociálních službách či hasiči, policisté a strážníci. V Praze je hlášeno asi 1,28 milionu obyvatel, ve skutečnosti jich v metropoli žije asi o 300 tisíc více.
Nájemní bydlení zajímá v České republice čím dál více developerů. Jedním z těch, kdo se na tento koncept v posledních letech cíleně zaměřili, je AFI Europe. V České republice má zatím naplánované tři nájemní projekty a další má například i v Polsku. V létě tento developer dokončil jeden takový projekt pro nájemníky na Praze 3, před pár dny pak další na Praze 8, který bude k nastěhování příští jaro. Třetí nájemní projekt na Praze 9 se zatím staví.
Společnost Heimstaden, která je největším soukromým poskytovatelem nájemního bydlení v Česku, vybudovala v Havířově-Šumbarku na Karvinsku první komunitní bydlení pro seniory. Ve dvou zrekonstruovaných domech je 66 bytů, nonstop recepce, společenská místnost či uzavřená zahrada. Přestavba domů přišla téměř na 70 milionů korun a její součásti byla také úprava okolí. Uvedl to generální ředitel české pobočky Heimstaden Jan Rafaj.
Jan Balík je nyní nejdůležitějším mužem na českém developerském trhu. Zní to poněkud zvláštně. Ví někdo, kdo je Jan Balík? Je to šéf ekonomické sekce pražského arcibiskupství. Pravá ruka pražského arcibiskupa Jana Graubnera. Je to muž, který disponuje miliardami korun, o nichž rozhoduje, kam je vložit. A protože se rozhodl, že je vloží do nemovitostí, do nákupu bytů určených pro nájemní bydlení, developeři mu nyní v uvozovkách zobou z ruky. Jak říká Balík v rozhovoru pro newstream.cz, nejde o charitu. Jde o byznys. Levné nájmy pod církevními křídly nelze čekat.
Plzeňské biskupství v úterý podepsalo kupní smlouvu na novostavbu domu se stovkou nájemních bytů za víc než 300 milionů korun. Také pražské arcibiskupství mělo v plánu nakupovat tisíce bytů. Tam se ale plány pozdržely kvůli vynucenému odchodu šéfa diecéze Antonína Jurigy.
Společnost Heimstaden Czech, která je největším soukromým poskytovatelem nájemního bydlení v Česku, zvýšila v loňském roce tržby z pronájmu a prodeje služeb nájemníkům o 245,3 milionu na 3,89 miliardy korun. Náklady na služby poskytované nájemníkům a provoz nemovitostí jí vzrostly o 153,4 milionu na 1,62 miliardy korun.
Podnikatel Mychajl Popovyč obviněný v korupční kauze motolské nemocnice zůstává ve vazbě. Soud odmítl žádost o jeho propuštění kvůli obavě, že by mohl utéct ze země. Uvedl to server Odkryto.cz. Už před časem soud zamítl propuštění někdejšího ředitele nemocnice Miloslava Ludvíka, jeho bývalého náměstka Pavla Budinského a advokáta a bývalého šéfa České unie sportu Miroslava Jansty.
Novým výkonným ředitelem Raiffeisen stavební spořitelny se od 1. července stal Ondřej Hák. Nahradil Pavla Čejku, který v čele společnosti stál od roku 2020. Hák by se měl zaměřit na těsnější propojení bankovních a stavebních služeb ve skupině Raiffeisen, uvedla Raiffeisen stavební spořitelna.
Americký hudebník a rapper, který dříve vystupoval pod přezdívkou Kanye West a dnes používá pseudonym Ye, přišel o vízum do Austrálie kvůli písni oslavující německého nacistického diktátora Adolfa Hitlera. Uvedl to australský ministr vnitra a pro migraci Tony Burke, píší média a agentura AFP. Z Austrálie pochází hudebníkova manželka Bianca Censoriová.
Evropská komise navrhla jako závazný klimatický cíl pro rok 2040 snížení emisí oxidu uhličitého (CO2) o 90 procent ve srovnání s rokem 1990. Informovala o tom místopředsedkyně Evropské komise Teresa Riberaová. Stalo se tak navzdory výhradám některých států, například České republiky, které chtěly tento krok odložit.
Číst více
Dopravní a logistická skupina C.S.Cargo 🛤loni navýšila svůj provozní zisk meziročně o devět procent na 766 milionů korun. Jde o rekordní zisk firmy. Tržby podniku oproti předloňsku vzrostly o 11 procent na 8,6 miliardy korun.
Míra nezaměstnanosti v Evropské unii v květnu podle sezonně přepočtených údajů činila 5,9 procenta. Zůstala tak na stejné hodnotě jako v dubnu. Ve srovnání s loňským květnem se snížila o 0,1 procentního bodu. Uvedl to ve své dnešní zprávě evropský statistický úřad Eurostat. Nejnižší byla nezaměstnanost na Maltě a v Česku. Eurostat používá odlišnou metodiku než Úřad práce ČR.
Českobudějovický soud povolil prodej jindřichohradecké úzkokolejky brněnské společnosti Gepard Express. Gepard Express nabídkou 83 milionů korun minulý týden porazil konkurenta ve výběrovém řízení a věřitelský výbor Jindřichohradeckých místních drah s nabídkou souhlasil. Majitel Gepard Expressu Albert Fikáček by chtěl zprovoznit alespoň část dráhy co nejdříve.
Číst více
Ceny komodit letos na světových trzích spíše rostou 📈, v prvním pololetí nejvíce zdražily drahé kovy, měď a hovězí maso. Naopak výrazně zlevnily cukr, kakao, zemní plyn, ropa a pomerančový džus. Komoditní index agentury Bloomberg od začátku roku zaznamenal růst o 3,3 procenta, ukazují burzovní statistiky.
Antimonopolní úřad potrestal šest firem pokutami v celkové výši 157,7 milionu korun za sérii kartelových dohod při zakázkách týkajících se oprav, úprav nebo modernizací signalizačních a zabezpečovacích zařízení na přejezdech a v železničních stanicích. Potrestanými firmami jsou společnosti ATE, AŽD Praha, EPLcond, MONZAS, První SaZ Plzeň a STARMON, z nich nejvyšší pokuta 52,5 milionu korun připadá na AŽD Praha.
Česká národní banka (ČNB) varuje před působením takzvaných černých bank, tedy institucí, které bez licence přijímají od veřejnosti vklady. Podle ní těchto případů přibývá, často přitom společnosti obcházejí pravidla, když přijímání vkladů zakrývají smlouvami o půjčce. ČNB letos kvůli tomuto jednání uložila pokutu 15 milionů korun pardubické firmě CFIG, svou sankční politiku hodlá nadále zpřísňovat.