Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Hendrik Meyer: Nájemné poroste. Nejrychleji zřejmě v Brně

Petra Jansová

Zatímco v Česku je nájemní bydlení vnímáno jako nouzová varianta, když není na vlastní, v Německu je zcela běžné. Němci se nechtějí k nemovitosti vázat. Zároveň ale mají striktně nastavené vztahy mezi nájemcem a pronajímatelem, neriskují tolik jako Češi. Nejen o tom byla řeč v dalším dílu podcastu Realitní Club, tentokrát s ředitelem realitní skupiny EHS Hendrikem Mayerem.

Reklama

Nájemní trh v Česku je oproti tomu německému mnohem méně vyvinutý, do určité míry ho deformují i nedostatečně regulované vztahy mezi nájemcem a pronajímatelem. „Když v Německu chcete získat pronájem, musíte doložit reference od bývalých pronajímatelů, svůj plat, v podstatě celý svůj život,“ přibližuje v nejnovější dílu podcastu Realitní Club Hendrik Meyer, ředitel skupiny EHS, do níž spadají firmy Bezrealitky, Maxima Reality a M&M Reality. 

Majitelé bytů v Česku to moc neřeší, míní Meyer a dokládá to zkušenostmi z Bezrealitky.cz. „Často pak řešíme mnoho stížností,“ dodává.

Výstavba polyfunkční budovy s obchodními prostory v blízkosti Masarykova nádraží v Praze, Budova je součástí stavebního projektu Masaryčka společnosti Penta Real Estate.

Pavel Kliment: Nájmy porostou. U bytů, kanceláří i hal

Vyšel 16. ročník Trend Reportu, nejucelenější studie o vývoji na českém realitním trhu. Pavel Kliment, partner KPMG a expert na nemovitostní trh ve svém příspěvku shrnul důležité poznatky studie. A jaký hlavní závěr z nich vyvodil? Ceny realit výrazně neklesnou a nájmy čeká růst.

Přečíst článek

Poptávka po nájemním bydlení je stále vysoká, což se propíše i na dalším růstu nájemného. O kolik? „Růst nájemného bude kopírovat inflaci,“ dodává Meyer s tím, že ještě rychleji než v Praze roste nájemné v Brně.

Vlastní bydlení? Nic pro Němce 

V Německu je nájemní bydlení zcela běžné, v Česku tomu tak zatím nebylo. „Češi byli zvyklí si hned s prvním zaměstnáním brát hypotéku na vlastní byt. Mně to vlastně přišlo až nezdravé,“ porovnává situaci na realitním trhu v Německu a Česku Meyer.

Církevní realitní byznys s nájemními byty se rozjíždí. Do dvou let investuje miliardy

Církevní realitní byznys s nájemními byty se rozjíždí. Do dvou let investuje miliardy

Realitní společnost, kterou založilo pražské arcibiskupství, pronajala od konce loňského roku většinu nabízených bytů. Ve svém portfoliu nájemního bydlení chce společnost XPlace postupně nabídnout v Praze a jejím okolí až tisíce bytových jednotek, uvedlo arcibistkupství. Peníze na zabezpečení své činnosti chce arcibiskupství získat také prodejem nepotřebných nemovitostí.

Přečíst článek

Nynější situace podle Meyera nahrává spíš kupujícím. „Ještě před rokem se prodal jakýkoliv byt, který se na trh dostal. Taková situace se ale už nikdy opakovat nebude,“ tvrdí šéf realitní skupiny.

Vzhledem k vysoké nabídce má nyní kupující šanci vyjednávat o ceně. Ty se nyní dostávají na úroveň zhruba roku 2020. Další výraznější pokles ale podle Meyera očekávat nelze.

Poslechněte si nový díl podcastu Realitní Club s Hendrikem Meyerem v úvodu tohoto článku nebo na vaší oblíbené podcastové platformě.

Sledujte i další díly realitního podcastu:

Zdeněk Tůma

Zdeněk Tůma: Nájemních bytů bude přibývat. A nájmy dál porostou

Bývalý guvernér České národní banky Zdeněk Tůma se podle svých slov tak nějak přirozeně ponořil do byznysu s nemovitostmi. Je jedním ze zakladatelů fondu kvalifikovaných investorů s názvem IRQ, který se chce věnovat především nájemnímu bydlení v Praze a Brně. Jejich prvním projektem by měl být bytový dům v pražských Holešovicích. „Chceme budovat portfolio nájemního bydlení,“ říká Tůma.

Přečíst článek

Zdenka Klapalová v podcastu Realitní Club

Zdenka Klapalová: Investoři se zaměřili na nájemní bydlení, je to celosvětový trend

Řada velkých transakcí na nemovitostním trhu nyní míří do nájemního bydlení, říká Zdenka Klapalová, bez nadsázky první dáma českého nemovitostního trhu. Je prezidentkou Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí a také řídící partnerkou poradenské společnosti Knight Frank, která v Česku stojí za řadou velkých obchodů v tomto byznysu.

Přečíst článek

Speciál Realitní Club

Realitní Club je multiplatformní projekt serveru newstream.cz věnovaný nemovitostem, zaměřený pro B2B i B2C segment. Má tři základní části –  webovou, printovou a eventovou se silným zaměřením na sociální sítě. Jako první odstartovala speciální stránka Realitního Clubu. Speciál je rozdělen do čtyř kategorií, které se „deep dive“ způsobem věnují klíčovým oblastem nemovitostního trhu. 

  • Brownfieldy: vize a budoucnost nezastavěných území především ve velkých městech;
  • Komerční reality: kanceláře, coworking;
  • Nová výstavba: development, nájemní bydlení, družstevní bydlení, hypotéky;
  • Reality a politika: jak se municipality i nejvyšší patra centrální politiky podílejí na výstavbě.

Součástí budou rozhovory s developery, politiky, architekty i designéry. 

Témata související s realitami:

Reklama

Související

Hendrik Mayer, šéf European Housing Services.

Trh ožívá. Češi si zvykli na dražší hypotéky a chtějí nakupovat, říká šéf skupiny EHS

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme