Realitní společnost, kterou založilo pražské arcibiskupství, pronajala od konce loňského roku většinu nabízených bytů. Ve svém portfoliu nájemního bydlení chce společnost XPlace postupně nabídnout v Praze a jejím okolí až tisíce bytových jednotek, uvedlo arcibistkupství. Peníze na zabezpečení své činnosti chce arcibiskupství získat také prodejem nepotřebných nemovitostí.
Nové formy nájemního bydlení mění tuzemský trh s rezidenčním bydlením. Developeři mění strategie. Očekávají, že nově budou jejich klienty ve větší míře investiční fondy. Možná i ty penzijní, pokud to česká legislativa umožní. Co se aktuálně děje na trhu s bydlením shrnuje ve svém komentáři Jiří Vančura, ředitel úseku Real Estate v Trinity Bank.
Pro stanovení úroků u hypoték se řídíme hlavně prognózami, aktuální sazby národní banky jsou spíše orientační, říká bankéř Vlastimil Nigrin, člen představenstva Hypoteční banky a ČSOB Stavební spořitelny. Zlevnění hypoték a tím také větší poskytnutý objem půjček na bydlení očekává až ve druhém pololetí roku. Naopak o stavební spoření byl loni extrémní zájem, který trvá i letos. Situaci však může změnit zrušení státní podpory, o kterém nyní uvažuje vláda.
Jak se budou letos vyvíjet nájmy v Praze? A jak ceny bydlení? Co bude v letošním či příštím roce finančně výhodnější, platit nájem, nebo splácet hypotéku? Za prvé, hypotéky jsou nyní téměř nedostupné. S úrokovými sazbami kolem šesti procent a cenou metru čtverečního nového bytu přes 150 tisíc korun přesahuje splátka hypotéky na nový byt o velikosti 35 metrů dvacet šest tisíc korun.
Stát v podpoře nájemního bydlení dlouhodobě selhává. Ať už komunální nebo vrcholoví politici mluví o jeho výstavbě, ale 20 let podporovali jen to vlastnické, říká v rozhovoru pro Newstream Jiří Pácal. Výrazně by podle něj pomohla například změna občanského zákoníku.
Developerská společnost Finep plánuje v příštích pěti letech nabídnout 5000 bytů pro nájemní bydlení. Investice ve 12 lokalitách, především v Praze, má v celkové hodnotě přesáhnout 25 miliard korun.
Pokud je formulace inflační doložky neurčitá, tak je doložka neplatná. S aktuální výší inflace tak může pronajímatel přijít o značné sumy a naruší se vztahy mezi nájemcem a pronajímatelem, varuje advokát Pavel Strnad. A jak má správná doložka vypadat?
Spadnou letos hypoteční sazby? Vrátí se ještě někdy k úrovni pod dvěma procenty? Nejenom o tom, ale i o dalších výzvách realitního trhu v roce 2023 jsme si povídali v prvním letošním podcastu Realitní Club s ekonomem Lukášem Kovandou. Nový díl podcastového seriálu byznysového serveru newstream.cz vyjde v úterý.
Ceny bytů vzrostly v Praze za poslední rok asi o třicet procent. Za posledních pět let zdražil v Praze metr čtvereční nového bydlení v průměru o šedesát sedm procent. Cena překonala sto padesát tisíc korun za metr. Jsou tu jisté nuance. V Praze 10, čili na okraji města, můžete dosáhnout i na cenu kolem 135 tisíc korun za metr. Naopak v Praze 2, v Praze 7 jste na dvou stech tisících korun. Extrémem je Praha 1 se svými více než tři sta tisíci korunami za metr čtvereční.
Ceny bydlení byly v našich podcastech Realitního Clubu častým tématem. „Hodně věcí se mění. Možná nás čeká nejhlubší ekonomický propad od vzniku České republiky,“ říká Dušan Kunovský, majitel největšího developera v zemi, společnosti Central Group. Kombinace růstu cen a energetické krize je podle něj zcela bezprecedentní.
Evropské akciové trhy dnes posilovaly díky nadějím na pokles obchodního napětí mezi USA a Čínou. Německá burza se vyšplhala až na nové rekordní maximum. Index STOXX Europe 600 si připsal 0,44 procenta na 537,96 bodu. Index DAX, který je hlavním indikátorem vývoje cen akcií na burze ve Frankfurtu nad Mohanem, se dnes zvýšil o 0,63 procenta a uzavřel na 23 499,32 bodu.
Pražská burza zavřela na nejvyšší hodnotě ve své historii. Index PX dnes posílil o 2,01 procenta na 2145,99 bodu, a vylepšil tak dosavadní maximum z 27. března. Během dne se dostal i nad 2147 bodů. Nahoru ho táhly především bankovní akcie. Aktivita na trhu byla nadprůměrná, celkový objem obchodů přesáhl 950 milionů korun.
Ceny ropy 🛢 dnes pokračují v růstu 📈, podporují je naděje na zmírnění obchodního napětí mezi Spojenými státy a Čínou. Severomořská ropa Brent přidává asi 0,7 procenta a dostala se nad 63 dolarů za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) si připisuej také asi 0,7 procenta a vrátila se nad 60 dolarů za barel.
Francouzský prezident Emmanuel Macron a polský premiér Donald Tusk podepsali v Nancy na východě Francie smlouvu o přátelství a posílené vojenské spolupráci, informovaly agentury AFP a PAP. Obě strany rovněž podepsaly dohodu o civilní jaderné energetice.
Italská společnost Moltiply Group, která provozuje internetový srovnávač cen Trovaprezzi.it, žaluje americkou internetovou firmu Google za zneužívání dominantního postavení na trhu. Žádá také po firmě odškodné zhruba tři miliardy eur (téměř 75 miliard korun). Google požadavky na odškodné odmítl a označil je za přemrštěné, uvedla agentura Reuters.
Číst více
Slovenský výrobce munice MSM Group, který patří pod společnost Czechoslovak Group (CSG) podnikatele Michala Strnada, dokončila převzetí německého průmyslového parku Walsrode s výrobou nitrocelulózy. Výše transakce skupina neuvedla, podle dřívějších informací serveru Seznam Zprávy šlo o obchod za miliardy korun. Výrobu nitrocelulózy v německém Walsrode chce CSG za několik miliard korun rozšířit.
Číst více
Výrobce porcelánu z Nové Role na Karlovarsku, společnost Thun 1794 ☕, po dvou nepříliš dobrých letech očekává letos obrat k lepšímu. Začátek roku ukazuje nárůst počtu zakázek, a to takový, že firma musí prodlužovat termíny objednávek. Podle generálního ředitele Thun 1794 Vlastimila Argmana by tak mohla společnost letos dosáhnout zisku, předběžně okolo 20 milionů korun. Loni firma skončila ve ztrátě, výši zatím porcelánka neupřesnila.
Číst více
Skupina IAG, která vlastní mimo jiné aerolinky British Airways a Iberia, plánuje koupit 71 letadel ✈ pro dálkové lety od výrobců Airbus a Boeing. Skupina to uvedla spolu s výsledky hospodaření za první čtvrtletí. Čistý zisk vzrostl na 198 milionů eur (téměř pět miliard kourn), před rokem činil zisk na srovnatelné bázi 68 milionů eur.
Předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová zopakovala, že Evropská unie Spojeným státům nabízí nulová vzájemná cla na průmyslové zboží. Pokud ale obchodní jednání s USA selžou, je EU připravena u celních poplatků na protiopatření, dodala von der Leyenová po schůzce s německým kancléřem Friedriech Merzem.
Nová německá ministryně hospodářství a energetiky Katherina Reicheová dnes vyloučila, že by se Německo mohlo vrátit k výrobě elektřiny z jádra ☢. Návrat by podle ní vyžadoval příliš mnoho peněz a není pro něj ani shoda ve společnosti. Jaderná energetika podle ní patří k evropskému energetickému mixu, ne už ale k německému. Důraz chce Reicheová klást na budování plynových elektráren, informovala agentura DPA.
Číst více