Prodloužení snížení spotřební daně na naftu a benzin, které má zatím platit do 30. září, zvažuje ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS), který zopakoval svůj dřívější záměr, že u nafty by mohlo být snížení trvalé. Důvodem nejsou vysoké ceny paliva, ale zajištění konkurenceschopnosti českých dopravců.
Benzin je nyní nejlevnější za celé období od 19. května, nafta pak za celou dobu od 9. června. V příštích sedmi dnech pohonné hmoty zlevní zhruba jen v polovičním rozsahu, tedy o 40 až 50 haléřů na litr.
Paliva v Česku během prvního prázdninového týdne zlevnila. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se ve středu prodával u čerpacích stanic v průměru za 47,91 koruny, před týdnem byl o dva haléře dražší. O 14 haléřů zlevnila nafta, nyní stojí litr dieselu průměrně 48,13 koruny.
Snížení spotřební daně z paliv ani po měsíci čeští řidiči nepocítili. Vydělávají na něm ale hlavně polští a maďarští čerpadláři, kteří za rekordní marži prodávají produkci z ruské ropy.
Maďarský MOL šokuje a zavádí maximální denní odběr pohonných hmot 50 litrů. Může se to dotknout také Čechů, kteří přes Maďarsko vyrazí na každoroční dovolenou do Chorvatska. MOL měl limit již doposud, ale činil 100 litrů na den, což se běžných řidičů nedotklo.
Rubl za posledních dvanáct měsíců zpevnil vůči koruně o více než 35 procent. To se žádné jiné měně světa za dané období nepovedlo. Dokonce ani dolaru ne. Ten vůči koruně zpevnil za stejnou dobu „jen“ o jedenáct procent.
Letos jsme doma topili až do května. Byla kosa. Topím plynem, ruským. Jiný nemáme. V jiné roky vypínám topení začátkem dubna. Faktura za plyn byla letos výživná. I nárůst záloh. Inflace se na mě již podepisuje. Asi na každém z nás. Máme před sebou těžké měsíce.
Už dnes zřejmě došlo ke „smazání“ efektu snížení spotřební daně z pohonných hmot z minulého týdne. Alespoň tedy v případě benzínu. Pohonné hmoty v dalších dnech podraží o korunu a více na litr.
Čerpací stanice v Maďarsku účtují dvojí cenu. Tarif pro auta se zahraniční poznávací značkou je výrazně vyšší než pro domácí. Nařízení se ve čtvrtek před půlnocí objevilo v maďarském úředním věstníku, uvedla agentura DPA.
Benzín v ČR je poprvé od začátku invaze dražší než nafta, řidiči červnové snížení spotřební daně ani nepoznají. I proto hrozí, že Česko bude mít letos větší inflaci než Rusko.
Reuters: Elon Musk se obrátil na společnost Synchron s žádostí o potenciální investici 💰. Firma totiž ve vývoji mozkových čipů 🧠 dohání Muskovu Neuralink. Potvrdili to čtyři osoby obeznámené se situací.
Velkoobchodní cena plynu 🔥 pro evropský trh po zprávě o třídenním přerušení dodávek plynovodem Nord Stream 1 uzavřela na dalším rekordu ⬆. Cena klíčového termínového kontraktu na plyn s dodáním v září ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility v Nizozemsku vzrostla o 6,8 procenta a zakončila obchodování na 257,40 eura 💶 (zhruba 6340 korun) za megawatthodinu (MWh). Před rokem se pohybovala pod 30 eury za MWh.
📊 Akcie na pražské burze 🏛 během uplynulého týdne oslabily. Index PX klesl o 3,2 procenta na 1221,5 bodu. Největší růst ⬆ zaznamenaly akcie antivirové společnosti Avast 👨💻, největší pokles postihl cenné papíry bankovní skupiny Erste 🏦. V předchozím týdnu akcie na pražské burze vzrostly o 2,3 procenta.
Ceny ropy 🛢 se po pátečním ranním poklesu stabilizovaly, vliv na ně má zejména vysoká inflace a také obavy ze zpomalení růstu globální ekonomiky. Severomořský Brent vykazoval růst o 0,2 procenta na 96,78 dolaru 💵 za barel, americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) pak přidávala ⬆ 0,7 procenta nad 91 dolarů za barel.
👑 Koruna oslabila k dolaru o 25 haléřů na 24,54 korun za dolar 💵. Je to její nejslabší závěr vůči americké měně od května 2020. Vůči euru koruna od čtvrtečního podvečera oslabila o tři haléře na 24,64 korun za euro 💶.
Česká republika v posledních měsících rychle stoupá v žebříčku čerpání evropských fondů 💶, ke konci července se mezi členskými zeměmi dostala na 4️⃣. místo. Je to dosud nejvyšší 🔝 dosažená pozice. Evropská komise na uskutečnění projektů do České republiky poslala81 procent vyčleněných peněz 💰💰 pro období 2014 až 2020, konkrétně 535 miliard korun, uvádí ministerstvo pro místní rozvoj.
Cena emisních povolenek v Evropské unii se vyšplhala na rekordních 99,22 eura (zhruba 2450 korun) za tunu, píše Bloomberg. Agentura připomněla, že elektrárny ⚡ a továrny 🏭 v EU nyní v důsledku omezených dodávek zemního plynu více využívají uhlí a ropu.
Britská společnost Cineworld Group 🎞, která je druhým největším provozovatelem kin 🎥 na světě, se chystá v příštích týdnech vyhlásit bankrot 💸, píše list The Wall Street Journal.
Číst více
💂♀️ Britská Královská nadace 👑 na ochranu přírody 🌍 založená princem Williamem se stále nezbavila investice do banky, která je jedním z největších světových podporovatelů fosilních paliv 🏭. Informovala o tom agentura AP.
Závislost německé ekonomiky na Číně 🐲 v letošním prvním pololetí vzrostla ⬆. Německé přímé investice v zemi a obchodní deficit s Čínou dosáhly nových maxim, a to navzdory politickému tlaku na Berlín, aby se od Pekingu odklonil. Informovala o tom agentura Reuters.