Vietnam dosáhl dohody s Donaldem Trumpem ohledně cel. Vyjednavačům se podařilo vyhnout nejhoršímu scénáři, který počítal s 46procentními tarify. Nově tak na zboží z Vietnamu bude mít přirážku „jen“ 20 procent. Dotkne se to celé řady firem, pro něž se Vietnam stal dalším výrobním hubem po Číně, jako jsou Nike, Adidas, Apple či Samsung. Zejména pro výrobce sportovního oblečení a obuvi přitom může jít o poměrně velký problém, na což již reagují i akcie Nike a Adidasu.
Semišové tenisky, které se kompletně celé rozloží na kompostu, začala značka Puma testovat před dvěma lety. Na pěti stovkách německých zákazníků ozkoušela biologicky rozložitelný model Re:Suede. Nyní Puma hlásí, že dvouletý experiment se vydařil, obnošené boty se úspěšně rozpadly.
Slavným teniskám Yeezy, které vznikly jako spolupráce mezi raperem Kanye Westem (nyní známým jako Ye - pozn. red.) a německým výrobcem sportovní obuvi a oblečení Adidas, se i přes kontroverze ohledně amerického rapera opět daří. Agentura Bloomberg s odkazem na společnost uvedla, že za druhé čtvrtletí vzrostly tržby za tyto tenisky na přibližně 400 milionů eur, tedy zhruba 9,6 miliardy korun.
Sociální síť X, dříve Twitter, po téměř osmi měsících obnovila účet amerického rappera Kanye Westa. Informovala o tom o víkendu BBC. Účet byl zablokovaný kvůli urážlivým a antisemitským příspěvkům slavného a kontroverzního umělce, známého také pod pseudonymem Ye nebo přezdívkou Yeezy.
Investoři v pátek zažalovali v USA německého výrobce sportovního oblečení a obuvi Adidas kvůli pozdnímu ukončení spolupráce s rapperem Kanyem Westem, který dnes vystupuje jako Ye. Investoři tvrdí, že firma věděla o rapperově problematickém chování několik let před loňským ukončením spolupráce kvůli antisemitským výrokům. Adidas podle nich nepřijal dostatečná opatření, aby minimalizoval riziko pro investory. Firma se proti obvinění ohradila, uvedl server BBC News.
Akcie německého Adidasu, ikonického výrobce sportovních potřeb, se závěrem týdne dramaticky propadly poté, co firma varovala, že má ve skladech neprodejné zboží za 1,2 miliardy eur, neboli zhruba 28,5 miliardy korun. Jedná se o zboží, které sportovní gigant vyrobil pod značkou Yeezy v rámci marketingové spolupráce s americkým rapperem Ye, dříve známým jako Kanye West.
Firma Adidas prohrála ve Spojených státech soudní spor s americkým návrhářem Thomem Brownem, který na svém oblečení používá čtyři pruhy. Německý výrobce sportovní obuvi a oblečení tvrdí, že se tento motiv příliš podobá známým třem pruhům Adidas. Browne se hájil tím, že je nepravděpodobné, že by si zákazníci obě značky spletli. Informoval o tom zpravodajský server BBC.
Německý výrobce sportovní obuvi a oblečení Adidas hospodařil ve třetím čtvrtletí s čistým ziskem 352 milionů eur (8,6 miliardy korun), meziročně je to pokles o 64 procent. Firma ve výsledkové zprávě uvedla, že kvůli ukončení spolupráce s rapperem Ye zhoršila celoroční výhled čistého zisku na polovinu. Čisté tržby ve čtvrtletí meziročně vzrostly o více než 11 procent na 6,4 miliardy eur.
Magazín Forbes přepočítal hodnotu jmění amerického rappera a popkulturní ikony Kanye Westa. Tomu se jeho experimentální výroky o Židech rozhodně nevyplatily.
Dalšímu z velkých reklamních partnerů slovutného a kontroverzního rappera Kanyeho Westa došla trpělivost s jeho výstřelky v podobě antisemitských poznámek a dalšího podle kritiků nevhodného chování. Reklamní smlouvu zahrnující výrobu sportovních bot značky Yeezy – což odkazuje na nové jméno Ye, pod kterým West vystupuje – mu podle agentury Bloomberg vypověděla společnost Adidas.
Nejvíce nominací na americkou televizní cenu Emmy dnes získalo dystopické drama z pracovního prostředí Odloučení, které posbíralo 27 nominací, zatímco hollywoodská satira Studio jich získala 23. Oba tituly jsou z dílny streamovací platformy Apple TV+, která tak letošnímu ročníku dominuje.
Generální tajemník NATO Mark Rutte varoval, že americké sekundární sankce vůči Rusku by mohly velmi tvrdě zasáhnout země jako jsou Brazílie, Čína nebo Indie, pokud by pokračovaly v obchodování s Ruskem. Zároveň Rutte sdělil, že s americkou stranou ještě konkrétně neprojednával dodávky zbraní dlouhého doletu pro Ukrajinu, ale na tématu pracuje.
Ukrajinský premiér Denys Šmyhal podal demisi. Na sociálních sítích zveřejnil svůj rezignační dopis. Ve funkci byl od března 2020 a stal se tak nejdéle sloužícím předsedou ukrajinské vlády od roku 1991, kdy vyhlášení ukrajinské nezávislosti přispělo k rozpadu Sovětského svazu. Prezident Volodymyr Zelenskyj v pondělí navrhl na Šmyhalovo místo dosavadní místopředsedkyni vlády Juliji Svyrydenkovou.
Papírnám Brno, které vyrábějí kancelářské a školní potřeby a plastové obaly na potraviny, se ani loni nepodařilo dostat ze ztrátového hospodaření. Setrvávají v něm od roku 2019, přičemž loni ztráta dosáhla 28,1 milionu korun.
Majitelé obchodního domu Máj na pražské Národní třídě požádali stavební úřad o prodloužení doby umístění pohyblivých motýlů na fasádě budovy. Bez dalších podrobností to řekl mediální zástupce obchodního domu Karel Samec.
Násilí izraelské armády a židovských osadníků proti Palestincům na Západním břehu Jordánu v poslední době roste. V dnešní zprávě to uvádí Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva. Podle úřadu izraelská armáda často používá proti Palestincům na okupovaném území nepřiměřenou sílu. Vedle toho roste počet útoků ze strany osadníků.
Důvěra investorů v německou ekonomiku v červenci vzrostla více, než se čekalo. Uvedl to dnes hospodářský institut ZEW, jehož index důvěry se zvýšil na 52,7 bodu z červnových 47,5 bodu. Analytici v anketě agentury Reuters odhadovali, že hodnota indexu dosáhne 50,3 bodu.
Německo a Spojené státy připravují společnou dodávku dvou systémů protivzdušné obrany Patriot pro Ukrajinu. Náklady v přepočtu zhruba za 49 miliard korun uhradí Německo. Po setkání s americkým ministrem obrany Petem Hegsethem ve Washingtonu to německým médiím řekl německý ministr obrany Boris Pistorius. Evropské spojence vyzval, aby se zapojili do nákupu amerických zbraní pro Ukrajinu.
Ceny zboží a služeb na Slovensku v červnu meziročně vzrostly o 4,3 procenta z květnového tempa 4,1 procenta. Inflace tak dosáhla maxima od konce roku 2023. Podle dřívějších údajů unijního statistického úřadu Eurostat patří Slovensko v eurozóně k zemím s nejvyšší inflací.
Japonsko vytvořilo nový správní orgán, který má řešit obavy místních obyvatel z rychlého růstu počtu cizinců v zemi v posledních letech. Strach z nejaponských obyvatel je klíčovým tématem před nadcházejícími volbami, uvedla dnes agentura Reuters. Vláda uvedla, že nový úřad bude fungovat jako meziresortní "kontrolní věž", která bude řešit takové problémy, jako je kriminalita či nadměrný turistický ruch.