Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Plzeň se dočká miliardové investice. Opraví třicet let chátrající lázně

Lázně čeká přestavba
Profimedia
 ČTK

Plzeňský kraj obdržel architektonickou studii adaptace a přestavby chátrajících městských lázní v Plzni. Památkově chráněnou budovu z roku 1931 koupil loni v říjnu za 120 milionů korun. V příštích týdnech studii s vizualizacemi, jež zpracoval tým pražského studia Evy Heyworthové, představí. Příští by mohlo být rok vyhlášeno výběrové řízení na dodavatele rekonstrukce, řekl hejtman Rudolf Špoták (Piráti). Její náklady se odhadují až na dvě miliardy korun.

Reklama

FOTOGALERIE: Podívejte se na budovu lázní v Plzni

„Uvidíme, jestli se nám podaří podepsat smlouvu s dodavatelem do konce příštího roku. Nejzazší termín, kdy bychom začali stavět, bude jaro 2025,“ počítá hejtman. Pokud se povede výběr zhotovitele na první pokus bez odvolání neúspěšných soutěžitelů, kraj podle hejtmana podepíše smlouvu už na podzim 2024. Pro přestavbu lázní zvolil kraj metodu Design & Build - vítězný dodavatel bude tedy projektovat i stavět.

Demolice zadní přístavby bývalé kotelny a páry by měly začít během letošní zimy.  Podle radního pro ekonomiku Pavla Stroleného (ANO) má letos kraj na lázně připraveno 100 milionů korun a stejná suma by měla být v rozpočtu i na příští rok. „Aby se přípravné a demoliční práce mohly provést. Pokud by to vypadalo, že by se mohlo už příští rok stavět, tak si myslím, že bude vůle na schválení dalších peněz,“ uvedl.

Architekt: Češi nemají rádi novoty a do všeho mluví. I proto se tu špatně staví

Památková ochrana v centru Prahy je žádoucí, i když ne doslova všude. Že se ale v metropoli tak málo staví, nesouvisí s Metropolitním plánem či legislativou, ale s českou mentalitou. „Prostě se neradi smiřujeme s něčím novým, a neradi opouštíme to staré, neradi vyhazujeme krámy z garáží a komor, a hlavně bychom strašně rádi do všeho mluvili. Jakýkoli zákon, který vznikne, tak vždycky bude narážet na to, že když se staví něco nového, tak spousta lidí se proti tomu ohradí, bude mít námitky,“ říká architekt Jan Holna, spolumajitel architektonického studia DAM.

Přečíst článek

Třicet let zmaru

Kraj stále pracuje s celkovými náklady na rekonstrukci ve výši 1,5 až dvě miliardy korun. "Ale uvidíme, za co se to vysoutěží," řekl Špoták. Podle Stroleného existují předběžné dotační přísliby, kraj chce využít dotační tituly z ministerstva kultury i třeba z EU na ekologickou a úspornou stavbu. "Zatím počítáme s tím, že 1,5 až dvě miliardy bude muset zaplatit kraj," uvedl.

V lázních, které 30 let chátraly, chce mít kraj multikulturní centrum. Má tam být hlavně Západočeská galerie, dále sál, klubovny a kanceláře pro krajské i neziskové organizace. Řadě architektů se nelíbí, že kraj nevyhlásil na lázně architektonickou soutěž, tedy že studii jedné z největších staveb svěřil napřímo Heyworthové. Metoda Design & Build, kterou kraj chápe jako nejefektivnější, se navíc podle nich využívá spíše na liniové stavby, kde jsou uživatelské a technické parametry přesně definovatelné. Předchozí vedení kraje, hlavně ODS a TOP 09, od roku 2005 připravovaly novostavbu regionální galerie v centru Plzně, která má stavební povolení. Současné vedení kraje ji ale stavět nechce.

Speciál Realitní Club

Realitní Club je multiplatformní projekt serveru newstream.cz věnovaný nemovitostem, zaměřený pro B2B i B2C segment. Má tři základní části –  webovou, printovou a eventovou se silným zaměřením na sociální sítě. Jako první odstartovala speciální stránka Realitního Clubu. Speciál je rozdělen do čtyř kategorií, které se „deep dive“ způsobem věnují klíčovým oblastem nemovitostního trhu. 

  • Brownfieldy: vize a budoucnost nezastavěných území především ve velkých městech;
  • Komerční reality: kanceláře, coworking;
  • Nová výstavba: development, nájemní bydlení, družstevní bydlení, hypotéky;
  • Reality a politika: jak se municipality i nejvyšší patra centrální politiky podílejí na výstavbě.

Součástí budou rozhovory s developery, politiky, architekty i designéry. 

Témata související s realitami:

Reklama
Reklama
Reklama
Doporučujeme