Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Záhadné malby Davidovy hvězdy na pařížských domech. Za jejich vznikem zřejmě stojí Rusové

Francie vyšetřuje, zda za kresbami Davidovy hvězdy na domech v Paříži není Rusko
ČTK
 ČTK

Francouzští vyšetřovatelé prověřují možnost, že za desítkami kreseb Davidovy hvězdy v Paříži stojí Rusko. Minulý týden byl v souvislosti se symbolem, kterým nacisté v období druhé světové války označovali Židy, zatčen moldavský pár. Podle rozhlasové stanice France Info oba zadržení vyšetřovatelům řekli, že to udělali na žádost jednoho Rusa výměnou za peníze.

Reklama

Moldavský pár ve věku kolem 30 let byl před zhruba deseti dny přistižen, jak uprostřed noci maluje Davidovy hvězdy na fasády budov. Ve vazbě tvrdili, že je tím pověřil jistý Rus, a to za nemalý finanční obnos. Na příkaz francouzské prokuratury byla moldavská dvojice převezena do vazební věznice a poté do detenčního centra, kde čeká na vyhoštění. V zemi totiž patrně pobývala nelegálně.

Pokus o destabilizaci

Případ zůstal bez povšimnutí až do minulého týdne, kdy bylo na jihu Paříže objeveno více než 200 podobných kreseb. Podle informací stanice France Info vyšetřovatelé od té doby identifikovali další pár, který byl spatřen na průmyslových kamerách. Tito noví podezřelí rychle opustili Francii. Podle jednoho z policistů to vypadalo jako „operace komanda“. Stanici France Info řekl, že případ nyní vyšetřují jako „pokus o destabilizaci z Moskvy“.

Ruský prezident Vladimir Putin

Napětí mezi Ruskem a NATO roste. Země odstoupila od odzbrojovací dohody

Rusko v noci na dnešek dokončilo proceduru odstoupení od smlouvy o konvenčních ozbrojených silách v Evropě (CFE), kterou tiskové agentury označují za klíčovou bezpečnostní smlouvu z období po studené válce. Krok Moskvy představuje nejnovější známku rostoucího napětí mezi Ruskem a Severoatlantickou aliancí (NATO), uvedla agentura Reuters.

Přečíst článek

Policejní prefekt Laurent Nuňez uvedl, že v hledáčku vyšetřovatelů je „tým pachatelů, kteří se zřejmě poměrně dobře koordinují“ a „přejí si, aby tyto hvězdy byly vidět“. Uvedl, že jich po Paříži bylo nalezeno až 250.

Reklama

Policejní zdroj sdělil televizní stanici BFM TV, že „v tomto případu je mnoho znepokojujících faktorů, které ukazují na stopy třetí strany napojené na ruské zájmy“.

Radim Pařík na konferenci vyjednavačů Klíč komunikace

Vyjednavač Pařík: Lidé by zabíjeli kvůli tomu, aby neztratili tvář. Při vyjednávání musíme zajistit, aby ji neztratili

Jaké jsou šance ve vyjednávání míru na Ukrajině či v Izraeli? Proč je třeba zajistit, aby si protistrana mohla zachovat svou tvář a co ještě může ztratit Vladimír Putin nebo šéf Hamásu? A může se vyjednávání naučit opravdu každý? Pokud ano, co se tedy musíte naučit, abyste uměli vyjednávat úspěšně? To a mnohé další prozradil v exkluzivním rozhovoru pro newstream.cz známý český vyjednavač a prezident Asociace vyjednavačů Radim Pařík.

Přečíst článek

Premiérka Élisabeth Borneová tyto „odporné činy“ odsoudila a stejně jako řada politických představitelů je považuje za antisemitské.

Podle Nuňeze bylo od 7. října, kdy vypukly boje mezi radikálním palestinským hnutím Hamás a Izraelem, v pařížské oblasti zaznamenáno 257 antisemitských činů a zatčeno 90 osob. Francouzská vláda v neděli oznámila, že za poslední měsíc nastala „exploze“ antisemitských činů. V celé zemi eviduje 1040 antisemitských činů a 486 zatčených, z nichž bylo 102 cizinců.

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme