Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Ukrajina dostane od Bidena další velký balík peněz a systémy Patriot

Americký prezident Joe Biden
ČTK
 ČTK

Americký prezident Joe Biden dnes schválil nový balík vojenské pomoci pro Ruskem napadenou Ukrajinu v hodnotě 400 milionů dolarů (9,2 miliardy korun), informovala agentura Reuters.

Reklama

Podle serveru Politico zahrnuje zbraně a munici, které již jsou v amerických zásobách, na Ukrajinu se tedy dostanou výrazně rychleji. Jde například o rakety pro systém protivzdušné obrany Patriot, střely země-vzduch Stinger, obrněná vozidla Bradley nebo protitankové střely Javelin.

Bidenovo oznámení přichází poté, co americký Kongres v dubnu po měsících vnitropolitických sporů uvolnil desítky miliard dolarů na vojenskou pomoc Ukrajině, a to nejen ve formě přímých dodávek vojenského vybavení, ale například i v podobě výcviku ukrajinských vojáků či zajištění humanitární pomoci.

Klíčová pomoc

Západní vojenská pomoc je podle analytiků i ukrajinských představitelů klíčová, aby ukrajinští obránci mohli čelit očekávané ruské ofenzivě a udrželi frontovou linii. Po několik měsíců se přitom Ukrajinci potýkali především s nedostatkem dělostřelecké munice i raket protivzdušné obrany a museli na některých místech před ruskými invazními silami ustupovat.

Americká vojenská pomoc pro napadenou Ukrajinu od zahájení plnohodnotné ruské invaze v únoru 2022 k dnešku činí zhruba 44,7 miliard dolarů (přes jeden bilion korun), vyplývá z údajů amerického ministerstva zahraničí. Suma zahrnuje hodnotu vojenského materiálu, který již Kyjev obdržel, i zadané zakázky na výrobu a výdaje na vojenský výcvik či údržbu.

Francouzský prezident Emmanuel Macron

Macron: Pokud Rusové prolomí frontu, je možné vyslat na Ukrajinu vojáky

Francouzský prezident Emmanuel Macron v rozhovoru s týdeníkem The Economist opět připustil možnost vyslání západních pozemních jednotek na Ukrajinu. Stát by se tak podle něj mohlo v případě, že by Rusko prolomilo frontovou linii a Kyjev o pomoc požádal. O rozhovoru informuje agentura AFP.

Přečíst článek

Čínský prezident Si Ťin-pching a maďarský premiér Viktor Orbán

Orbán: Maďarsko podporuje čínský mírový plán pro ukončení války na Ukrajině

Čína je jedním z pilířů nového světového řádu a Maďarsko podporuje její mírový plán pro Ukrajinu, řekl maďarský premiér Viktor Orbán po jednání s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem v Budapešti. Oba politici dali také najevo, že jejich země prohloubí spolupráci. Podle Sia se vydají na „zlatou cestu“ v bilaterálních vztazích.

Přečíst článek

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme