Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Zachraňte soby. Greta Thunbergová přitvrzuje v protestu proti turbínám

Demonstranti z řad původních obyvatel a ekologických aktivistů, včetně Švédky Grety Thunbergové, zablokovali přístup k několika norským ministerstvům.
ČTK
 ČTK

Demonstranti z řad původních obyvatel a ekologických aktivistů, včetně Švédky Grety Thunbergové, zablokovali přístup k několika norským ministerstvům. Požadují odstranění větrných turbín z pastvin, které tradičně využívají domorodí chovatelé sobů Sámové, informovala agentura Reuters.

Reklama

Norský nejvyšší soud v roce 2021 rozhodl, že dvě větrné elektrárny se 151 turbínami postavené v oblasti Fosen v centrální části země podle mezinárodních úmluv porušují práva Sámů. O 16 měsíců později jsou ale větrné turbíny stojící nedaleko Trondheimu stále v provozu.

Porazte větrníky, zachráníte soby. Greta Thunbergová se bije za práva pastevců

Švédská klimatická aktivistka Greta Thunbergová a desítky dalších demonstrantů v pondělí zablokovaly vchod do norského ministerstva energetiky. Protestují tak proti stavbám větrných turbín na území tradičně využívaném domorodými pastevci sobů Sámy, uvedla agentura Reuters.

Přečíst článek

Již v pondělí bránili demonstranti v přístupu do budovy norského ministerstva energetiky, kde sídlí také ministerstvo dopravy a ministerstvo pro záležitosti rodiny, nyní se terčem protestu stala i budova, kde sídlí většina ministerstva financí. Ráno před objektem zasahovala policie, jež některé demonstranty sedící před vchodem z místa odnesla. Ministerstvo vyzvalo své zaměstnance, aby pracovali z domova.

průmyslový areál, Čína, smog

Konec uhlí se odkládá. Čína plánuje více tepelných elektráren

Energetická krize v Číně se promítla i do energetické koncepce země. Bude stavět více uhelných elektráren. To vyvolává před klimatickým summitem v Glasgow kritiku.

Přečíst článek

Jedna z protestujících Ella Marie Haettaová Isaksenová agentuře Reuters řekla, že demonstranti jsou připraveni ochromit celý stát, ministerstvo po ministerstvu, a to na tak dlouhou dobu, jak to bude nutné. „Doufám, že někteří ministři brzy pochopí, že jediným způsobem, jak toto porušování lidských práv ukončit, je větrné turbíny strhnout,” dodala.

Sámové se bouří

Pastevci sobů tvrdí, že pohled na obří stroje a hluk, který vydávají, děsí jejich zvířata, a ta nejsou ochotna se na tradiční zimní pastviny v oblasti Fosenu vydávat. Sámové tak musí v zimě užívat pro zvířata suché krmivo, což je v rozporu s jejich tradicemi a porušuje to právo na udržování sámské kultury.

Větrné elektrárny loni pokryly v Česku sedmnáctkrát méně spotřeby než je evropský průměr

Česko zaspalo. Větrné elektrárny loni pokryly sedmnáctkrát méně spotřeby, než je evropský průměr

Větrné elektrárny loni v Česku pokryly jedno procento spotřebované elektřiny. Jejich podíl navíc v posledních letech stagnuje. Česká republika tak výrazně zaostává za evropských průměrem, na celém kontinentu větrné elektrárny pokrývají 17 procent spotřeby a svůj podíl dál zvyšují. Vyplývá to z dat evropské větrné asociace Wind Europe. Podle zástupců oboru je problémem délka přípravy staveb.

Přečíst článek

Thunbergová, která je hlasitou zastánkyní ukončení světové závislosti na uhelné energii, svou přítomnost na demonstraci zdůvodnila tím, že přechod na zelenou energii nemůže být na úkor práv původních obyvatel.

Větrný park v oblasti Fosenu, který je podle Reuters největším pevninským větrným parkem v Evropě, sestává ze šesti elektráren, jež jsou schopny vyrábět přes 1000 megawattů elektřiny. Výstavba parku zdvojnásobila kapacitu větrných elektráren v Norsku.

Podle ministerstva energetiky je konečný osud větrných elektráren i přes rozhodnutí nejvyššího soudu složitým právním oříškem. Úřad doufá, že se podaří najít nějaký kompromis.

Reklama

Související

Palestinské město Rafah

Tři evropské země formálně uznali Palestinu jako stát. Terorismus se vyplácí, reaguje Izrael

Přečíst článek
dobíjecí stanice

Zdeněk Pečený: Nedojetí. Nové slovo Rekkevideangst se prosazuje v norské elektromobilitě

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme