Reklama

Polská vláda zametá špionážní aféru pod koberec. Europoslanci odhalují šokující informace

Polská vláda zametá špionážní aféru pod koberec. Europoslanci odhalují šokující informace
iStock
 ČTK

Vyšetřovací návštěva europoslanců v Polsku přinesla „šokující informace” o používání sledovacího softwaru Pegasus proti osobám považovaným za nepřátele vlády. Na závěr dvoudenní mise to řekl lídr delegace Evropského parlamentu Jeroen Lenaers. Europoslanci nevidí ze strany Varšavy snahu problém eliminovat a vyzývají k zásahu Evropskou komisi.

Reklama

EP před několika měsíci obvinil polskou vládu ze sledování novinářů, opozičních politiků nebo občanských aktivistů a nakonec se rozhodl do Polska vyslat desetičlennou delegaci. Výsledkem byla slyšení s desítkami lidí včetně zástupců orgánů dohlížejících na činnost vlády, soudců, zákonodárců a obětí špehování skrze program Pegasus. Vládní politici se s europoslanci setkat odmítli.

„Rozhovory, které jsme absolvovali, podle mě ukazují v novém světle nelegální používání špehovacího softwaru proti demokratickým aktérům v Polsku,” řekl novinářům Lenaers. Podle něj v Polsku dochází k hrubému porušování občanských práv a demokratických norem.

Lenaers i jeho kolegyně Sophie in 't Veldová na dnešní tiskové konferenci zdůrazňovali, že podle jejích zjištění v Polsku přestávají fungovat jakékoli pojistky proti zneužívání digitálních sledovacích nástrojů. Vláda se podle nich odvolává na „národní bezpečnost”, spíše ale sleduje „autoritářské politické zájmy”.

Ursula von der Leyenová, šéfka EK

„Patetické, nekonkrétní, vzletné!“ i tak reagovali europoslanci na vystoupení Leyenové

Reakce na výroční projev šéfky Evropské komise Ursuly von der Leyenové před europoslanci se nesl nejen v pozitivním duchu a oceňování uskutečněných kroků. Výčitky a připomínky přicházely z řad europoslanců několika frakcí. Některým v proslovu chyběl sociální rozměr a konkrétní opatření, jak se mají občané chovat v nadcházejícím období.

Přečíst článek

„Končíme tuto návštěvu velmi, velmi znepokojeni,” uvedla in 't Veldová. Podrobnosti prý shrne ve zprávě, která bude publikovaná v listopadu a bude obsahovat i „slušnou” kapitolu o Polsku.

Reklama

Evropský parlament vyšetřuje zneužívání sledovacích technologií i v jiných zemích unie. V centru aféry je software izraelské výroby s názvem Pegasus, který je navržen tak, aby umožnil vzdálený přístup k mikrofonům, fotoaparátům a údajům v telefonech iPhone, i těch s operačním systémem Android. Do zařízení může proniknout bez jakékoli akce uživatele a bez zanechání stop.

V Polsku byl program použit u minimálně 60 osob, uvedl v tiskové zprávě český europoslanec Marcel Kolaja, který byl rovněž členem delegace. Polská vláda podle něj skandál zametá pod koberec a nečiní kroky, které by pomohly rozptýlit obavy z antidemokratického jednání. „Musíme vyvinout tlak na Evropskou komisi a ta musí jednat. Důležité je též konat na půdě Rady Evropské unie, které do konce roku, jako Česká republika, předsedáme,“ uvedl Kolaja.

Podobně se vyjádřila in 't Veldová, podle níž by komise už nyní mohla zasáhnout. „Moje očekávání, že by (polská) vláda uskutečnila nápravná opatření, se blíží nule,” řekla.

Accolade Kojetín

V Česku už není co kupovat. Accolade miliardáře Kratiny vyrazila pro haly do Polska

Realitní fond Accolade Industrial Fund se rozhodl rozšiřovat své portfolio o polské industriální a logistické nemovitosti. Vedle distribučního centra v Kojetíně na Přerovsku nyní investoval v Polsku do trojice prémiových parků. Transakce jen za tuto čtveřici přesáhla 6,6 miliardy korun. Ani další investoři se za své industriální nákupy v Polsku nemusí stydět. Svědčí o tom také poslední statistiky polského trhu skladových a logistických prostor, které lámou rekordy i vyjádření analytiků, že investoři už zase začali polskému trhu důvěřovat.

Přečíst článek

Vladimir Putin, prezident Ruska

Putin nařídil v Rusku první mobilizaci od druhé světové války. A vyhrožuje všemi dostupnými zbraněmi

Ruský prezident Vladimir Putin nařídil první mobilizaci od druhé světové války a varoval Západ, že pokud bude pokračovat v tom, co nazval „jaderným vydíráním“, Moskva odpoví silou svého obrovského arzenálu. „Pokud je ohrožena územní celistvost naší země, použijeme všechny dostupné prostředky k ochraně našeho lidu – to není blufování," řekl Putin v televizním projevu k národu podle agentury Reuters.

Přečíst článek

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj: Ukrajinu osvobodíme, i přes Putinovy výhružky jadernými zbraněmi

Osvobodíme celé území Ukrajiny navzdory vyhrůžkám ruského prezidenta Vladimira Putina jadernými zbraněmi, řekl v rozhovoru s německým deníkem Bild ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Částečnou mobilizaci podle něj Rusko provádělo skrytě již dříve, než ji dnes oficiálně vyhlásilo.

Přečíst článek

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme