Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Median: Hnutí ANO dominuje. Dokáže si udržet své příznivce a získává prvovoliče

Předseda ANO Andrej Babiš a nový místopředseda Robert Králíček
ČTK
 ČTK

Sněmovní volby by v únoru vyhrálo hnutí ANO s 31 procenty hlasů, druhá ODS by měla 12,5 procenta a třetí Piráty by volilo 11 procent lidí. Do Sněmovny by prošly ještě SPD s 9,5 procenta, hnutí STAN s devíti procenty a TOP 09 se ziskem 5,5 procenta.

Reklama

Z nynějších sněmovních stran by mimo dolní komoru zůstali lidovci se třemi procenty hlasů. Vyplývá to z volebního modelu, který zveřejnila agentura Median. Ochota zúčastnit se voleb dále klesla na 60 procent.

Proti lednovému modelu Medianu se výrazné změny neodehrály, jen ODS a Piráti si vyměnili druhé a třetí místo. „Hnutí ANO nejlépe zvládá udržet si své voliče, další získává zejména z řad těch, kteří se minulé sněmovní volby nezúčastnili, včetně prvovoličů. Část voličů k němu také přešlo od stran mimo Poslaneckou sněmovnu, zejména od Přísahy. Přelivy voličů mezi vládními stranami a stranami sněmovní opozice jsou minimální,“ uvedl Median.

Největší posun mezi lednem a únorem model zaznamenal o dva procentní body dolů u Pirátů a stejný vzestup vzhůru u STAN. Za nárůstem preferencí STAN mohou být podle Medianu změny v dlouhodobé kampani i nestálost části mladších voličů, kteří jinak tradičně tvoří voličskou základnu Pirátů. Koncem ledna začal STAN pořádat v městech v Česku debaty bez cenzury svého předsedy Víta Rakušana.

Andrej Babiš

Kauza Lipavský. Kvůli e-mailu Andreje Babiše se mimořádně sejde Sněmovna

Lídři pěti koaličních stran se dohodli na svolání mimořádné schůze Sněmovny ke krokům předsedy opozičního hnutí ANO Andreje Babiše. Předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová sdělila, že podpisy potřebné pro svolání schůze by měli šéfové klubů dodat během středy.

Přečíst článek

Pod pětiprocentní hranicí nutnou pro vstup do Sněmovny by stejně jako lidovci zřejmě skončila Sociální demokracie (SOCDEM) se 4,5 procenta hlasů. Následují komunisté se čtyřmi procenty. O jeden procentní bod méně by stejně jako KDU-ČSL získala ještě Přísaha. Dvě procenta volební model přisuzuje Zeleným a PRO 2022.

Strany aktuální vládní koalice, tedy ODS, TOP 09, lidovci, STAN a Piráti mají podle modelu v součtu podporu 41 procent potenciálních voličů. Získaly by tak 97 z 200 poslaneckých křesel. „Nadále platí, že přibližně sedmina dřívějších voličů vládních stran neví, koho by nyní volili. Zhruba desetina jich k volbám přijít neplánuje,“ uvedli autoři modelu.

Zleva místopředsedové Richard Brabec, Radek Vondráček, Alena Schillerová, předseda Andrej Babiš, první místopředseda Karel Havlíček a nový místopředseda Robert Králíček

ANO neochvějně dominuje předvolebním průzkumům, hnutí je na nejvyšších číslech od roku 2014

Sněmovní volby by na přelomu února a března vyhrálo hnutí ANO, dostalo by 38,5 procenta hlasů. Je to nejvyšší zisk od roku 2014, kdy agentura Kantar s průzkumem začala. Druhá ODS by měla 14,5 procenta, Piráti by dostali 9,5 procenta hlasů a hnutí SPD by volilo devět procent lidí.

Přečíst článek

Nynější sněmovní opozice, tedy ANO a SPD, má v součtu 40,5 procenta. V modelech Medianu tak zůstala pod ziskem stran vládní koalice poprvé od loňského července. ANO a SPD by ale dohromady získaly 103 poslaneckých mandátů, protože zisk lidovců pod pětiprocentním limitem by se vládní koalici nezapočítal, pokud by tedy lidovci kandidovali samostatně, a ne v koalici Spolu s ODS a TOP 09 jako při minulých sněmovních volbách.

Voleb by se v únoru určitě chtělo zúčastnit 51,5 procenta dotázaných, dalších 8,5 procenta účast zvažuje. „Ochota zúčastnit se voleb oproti minulému šetření mírně klesla. Nepatrně ovšem přibylo určitě rozhodnutých,“ uvedl Median. Odevzdat hlas by určitě nešlo 28,5 procenta respondentů, spíše by nevolilo 11,5 procenta.

Median v průzkumu mezi 1. únorem a 4. březnem oslovil 1006 lidí ve věku 18 a více let.

Reklama

Související

Zleva místopředsedové Richard Brabec, Radek Vondráček, Alena Schillerová, předseda Andrej Babiš, první místopředseda Karel Havlíček a nový místopředseda Robert Králíček

ANO neochvějně dominuje předvolebním průzkumům, hnutí je na nejvyšších číslech od roku 2014

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme